Ghinion până la un punct

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Nu este deloc stresant să ții cu Dinamo!

Nu știu dacă a putut afirma cineva acest lucru în ultimele săptămâni, eu cu siguranță nu am putut spune ceva de genul, mai ales după ultimele trei meciuri de pe teren propriu. Nu am o statistică în față, este și greu de verificat în mai bine de 100 de ani din istoria acestui sport minunat, dar nu știu de câte ori o echipă a putut încasa în trei partide consecutive gol în minutele de prelungiri. Cu siguranță dacă nu suntem singurii care am reușit această ”performanță”, trebuie să fim pe podium.

De trei ori la rând în Ștefan cel Mare am văzut cum mingea intră în poartă, în ACEEAȘI poartă, atunci când arbitrul se pregătea de fluierul final. Poate după primul meci, cel cu UTA, aș fi fost înclinat să invoc ghinionul, mai ales că degajarea în coechipier a sărit exact la atacant, deși putea să sară oriunde altundeva.

Dar nu am invocat ghionionul, pentru că am fi putut închide meciul în mai multe rânduri și nu am făcut asta. Când ai 2-0 și superioritate numerică, nu ai nicio scuză, indiferent cum ești egalat.

Cu Rapid am controlat meciul, oaspeții nu și-au creat ocazii și o singură scăpare pe final a dus la un nou gol încasat. Aici aș fi ceva mai îngăduitor, a fost o execuție superbă, dar că jucător nu trebuie să te gândești că ”lipsa șansei” a dus la încasarea lui, faptul că ai pierdut mingea în propria jumătate, faptul că i-ai lăsat piciorul de bază liber, în interior, cu fața la poartă, asta a dus la primirea golului.

Cu Argeș te-ai apărat execrabil la o fază din prelungiri, în care Nica a stat prost, Radu nu a urmărit adversarul și trei meciuri la rând mingea este scoasă din poartă în prelungiri.

Într-adevăr, sportul implică și o doză de noroc, se spune că el nu poate fi antrenat, dar ar fi o mare eroare să punem primirea golurilor pe divinitate, pe nevoia de a chema preotul la stadion. Preotul trebuie să stea în biserică, la stadion trebuie să vină niște jucători mai pregătiți, mai puțin dispuși să comită erori, să se concentreze pe final de meci.

,,Ghinionul” nostru este că avem cam mulți jucători slabi sau foarte slabi în cadrul lotului, dar șansa este că avem pe cineva acum care este determinat să reorganizeze echipa și să își asume o reconstrucție în adevăratul sens al cuvântului.

La Sepsi trebuie să mergem cu gândul de a obține toate punctele puse în joc, să uităm ce a fost în ultimele meciuri, să luăm părțile pozitive, faptul că am început să mai jucăm și fotbal, iar în final să ne bucurăm (ÎN SFÂRȘIT) de un nou succes!

Fără ghinion, doar muncă!

HAI DINAMO

Programul rundei cu numărul 15! Când se joacă DINAMO-Cfr

După eliminarea din Cupa României, Dinamo revine în campionat în week-end, unde echipa noastră caută prima victorie după o perioadă destul de lungă de timp.

Dinamo are meci la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi OSK, o altă dezamăgire a campionatului. Astăzi LPF a anunțat programul rundei cu numărul 15, care va aduce în prim plan duelul DINAMO-Cfr:

Vineri, 5 noiembrie

Ora 17.30 AFC Chindia Târgoviște – CS Gaz Metan Mediaș

Ora 20.30 FC Argeș – AFC Botoșani

Sâmbătă, 6 noiembrie

Ora 17.30 CS Mioveni – AFC UTA Arad

Ora 20.30 FC U Craiova 1948 – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Duminică, 7 noiembrie

Ora 15.30 FCV Farul Constanța – Universitatea Craiova

Ora 18.30 FC Dinamo 1948 – FC CFR 1907 Cluj

Ora 21.30 FC Voluntari – FCSB

Luni, 8 noiembrie

Ora 20.30 Academica Clinceni – FC Rapid 1923

loading...

Lasă un răspuns