AcasăEditorialHermannstadt-DINAMO: Prima finală! Cum ar putea arăta primul 11

Hermannstadt-DINAMO: Prima finală! Cum ar putea arăta primul 11

Dinamo debutează astăzi în play-outul Ligii I, în deplasare, la Sibiu.

Putem spune că de astăzi încep finalele pentru echipa noastră, în cea mai importantă parte a competiției. Dinamo a tras din greu în ultimele 9 meciuri rămase de jucat în sezonul regulat, în 2024, tocmai pentru a avea cât mai multe șanse la salvarea de la retrogradare, în această fază a competiției.

Prima etapă ne scoate în cale poate cel mai greu meci, un adversar extrem de puternic. Sibienii au un parcurs formidabil pe teren propriu, unde nu au mai pierdut din iulie 2023, 0-1 cu Farul. Au urmat acasă opt victorii şi şase remize. Cu acest parcurs ar fi fost o echipă de play-off, doar că în deplasare nu au fost la fel de buni.

Trebuie spus că Hermannstadt nu are drept de a participa în cupele europene, astfel că miza lor este doar de a se clasa cât mai sus și să nu fie implicați în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Ultima întâlnire directă a fost o victorie pentru formația noastră, 1-0, golul marcat de Gregorio Goncalo a adus cele 3 puncte, extrem de importante.

Dinamo are un moral excelent, asta după ce a suferit doar o înfrângere în precedentele şase etape, interval în care au mai înregistrat patru succese şi un egal. În urma acestor rezultate, elevii lui Zeljko Kopic au încheiat sezonul regulat deasupra locurilor direct retrogradibile.

FC Hermannstadt şi Dinamo s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 11 ori, de două ori au câştigat ardelenii, de şase ori s-au impus oaspeţii din această rundă, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

ISTORICUL ÎNTÂLNIRILOR DIN SEZONUL ACTUAL

Dinamo și Hermannstadt s-au întâlnit de două ori în acest sezon. În primul meci, din octombrie, sibienii s-au impus cu 4-0 și a fost un meci în care s-a rupt ceva în echipa noastră, suporterii au început să fie tot mai nemulțumiți față de jocul prestat de băieții lui Ovidiu Burcă. Lucrurile s-au schimbat mult în ultimele luni și Dinamo și-a luat revanșa în februarie, pe stadionul ,,Arcul de Triumf”. A fost 1-0, după reușita lui Goncalo, dar Sibiul a pus mari probleme.

CUM AR PUTEA ARĂTA PRIMUL 11:

Dinamo nu se deplasează în efectiv complet. Dennis Politic devine deja o absență de mai lungă durată și este o situație ciudată, are mai bine de o lună de zile de când nu a mai jucat. Din păcate, Eddy Gnahore nu va juca nici el și Kopic se gândește acum la soluții de înlocuire.

În defensivă nu mă aștept la schimbări, Adnan în poartă, trio-ul format din Darko-Patriche-Josue, Bordusanu în stânga și Moura în dreapta, probabil Amzar va intra pe parcurs. La mijloc intervine problema, cine îl înlocuiește pe Gnahore? Soluții sunt, Iglesias, Ilic, Nelut, numeric stăm bine, doar că niciunul nu este de profilul lui Gnahore. Cele mai mari șanse le are Dani Iglesias, care a jucat cel mai mult dintre cei menționați în ultima vreme, dar probabil Milanov va intra și el destul de mult în zona centrală, pentru a acoperi absența lui Gnahore.

În față, Goncalo și Hakim sunt responsabili cu golul astăzi, rămâne de văzut cum va face față Dinamo presiunii puse de sibieni, care vin cu gândul revanșei. Sibiu are jucător de calitate în față, jucători de viteză și lupta de la mijloc va fi decisivă.

Peste 3000 de fani dinamoviști sunt așteptați în tribunele stadionului municipal, se anunță o atmosferă senzațională, să sperăm că jocul va fi pe măsură!

ZELJKO KOPIC: ,,Este primul meci al acestei părți a sezonului, am avut ceva probleme în timpul săptămânii, vrem să găsim cele mai bune soluții pentru meci și banca de rezerve. Concentrarea, motivarea, este la cote ridicate. SPer să fim la nivel înalt cu Hermannstadt, știm că ne așteaptă un meci foarte greu. În fața propriilor fani am câștigat cu 1-0, a fost un meci greu, am avut perioade grele atunci, știm cum joacă, vom fi pregătiți.

Au fost ceva probleme cu răceli, unii au avut un virus, febră, au fost probleme de sănătate, o să vedem ce jucători vor fi pregătiți. Nu am analizat programul altor echipe, trebuie să ne adaptăm, suntem pe antepenultimul loc, o să dăm totul, indiferent unde jucăm. Dennis Politic nu este pregătit să joace.

Trebuie să avem o organizare defensivă bună, am crescut în ultima vreme. Trebuie și din punct de vedere ofensiv să creștem, avem perioade bune, dar e loc de mai bine. Va fi de muncă, Hermannstadt are o echipa bună, cu un antrenor bun, au calitate în organizare, joacă bine și trebuie să fim la un nivel înalt. E un motiv pentru care nu au pierdut de atâtea meciuri acasă.

Toate meciurile sunt de 3 puncte, toate sunt importante, nu e meci mai important decât altul, trebuie luat meci cu meci. Noi ne gândim la fiecare meci în parte, suntem aproape echipele unele de altele, vom vedea după 3-4-5 meciuri cum ne vom situa în clasament.”, a spus Zeljko Kopic.

MARIUS MALDARASANU: ”Nu o consider  ca o revanșă, pur și simplu este primul meci din play-out, este important să începem bine în primele 3-4 meciuri, atunci se poate decide totul. Dinamo este poate cea mai în formă echipă din a doua parte a sezonului, datorită numărului de puncte, ei joacă la rezultat și datorită situației din clasament.

Probabil vor aborda meciul ca în prima repriză din tur, important e ca noi să avem răbdare, pentru că Dinamo se apără supraaglomerat, sunt rapizi pe tranziție pozitivă, așa am luat și golul, trebuie să învățăm din greșeli. Jucăm acasă, așteptăm să câștigăm acest meci, ar fi foarte bine pe acest start de play-out”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare