Haos total

Dinamo a pierdut meciul cu Sepsi, o partida ciudată, nici nu știu cum să o descriu altfel, dar cu siguranță un meci în care schimbările au făcut diferența.

Diferența în sens negativ aș spune, pentru că Dinamo părea că are controlul partidei în finalul primei reprize și totul s-a rupt după primele 45 de minute.

Început horror! Dinamo a început extrem de prost meciul cu Sepsi, am fost ”subordonați”, ca să citez din Iilie Dumitrescu, Sepsi avea posesia și controlul în propria noastră jumătate de teren. Golul a venit în urma unui cadou al lui Patriche, inexplicabil și greu de digerat o asemenea eroare. Da, a reușit să scoate un penalty și să marcheze, însă nu ai voie ca fundaș central să comiți o asemenea gafă, impardonabil.

Revenire în prima repriză! Deși am început practic meciul de la 1-0, nu am cedat și în prima repriză ne-am creat destul de multe ocazii, de mult nu am mai văzut ca Dinamo să își creeze ocazii atât de multe ocazii într-o repriză, pe teren propriu, împotriva unei echipe bune a campionatului, cu potențial de play-off, o echipă care a plătit tribut startului catastrofal de campionat.

De trei ori am lovit bara am reușit să trimitem balonul în poartă și tot momentumul părea că este de partea noastră. A fost însă o senzație doar și schimbarea lui Flavius de la pauză a schimbat raportul de forțe.

Ce a fost asta? Flavius l-a scos pe Cătălin Carp, un jucător destul de lent, folosit prea avansat parcă, poate încă nepregătit fizic la nivelul așteptat, dar el are măcar un plus de talie și de forță. A fost scos Carp și practic în locul lui a trecut Torje, în centru, care oricum a căutat mult mai mult banda. Nu vreau să fac un caz din Torje, dar acesta nu a prins o zi bună, să fiu elegant. Dar este limpede și aici Flavius cred că nu gestionează deloc bine raportul lui cu Torje, l-a ținut 82 de minute în teren, deși schimbarea lui se impunea cu ceva timp în urmă.

Am avut patru mijlocași ”mici”, iar din punct de vedere fizic nu am avut șansă. Am pierdut defintiv lupta la centrul terenului și am lăsat ca Sepsi să vină peste noi. Golul a venit spun eu normal, în urma dominării lor, dar felul în care am primit gol lăsat mult de dorit să îmi pun și eu o întrebare simplă.

Noi analizăm adversarii? Cum este posibil să primești un asemenea gol, la o faza fixă, care nu este întâmplătoare la Sepsi, centrare la colțul scurt, deviere pe lung. Da, Pierret și-a scăpat omul din marcaj, dar cum a fost deviat acel balon în primă instanță atât de ușor? Părem tot timpul surprinși la fazele fixe și aici nu mai ține de motivare, e vorba de pregătire, de analiză video, de a studia adversarul.

Noaptea minții la schimbări: În ceea ce privește schimbările efectuate ieri, nu am înțeles nimic. Patriche acuză probleme și este înlocuit cu Bani, dar prin asta l-ai sacrificat pe Pierret și l-ai pus fundaș, ca să pierzi și mai multă talie la mijloc. Apoi intră Buleică și Crețu, în locul lui Morar și Torje, iar cireașa este introducerea în minutul 90 a lui Giafer. Nicio urmă de logică și schimbările au jucat un rol enorm în înfrângerea de aseară.

Morar pierdut în timp și spațiu! Deși e venit recent, dar se pare că Morar nu este ceea ce ne trebuie pentru postul de vârf, poate a prins o zi mai slabă, dar cred că utilizarea lui ca vârf împins nu este utilă, neimplicat per total în joc, a avut două oportunități ratate cu o lejeritate de Joel Thomas. A fost un exemplu de așa nu și sper să conștientizeze că încep să își revină jucătorii accidentați cât de curând. Irobiso ar putea semna si el azi.

În concluzie, Dinamo a arătat foarte rău ieri și practic ne uităm de acum înainte cu mult mai multă atenție la ceea ce se întâmplă în liga a doua, pentru că devine tot mai clar, doar barajul ne rămâne ca formă de supraviețuire și asta mai mult din cauza problemelor de la Mediaș, altfel am fi fost condamnați la retrogradare directă, să nu ne mințim și să ne luăm mai multe merite decât trebuie.

Dinamo are 5 puncte obținute în 2022, Iuliu Mureșan spunea că plânge după punctele pierdute cu Rednic, aseară puteam obține niște puncte care ne puteau ține în joc pentru salvarea directă, dar deja devine și barajul un obiectiv foarte periculos, evoluând de asemenea manieră, nu ai voie să te prezinți atât de nepregătit.