Iași-DINAMO: Am arătat jalnic și la Iași, momentul ca jucătorii să se trezească la realitate!

Stiri Dinamo

Dinamo a mers la Iași cu gândul de a obține prima victorie de la revenirea lui Gigi Multescu pe banca tehnică a echipei.

Decizia înlocuirii lui Jerry Gane s-a lăsat așteptată, dar într-un final, fostul secund al lui Cosmin Contra și-a anunțat plecarea la finalul partidei cu FC Argeș, o nouă înfrângere în campionat, care ne menține pe locul 14, o situație teribil de grea, dar pe care Multescu are capacitatea și experiența necesară de a o rezolva. Poate ar fi fost nevoie de o schimbare mai devreme pe banca tehnică, dar ea s-a produs acum și trecutul nu mai poate fi schimbat.

Înainte de meci eram pe locul 14, la 11 puncte distanță de Iași, care își juca cam ultima șansă pentru salvarea de la retrogradare. Dinamo era obligată să câștige pentru a nu pierde contactul cu echipele aflate pe locurile care asigura salvarea directă de la retrogradare.

Un meci care s-a jucat pe un teren greu la Iași, în niciun caz nu de Liga I. Multescu a spus că nu are de gând să schimbe sistemul cu 3 fundași centrali, Ehmann-Grigore-Puljic au format trio-ul din apărare, Sorescu și Radu au fost benzile, Achim și Anton la centru, Fabbrini în spatele lui Blejdea și Moldoveanu.

Blejdea a avut de altfel prima și cam singura ocazie a lui Dinamo în prima parte, acesta a purtat o acțiune personală de toată frumusețea, dar nu a găsit unchiul perfect de șut, a trimis spre poartă, dar Brănescu a reușit să respingă în corner.

Iașiul a început să domine și a cam controlat ostilitătile în prima parte, Duranovic a avut două șuturi bune, dar ambele respinse de Esanu. În minutul 38 putea și trebuia să se dicteze penalty pentru gazde, însă arbitrul nu a văzut hentul comis de Blejdea, la o lovitură liberă. S-a terminat 0-0 la pauză și era clar că este nevoie de o schimbare după revenirea de la cabine, pentru că evoluând de asemenea manieră, șansele de a obține o victorie erau scăzute.

Nu a venit nicio schimbare și din păcate am început la fel de șters și Iași a avut prima ocazie a reprizei secunde în minutul 50, dar Esanu a respins bine o lovitură cu capul care se ducea la rădăcina barei. În minutul 57, Moldoveanu i-a lăsat locul în teren lui Stere.

Din păcate, Robert a avut două ocazii cu Voluntari, dar în dulcele stil clasic, a fost foarte modest în ultimele două meciuri, pur și simplu rolul de vârf împins nu i se potrivește, după revenirea lui Nemec, va avea probleme să mai prindă locul de titular dacă nu va arăta altceva.

Din păcate, schimbarea nu a adus efectul dorit și în minutul 62, Iași a deschis scorul după un contraatac purtat de Calcan, care i-a păsat lui Duranovic și pot spune că a fost o reușită meritată pentru ieșeni, care au controlat partida.

În minutul 65, Dinamo a replicat prin Puljic, care a trimis cu capul peste poartă din lovitură liberă. Crețu a intrat și el în locul lui Andrei Radu în minutul 66, în vreme ce Nepomuceno l-a înlocuit pe Andrei Blejdea. Din păcate, am arătat foarte rău astăzi, nu a putut Multescu să schimbe mare lucru după 3-4 antrenamente,poate după ce revin Răuță, Nemec și Gol, vom arăta ceva fotbal, deoarece acum arătăm a echipa de retrogradare, ultima clasată din Liga I, a fost peste noi.

Aici suntem și cred că pauză competițională de 2 săptămâni a venit la momentul perfect pentru noi.