AcasăEditorialIași-DINAMO: Cu gândul la VICTORIE și o SURPRIZĂ! Ce prim 11 putem...

Iași-DINAMO: Cu gândul la VICTORIE și o SURPRIZĂ! Ce prim 11 putem vedea în teren

Dinamo încheie astăzi play-offul ligii secunde și speranța este cuvântul de bază.

Dinamo încheie astăzi play-offul ligii secunde și speranța este cuvântul de bază.

Speranța pentru o promovare directă atât de improbabilă la un moment dat, dar o luptă care se da până în ultima etapă. În ultimele zile s-a vorbit foarte mult despre calcule, despre ceea ce ar trebui să facă și cei de la Unirea Dej în deplasarea lor de la Galați. Așa cum s-a tot spus, Dinamo nu este la mâna ei și de aici șansele mai mici de a termina peste Oțelul, care evoluează la aceeași oră în partida cu Unirea Dej.

Pentru Dinamo, lucrurile sunt simple. Doar victoria ține echipa cu șanse pentru promovarea directă. Dar și dacă nu va fi un rezultat favorabil, Dinamo are șansa să încheie sezonul cu trei victorii consecutive împotriva primelor 3 clasate din play-off, o performanță încurajatoare în perspectiva unui posibil baraj.

Adversara de astăzi a făcut un adevărat tur de forță în liga secundă din momentul în care Leo Grozavu a preluat echipa după demiterea lui Claudiu Niculescu. Ultima înfrângere a venit în luna octombrie, de atunci echipa moldoveană a dominat autoritar liga secundă și a rezolvat ecuația promovării încă din runda cu numărul 6 din play-off. Am simțit pe pielea noastră forța echipei ieșene, care ne-a administrat ultima înfrângere a sezonului, pe Arcul de Triumf.

De atunci însă s-au schimbat și niște lucruri la Dinamo, a fost ulimul meci în care Denis Oncescu a fost titular în poartă, a fost meciul care a dus la revenirea lui Filip Dujmovic între buturi.

Două rezultate de egalitate și două victorii de când Dujmovic a revenit în poartă, trei meciuri la rând fără gol primit și Dinamo merge încrezătoare la Iași. Mai ales că echipa gazdă va evolua fără 10 jucători de bază, dar în schimb vor fi folosiți jucători dornici de afirmare, jucători tineri, care ne vor face viața grea.

Ce variante are Ovidiu Burcă

Antrenorul lui Dinamo are doi jucători noi la dispoziție, este vorba despre Costin Amzăr și Nelut Roșu, cei doi absenți din partida cu Steaua, care ar putea duce la schimbarea sistemului de joc. Este un semn de întrebare, poate sau nu poate evolua Antonio Bordusanu? Cei din club au ținut destul de secret starea medicală a jucătorului U19, dar am văzut și la meciul cu Steaua de pe Arena Națională faptul că avem la dispoziție un tânăr de mare perspectivă, este vorba despre David Irimia.

Dacă Bordusanu nu poate evolua, nu va fi forțat din nou, este foarte posibil să vedem un 11 asemănător cu ce a fost la partida cu Dej, să fie Dujmovic în poartă, Moura-Amzăr benzi, Giafer-Patriche în apărare, trio-ul Gorka-Dani-Nelut la mijloc, iar în față lângă Ghezali și Bani să fie și David Irimia. Este posibilă și varianta cu 3 fundași centrali, David în dreapta în locul lui Moura, Amzar în stânga, Gorka-Dani, Ghezali și Bani benzi, iar Pop titular în atac, deși mai degrabă văd un sistem cu 2 fundași centrali, mai ales că Dinamo va forța, Dinamo are nevoie de victorie și Iași evoluează cu mai mulți tineri, mai multe rezerve.

Oricum nu mă aștept la un meci atât de ușor pe cât anticipează unii fani, meciul cu siguranță nu este dinainte câștigat, vom avea de tras pentru cele trei puncte puse în joc, însă Dinamo vine și cu un avantaj enorm!

Peste 2000 de fani dinamoviști la Iași

Dinamo va avea parte de o nouă deplasare cu foarte mulți fani dinamoviști prezenți. Unii plecați de ieri, alții din această dimineață, Dinamo va avea parte de o susținere masivă. Fani din toată țară vor fi prezenți astăzi pe stadionul din Iași, Dinamo scrie istorie cu fiecare deplasare, va fi din nou ceva special.

Nu putem controla ce se va întâmpla în partida de la Galați, nu știm care va fi acolo desfășurarea partidei, care va fi scorul final, mai ales că una peste alta, Oțelul este favorită. Trebuie să ne facem treaba, să facem ce depinde de noi, să terminăm acest play-off cu o victorie și dacă va fi baraj până la urmă, să mergem acolo cu motoarele turate la maxim!

Partida dintre Poli Iași și Dinamo va fi arbitrată de centralul Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) și de asistenții Erchian Ionus (Medgidia) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă este Dragoș Ionuț Țurcanu (Piatra Neamţ). Observator de arbitri este Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc), în timp ce delegat de joc a fost ales Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

PROGRAMUL RD1948

Este o zi specială pe care o vom trata ca atare. Astfel, de la ora 10:00, vă așteptăm la Matinalul de week-end alături de Nicu Grameni, un matinal în zi de meci, în care vom discuta despre ultimele evenimente de la Dinamo, dar vom prefața și duelul cu Poli Iași.

Apoi, de la ora 12:50 vom intra în direct pentru comentariul LIVE al partidei Poli Iași-Dinamo București ,sperăm să avem și câteva intervenții de la Iași pe parcursul live-ului. Cine știe, poate vom avea ocazia să ne bucurăm LIVE de revenirea echipei noastre în primul eșalon!

Vă așteptăm alături de noi în număr cât mai mare, se anunță o zi extrem de interesantă!

O singură voce, două culori

Să fie VICTORIE!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare