In bataia vantului. Cum ne mai putem salva

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

E prea putin spus ca situatia la Dinamo a devenit dramatica, echipa noastra este pur si simplu la un pas sa nu mai poata disputa partidele.

Dinamo pare a fi ca un boxeur care incaseaza lovitura dupa lovitura, dar care dintr-un motiv greu de explicat, inca sta in picioare, dar iti dai seama ca este o chestiune de timp pana va ajunge la podea pentru a fi numarat. Puljic compara situatia noastra cu cea a Titanicului. In termeni sportivi, pe acolo suntem.

Efectiv, in doar o saptamana, de la speranta ca vom putea sa ne salvam de la retrogradare cu noul antrenor, priveam cu optimism catre urmatoarele partide, Dinamo a ajuns sa fie condamnata la retrogradarea in liga secunda. Dupa cazurile depistate ieri, sapte la numar, DSP Ilfov a luat decizia ca intreg lotul de seniori sa fie bagat in carantina.

Practic, Dinamo este obligata de LPF sa evolueze cu juniorii in partidele urmatoare, in caz contrar urmand sa piarda cu 0-3. Este un aspect important, deoarece la doua neprezentari, esti retrogradat si exclus din competitie. Practic, trebuie sa te prezinti la meciuri cu copii de 16,17 si 18 ani. LPF ne pune in situatia de a fi umiliti de echipe precum Hermannstadt, Chindia sau Voluntari. Miracole in sport se mai vad, probabil asa au gandit si cei de la Rostov…dar sa fim seriosi.

Incotro, Dinamo? Imi este greu sa imi dau seama ce se va intampla. Sportiv, noi nu avem nicio sansa sa ne mai salvam, dar tot sportiv noi nu beneficiem de sanse egale, suntem condamnati la retrogradare de un virus nenorocit, care afecteaza toata societatea, nu doar fotbalul. LPF nu poate sa afirme ca ofera egalitate de sanse echipelor, din moment ce ajungem intr-o asemenea situatie in care criteriul sportiv este aruncat la gunoi.

Cine va fi de partea noastra? Dinamo are nevoie de aliati in aceasta situatie. Momentan, acestia nu se intrevad, doar anumite echipe au transmis ca se doresc incheierea sezonului, schimbarea sistemului competitional pentru stagiunea urmatoare, in care sa fie angrenate in lupta 16 sau 18 echipe, cu amendamentul ca nicio echipa sa nu retrogradeze in sezonul acesta. LPF are pozitia Elvetiei, vor sa fie neutri, sa nu supere echipele, dar nici televiziunile, care conduc Liga I de fapt, prin banii pe care ii ofera an de an echipelor, formatii ce sunt total dependente de acei bani.

Play-off diferit de play-out: Se invoca tot timpul faptul ca pana pe data de 3 august trebuie trimisa la UEFA lista cu echipele participante in cupele europene, de aceea in play-off este o presiune mai mare ca sezonul sa fie dus la bun sfarsit. Argumentul ca UEFA obliga ca ligile sa se incheie pe teren nu tine, din moment ce au fost o serie de tari, precum Olanda, Belgia sau Franta care au incheiat sezoanele in momentul declansarii pandemiei. Play-outul chiar nu este o necesitate, doar in sensul de a disputa cat mai multe partide, astfel incat sa fie penalizata Liga de detinatorii drepturilor TV.

Televiziunile pun presiune: Daca tot am mentionat de detinatorii drepturilor TV, ei au un cuvant greu de spus, echipele din Liga I depind de acei bani si fiecare banut in minus afecteaza bugetele echipelor. Orlando Nicoara, presedinte EAD, pune presiune ca Liga sa mearga mai departe, indiferent de argumentele sportive, pentru ei conteaza doar ca la ora stabilita, sa fie fotbal, nu conteaza ca Dinamo trimite in teren copii, ca situatia la nivel national tinde sa devina critica, 22 de jucatori trebuie sa fie in teren la ora stabilita. Aici, Justin Stefan joaca un rol extrem de important, daca el va fi aliatul nostru in aceasta chestiune, daca isi doreste dreptate, atunci va putea oferi solutii. Astazi din cate stiu,va avea loc o sedinta cu EAD in care se vor discuta toate aceste chestiuni.

Pe 30 se decide totul: Pe data de 30 iulie va avea loc o Adunare Generala, in care vor fi dezbatute alternativele, vor fi propuse diverse variante, pana atunci nu avem decat sa asteptam, sa evoluam, sa fim batuti grav de adversari. Practic, suntem la mana altora, noi nu putem decat sa atragem atentia ca nu este deloc normal ce se intampla, fotbalul nu este o prioritate in clipa de fata, oricat ni s-ar spune asta, nu vrem sa fim Liga COVID si nici sa fim bataia de joc a televiziunilor si a ligii. Sper ca se va judeca cerebral tot contextul si se va avea in vedere faptul ca un virus nu trebuie sa retrogradeze o echipa.

P.S: Acum, mai mult ca niciodata, sunt de acord cu parerea colegului meu. Ce rost are sa il mai expunem pe Gigi Multescu? Poti sa ai orice antrenor iti doresti, ca oricum nu ai nicio sansa, cred ca trebuie judecat si in aceasta privinta destul de clar, de ce sa expui un antrenor de 68 de ani care nu poate face nimic sa salveze situatia, daca l-ai aduce si pe Klopp, nici el nu ar putea face nimic in situatia de fata. Daca lucrurile vor merge bine, daca se va ajunge la o solutie prin care Dinamo sa continue in Liga I si din sezonul urmator, atunci Multescu poate fi o solutie, dar si atunci cu anumite rezerve, deoarece virusul nu pare sa dispara prea curand si mereu va exista acest risc si teama ca expunem o legenda dinamovista.

„Pe cine mai intereseaza acum campionatul?! Ar trebui gasita o solutie sa inghete sezonul. Eu inteleg pozitia televiziunilor, insa daca lumea vrea sa vada drame in direct, pe Dinamo jucand cu copiii in finalul sezonului, OK, atunci sa programeze meciurile! Desi cui ii foloseste sa nu mai fie Dinamo in prima liga?! Ar trebui acum sa primeze sanatatea si integritatea tuturor jucatorilor”. Mattia Montini

„Sincer, daca nu scriu numele celor valizi pe foaie, nu stiu cati mai suntem apti! Si vor mai veni juniorii. Deja situatia e dramatica, e mai rau ca pe Titanic dupa ce s-a lovit aisbergul! Important e acum ca toti sa stam izolati si cel mai important este sa ramanem sanatosi. Traim vremuri anormale” fundasul central, Ante Puljic

loading...

Lasă un răspuns