Gica Hagi, cuvinte de lauda despre Dinamo: “Dinamo e puternica, are traditie, are spirit”

Stiri Dinamo

Scris de:

Gica Hagi a castigat primul trofeu al sezonului, Supercupa Romaniei. 

Acum cateva zile, Viitorul l-a cedat pe Ianis Hagi in Belgia, la Genk, dar cel care a creat echipa din Ovidiu, spune ca Viitorul are resurse in continuare. Hagi a vorbit totodata in termeni laudativi despre Dinamo:

“Suntem in fata unui nou inceput, stim ca drumul va fi lung, trebuie sa ne sacrificam si sa fim la fel de modesti ca pana acum si am obtinut acele performante de care suntem mandri, de care ne bucuram. Sper sa am o echipa care sa aiba foamea de a juca fotbal, unul bun, competitiv.

Stiind in acelasi rand ca nimic nu este usor in viata si drumul va fi lung. Incepem cu un rival care are traditie, istorie, care a facut foarte multe schimbari in vara, presedinte, antrenor, cu experienta, cunosc bine Liga I si cred ca au format un lot competitiv. Au adus jucatori care au jucat, au meciuri in picioare. Jucam acasa, vrem sa castigam, ne dorim toate punctele puse in joc, vrem sa incepem campionatul bine. Ne astepta o luna grea, cu meciuri multe, la 3 zile, in care trebui sa gestionam acest start de sezon, care sper sa fie mai bun ca celelalte. Atat intern, cat si in competitie europeana.

Probleme sunt cu Dragus, Casap si cu Filip se antreneaza separat, sunt pe drumul bun, dar nu fac parte din lot. Ceilalti toti sunt si vedem dupa antrenamentul de diseara, vedem formatia ce o voi arunca la lupta. Nu o sa fie usor, vad echipa bine, atmosfera e buna, momentul la fel si sper sa continuam.

Am castigat supercupa, un meci foarte bun la Ploiesti cu CFR, sper sa continuam pe aceeasi linie. Am pierdut 3 jucatori importanti, trei jucatori de baza, foarte buni, dar trebui sa avem solutii. Am demonstrat si anul trecut, cand au lipsit, ca echipa joaca si anul acesta trebuie sa demonstram fara ei, cu toate ca sunt foarte buni. Acesta este clubul nostru, asta facem noi, formam jucatori si dupa aceea ii dam, au si ei progresul lor, noi suntem o etapa din viata lor si incercam sa ii sprijinim, sa ajunga unde trebuie.

Mintea mea e la campionat, cupa, s-a terminat perioada de vara, a fost frumoasa, plina de succese, cu nationala. De acum incolo trebuie sa ne vedem de obiectivele noastre. Speram sa ajungem din nou in play-off. Dinamo e puternica, are traditie, are spirit, are orice ingredient pentru a spera la performanta. Si noi am crescut, speram sa o facem mai bine ca ei, sa jucam mai bine.

loading...

Lasă un răspuns