În sfârșit VICTORIE CONVINGĂTOARE! Am jucat FOTBAL

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Gaz Metan s-au întâlnit în această seară în Ștefan cel Mare, într-un meci extrem de important pentru echipa noastră, care era condamnată să câștige.

Flavius a renunțat la sistemul cu trei fundași centrali:

FIGUEIREDO- BULEICA, PATRICHE, JOVANOVIC, RADU- RODRIGUEZ, PIERRET, IVANOV, MATEI, BORDUSANU, IVANOVKSI

Rezerve: Fara, Giafer, Grigore, De Moura, Grădinaru, Torje, Bani, Borcea, Carp

La Gaz Metan, mulți juniori în primul 11, dar și pe banca de rezerve, însă nu mai conta, noi trebuia să obținem toate punctele, nu conta pe cineva aveam în fața noastră.

Echipa medieșeană s-a aparat în propria jumătate în primele minute de joc, joc ca la handbal, dintr-o parte în alta pe semicerc, de mult nu am mai văzut ca Dinamo să domine atât de autoritar un start de meci, puțină nostalgie, dar totodată normalitate, ținând cont de ceea ce se întâmplă la Gaz Metan, care a trimis în teren mai mulți juniori, jucători fără experiență în Liga I.

Pierret și Ivanov l-au încercat pe portarul în primul sfert de oră, Pierret fiind foarte aproape de primul gol în Liga I, dar Buzbuchi a intervenit foarte bine la prima bară. Dominare totală a lui Dinamo în primul sfert de ora.

Până la urmă, pressingul a dat roade, după o fază în care Matei a dat un șut centrare, Mirko Ivanovski, căpitanul de astăzi, a împins balonul în poarta lui Buzbuchi. 1-0 și în sfârșit o stare de spirit mai bună în Ștefan cel Mare.

Același Ivanovski a primit o pasă excelență de la Antonio Bordusanu, și-a prelungit bine balonul, dar execuția a fost una ridicol de slabă și Buzbuchi a reținut fără probleme.

Din păcate, Sebastian Coltescu a ieșit și el în evidență în minutul 27 când i-a dat cartonaș galben lui Pierret după o presupusă lovire cu cotul, dar reluările au arătat clar că nu a fost nimic.

Din păcate, Dinamo a jucat cu un om în minus în prima repriză, Jonathan Rodriguez a greșit multe baloane la centru și era să primim un roșu din cauza lui, Pierret l-a faultat pe Chamed la marginea careului, se putea da galben la acea fază, dar Coltescu l-a iertat pe francez. Pe contraatac, unul purtat cu ceva greutate, tocmai Patriche, venit din careul nostru, a fost aproape să marcheze după o centrare a lui Bordusanu, dar un fundaș al oaspeților a respins din fața lui.

Până la urmă s-a făcut 2-0, Antonio Bordusanu a marcat primul lui gol în tricoul lui Dinamo, a șutat foarte bine, la firul ierbii, după o pasă foarte bună a lui Ivanov, tânărul mijlocaș de bandă dinamovist a stat bine la offside. În sfârșit puteam sta și noi liniștiți, să avem avantaj la cabine.

La pauza meciului, Gabriel Torje a intrat în teren în aplauzele tuturor fanilor dinamoviști prezenți pe stadionul Dinamo. Pierret a fost lăsat la cabine, primise cartonaș galben și Stoican a preferat să fie precaut.

Am spus de Rodriguez că a fost modest în prima repriză, dar din păcate și Cosmin Matei a fost mult mai slab astăzi, mult pase greșite, nu a părut deloc în joc, nu a funcționat deloc mijlocul astăzi, excepție fiind Bordusanu, foarte activ în flanc.

Mediasul nici la 2-0 nu a ieșit la joc, limite foarte evidente în jocul oaspeților. În minutul 58, Mirko Ivanovski ne-a arătat totuși de ce 3 goluri tot campionatul, pasă perfectă a lui Bordusanu, dar preluarea lui Ivanovski a fost sub orice critică. Dacă ești atacant care se respectă, nu ai cum să ai o asemenea execuție. E clar că ne trebuie și atacant, nu doar un ”muncitor”

În minutul 60 au intrat Carp și Bani în teren în locul lui Ivanov și Bordusanu. A fost interesant oftatul tribunei în momentul în care a fost anunțat numele lui Bani ,care tinde să devină și el un antipatic al tribunei. Foarte slabă repriza secundă per total, a fost de multe ori un joc la trecerea timpului, de complacere, schimbările nu au adus nicidecum un plus, Ionuț, prezent și el la masa presei în partea a doua,a remarcat bine faptul că au ieșit jucători care alergau, Ivanov și Bordusanu, intrând în schimb jucători care nu sunt nicidecum de ”munca” de jos.

Până la urmă în minutul 73, Matei a recuperat bine o minge la mijloc, i-a păsat bine lui Ahmed Bani care a scos penalty, iar Gabi Torje a marcat de la punctul cu var. Moment special pentru liderul echipei, cel care a traversat momente foarte grele și care avea mare nevoie de un asemenea gol.

Însă execuția cu adevărat superbă a venit câteva minute mai târziu, preluare cu dreptul, șut cu stângul la colțul lung, ne aducea aminte de Gabi Torje din 2011. A 6-a reușită stagionala pentru Torje, care este cel mai bun marcator al echipei după plecarea lui Deian Sorescu.

Ivanovski, primul marcator al echipei, cel care putea să mai puncteze de câteva ori, i-a lăsat locul în teren lui Valentin Borcea, mă așteptam să prindă mai multe minute, dar în continuare intră doar pe final de meci.

O victorie convingătoare, au fost desigur și momente mai puțin reușite de fotbal, dar per total ne putem declara mulțumiți, terminăm fără gol primit, al doilea meci consecutiv, nu au fost nici ocazii la poarta noastră, asta este și mai îmbucurător. Faptul că am ajuns să ne creăm ocazii e și asta un plus. Dar desigur, nu o să fac mare sărbătoare din această victorie, a fost un succes normal, așteptat, eram favoriți și ne-am respectat statutul și ne-am refăcut moralul.

Săptămânile viitoare vin niște dueluri decisive pentru noi, în care vom afla dacă putem speră la mai mult decât un loc de baraj, dacă vom obține puncte cu Rapid și Sepsi, atunci putem spera în play-out. Dar până atunci, merităm să ne bucurăm după acest meci, am avut suficient de multe motive de supărare și nervi pe tot parcursul sezonului, este bine să știm să ne și bucurăm.

O seară fericită, câinilor!

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns