AcasăStiri DinamoHermannstadt-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Zeljko Kopic

Hermannstadt-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Zeljko Kopic

Dinamo debutează astăzi în play-outul Ligii I, în deplasare, la Sibiu.

Putem spune că de astăzi încep finalele pentru echipa noastră, în cea mai importantă parte a competiției. Dinamo a tras din greu în ultimele 9 meciuri rămase de jucat în sezonul regulat, în 2024, tocmai pentru a avea cât mai multe șanse la salvarea de la retrogradare, în această fază a competiției.

Prima etapă ne scoate în cale poate cel mai greu meci, un adversar extrem de puternic. Sibienii au un parcurs formidabil pe teren propriu, unde nu au mai pierdut din iulie 2023, 0-1 cu Farul. Au urmat acasă opt victorii şi şase remize. Cu acest parcurs ar fi fost o echipă de play-off, doar că în deplasare nu au fost la fel de buni.

Trebuie spus că Hermannstadt nu are drept de a participa în cupele europene, astfel că miza lor este doar de a se clasa cât mai sus și să nu fie implicați în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Ultima întâlnire directă a fost o victorie pentru formația noastră, 1-0, golul marcat de Gregorio Goncalo a adus cele 3 puncte, extrem de importante.

Dinamo are un moral excelent, asta după ce a suferit doar o înfrângere în precedentele şase etape, interval în care au mai înregistrat patru succese şi un egal. În urma acestor rezultate, elevii lui Zeljko Kopic au încheiat sezonul regulat deasupra locurilor direct retrogradibile.

FC Hermannstadt şi Dinamo s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 11 ori, de două ori au câştigat ardelenii, de şase ori s-au impus oaspeţii din această rundă, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

ISTORICUL ÎNTÂLNIRILOR DIN SEZONUL ACTUAL

Dinamo și Hermannstadt s-au întâlnit de două ori în acest sezon. În primul meci, din octombrie, sibienii s-au impus cu 4-0 și a fost un meci în care s-a rupt ceva în echipa noastră, suporterii au început să fie tot mai nemulțumiți față de jocul prestat de băieții lui Ovidiu Burcă. Lucrurile s-au schimbat mult în ultimele luni și Dinamo și-a luat revanșa în februarie, pe stadionul ,,Arcul de Triumf”. A fost 1-0, după reușita lui Goncalo, dar Sibiul a pus mari probleme.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ZELJKO KOPIC:

Golubovic- Patriche, Darko, Homawoo – Moura, Pavicic, Ilic, Bordusanu – Milanov, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Railean, Began, Selmani, Iglesias, D. Irimia, Neagu, Bani, A. Irimia, Rosu, Amzar, Edgar, Costin

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare