AcasăUncategorizedIluzia timpului care le rezolva pe toate

Iluzia timpului care le rezolva pe toate

Andone si jucatorii au plecat in sfarsit a plecat astazi in Spania, pentru primul si singurul cantonament al iernii.  A fost o prima saptamana de pregatire in care Dinamo nu cred ca a reusit sa faca prea multe exercitii cu balonul, in primul rand ca nu prea aveau unde jucatorii. Insa acum suntem in Spania si pregatim partea a doua a sezonului. 

Andone spunea la conferinta de presa organizata marti la Saftica ca asteapta acesta cantonament pentru a pune la punct deficientele din jocul echipei noastre, in special pe faza defensiva, acolo unde Dinamo a fost extrem de fragila si am primit nepermis de multe goluri, asa cum s-a intamplat spre exemplu la Iasi sau Medias. Insa cred ca supraestimam ceea ce se poate face in aceasta perioada.

Acum cativa ani, campionatul se relua destul de tarziu, undeva prin luna martie si echipele aveau timp pentru doua cantonamente de iarna, de regula primul axat mai mult pe exercitii fizice, mai putin cu balonul si poate un amical, al doilea mai mult cu amicale si bazat mai mult pe tactica. Atata tactiva cat vedem in Liga I: „Bufa-bufa, lunga si pe a doua”. Cred ca este cea mai scurta vacanta, dar si cea mai scurta perioada de pregatire. Practic, Dinamo va avea la dispozitie 2 saptamani in Spania pentru a regla acele mecanisme, iar apoi vom reveni in tara, unde probabil vor da piept cu aceleasi conditii grele. 

Dinamo a mai avut in aceasta toamna cateva ocazii pentru a pune la punct problemele din joc, atunci cand echipele nationale aveau actiuni, insa se spunea ca sunt prea multi jucatori plecati la loturi. Pana la un punct merge scuza, dar ce vreau sa spun este ca nu ar trebui sa ne gandim ca acum se vor regla relatiile de joc, astea 2 saptamani sunt magice. Mai mult de atat, e periculos sa credem ca este timp destul pentru a aduce jucatori, din acelasi considerent. Cu cat acesti jucatori vor veni mai tarziu (asta daca mai are rost sa vorbesc la plural), cu atat vor fi probleme. Cred ca li s-a indus prea mult ideea asta de rabdare nemarginita. E bine sa si urgentezi lucrurile.

Andone spunea ca are solutii pentru inlocuirea lui Lazar, nici nu ma asteptam la altceva din partea lui, asa a spus si cand a plecat Mevlja, la plecarea lui Anton de asemenea, atacant nu isi doreste, este antrenorul ideal pentru patronul Ionut Negoita, numai ca nu stiu daca este patronul ideal pentru performanta si rezultate, aici e teama mea. Sa spui ca vei gasi solutii din ceea ce ai acum la dispozitie si eventual poate sa aduci un jucator de afara, pe mine ma cam sperie. Adica ai pretentia sa te bati la titlu, sa castigi trofee, dar iti vinzi jucatorul cu cele mai bune cifre si vrei sa fii mai bun decat in primavara. Cum? Doar prin pregatire? Altii se pregatesc, dar se si intaresc. 

Vreau sa ne trezim la realitate, sa acceptam faptul ca nu suntem deloc in pozitia de a refuza intariri, suntem pe locul 5, acolo ne este locul dupa jocul prestat si daca vrem sa fim mai sus de atat, trebuie sa aducem acum macar 3-4 jucatori buni. Un atacant neaparat, un mijlocas de banda si un fundas central, asta daca nu trebuie cumva si un mijlocas central defensiv. Dar sa fie buni si sa fie adusi luna asta! Toata lumea cere intariri, oameni de fotbal ma refer, de la jucatori din actualul lot, pana la glorii dinamoviste, numai Andone este multumit de ce are la dispozitie. Aceeasi multumire ne-a dus si pe locul 5. Nu cred ca este cazul sa regandim logica lucrurilor

P.S: Nu am uitat de Negoita, pana la urma el a avut ultimul cuvant de spus si el a acceptat transferul lui Lazar. Asa cum el a avut ultimul cuvant de zis si in celelalte mutari care au dus 1,5 milioane in visteria clubului, bani ce nu se vad in transferuri. De ce nu se vad, am scris astazi de ceea ce cred eu ca se intampla. Dar pana nu se confirma, printr-o pozitie oficiala a clubului, prin vocea lui Negoita sau a lui Mutu, fac si eu supozitii….

O posibila explicatie pentru ceea ce se intampla

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare