AcasăCS DinamoGranollers-Dinamo: Debut dificil in Spania

Granollers-Dinamo: Debut dificil in Spania

A venit si momentul debutului in Cupa EHF, a doua competitie continentala ca importanta. Dinamo putem spune ca a avut putin ghinion la tragerea la sorti, extragerea desfasurata la finalul anului 2015 repartizand in grupa noastra echipele: Granollers, Magdeburg si Aalborg. 

Asadar, avem onoarea pot spune, sa intalnim doua echipe din cele mai puternice campionate, Bundesliga, campionatul nationalei ce a castigat Europeanul din Polonia, Spania care da castigatoarea Champions League, Barcelona. Primele doua formatii merg mai departe, asadar misiune grea pentru trupa lui Eliodor Voica, insa este momentul prielnic sa vedem unde ne pozitionam la nivelul handbalului european.

Primul meci, 14 februarie, 13:30 in direct la Digisport3, in deplasare la Granollers, echipa fondata in anul 1944. Formatia spaniola a terminat sezonul trecut pe locul 3, un campionat dominat categoric de Barcelona, ramasa fara rival de calibru. Ca sa va faceti o idee, in acest sezon catalanii au victorii pe linie, precum si in sezonul trecut, cand au avut 30 de succese in tot atatea partide. In Spania, primele 2 clasate merg in Champions League, locurile 3,4 si 5 in Cupa EHF.

Revenind la Granollers, acestia isi disputa meciurile in sala Palau d’Esports, cu o capacitate de 6500 de locuri. Antrenorul echipei, Carlos Viver. In lot spaniolii sunt majoritari, avand totodata si 4 brazilieni. In ultima etapa de campionat, au invins acasa pe Anaitasuna, scor 32-24. Nu sunt insa in cea mai buna forma, au pierdut duelul cu La Rioja de acasa, 24-29 si au 2 infrangeri in ultimele 5 meciuri, fiind pe locul 3.

De cealalta parte, Dinamo vine dupa o serie fantastica in campionat, victorii pe linie, incepand cu luna octombrie, aceasta linie perfecta fiind intrerupta de Dunarea in Cupa Romaniei, competitie pe care dulaii se pare ca nu au tratat-o cu maxim de seriozitate. Insa venim dupa 3 succese in campionat, acasa cu Dunarea si HC Resita si in deplasare cu Energia. De remarcat in jocul echipei noastre, faptul ca Vranko nu a mai fost principalul marcator, poate un mic semn de ingrijorare, a reusit doar 3 goluri in meciul cu HC Resita, dar a iesit la rampa Ciprian Sandru, autor a nu mai putin de 9 goluri. Talentatul inter dinamovist, se pare ca si-a revenit la forma de acum un sezon. Nu sunt probleme de efectiv din cate se pare, in afara de vechea accidentare a lui Rapciuga. In continuare, trebuie mentionat ca avem cam putini jucatori la linia de 9m, ne bazam cam tot timpul pe aceasi jucatori, sper sa nu se instaleze uzura. Este bine totusi, ca avem mai multi jucatori in extreme.

Nu ma hazardez sa fac vreun pronostic, pot spune insa ca ne asteapta un meci teribil de greu, este important sa facem o figura cat mai frumoasa, sa ne ridicam la nivelul adversarului, Diaw cred ca va fi cheia, deoarece el are experienta in astfel de dueluri. Deasemenea, conteaza sa avem o poarta solida, Irimus sa faca un meci mare, altfel va fi imposibil sa ne intoarcem cu punct/puncte din Spania.

Urmatorul meci pentru Dinamo, va fi acasa cu Magdeburg, in sala Polivalenta, pe 21 februarie.

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare