Gaz Metan-DINAMO: În căutarea VICTORIEI! Ce variante are Rednic

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo revine în Liga I și după aproximativ două săptămâni de pauză, echipa noastră caută primul succes după o lungă perioadă de timp.

Mircea Rednic a acceptat să revină la Dinamo înainte de partida cu UTA și am ratat victoria printre degete, chiar la ultima fază de joc, un meci pe care formația noastră trebuia să îl câștige, însă ne-am mulțumit cu un singur punct, dar și cu un joc mult mai solid din partea băieților noștri, comparativ cu ce văzusem în ultimele luni. Întrebarea pe care ne-o punem cu toții, cum va arăta Dinamo după pauza competițională?

Foarte multe noutăți la nivel de lot nu vom avea, Espinosa a semnat ieri cu Dinamo, dar nu a făcut deplasarea la Mediaș, astfel că singură noutate cu adevărat va fi Pinto, fundașul central semnat înainte de pauză competițională și care a avut timp să se pună la punct fizic în aceste săptămâni.

După cum am văzut și în meciul cu UTA, Rednic este adeptul unui sistem 4-1-4-1, cel puțin momentan, până când vor veni și următorii jucători, care se pare că vor semna în următoarele zile. Sunt în continuare câteva semne de întrebare în privința alcătuirii primului 11, mai ales că nu a fost rezolvată una din problemele majore, cea a fundașului dreapta.

Acolo Rednic poate să îl folosească din nou pe Andrei Radu, ori să îl vedem pentru prima dată titular în campionat pe Constantin Nica, deși din câte se pare, șansele să se întâmple acest lucru sunt destul de mici, de aceea cred că tot Andrei Radu va fi folosit pe acel post, mai ales că Rednic a spus în mai multe rânduri că nu mai vrea să îl folosească pe Sorescu drept fundaș dreapta.

Cine va fi U21? Dacă la începutul sezonului ne întrebam ce jucători cu experiență putem trimite în teren, de această dată avem mari probleme în găsirea unui jucător U21, pe care să ne bazăm pe termen lung. Sunt puține alternative și Rednic are misiunea complicată de a găși câțiva jucători tineri.

Ahmed Bani este incert pentru acest meci, dar trebuie să ne gândim că el oricum a fost schimbat la pauză cu UTA, iar înlocuitorul lui de atunci, Geani Crețu, a părăsit și el terenul înainte de fluierul de final, tot pentru că a fost considerat vinovat de Rednic la primul gol. Ehmann este și el accidentat, astfel că sunt șanse să îl vedem titular pe Giafer în centrul defensivei, ori Rednic să ne surprindă cu un Valentin Borcea sau Cătălin Măgureanu din primul minut.

Debutul lui Pinto?! Andrei Pinto este așteptat să între cât mai repede posibil în garnitura de start, mai ales dacă ne gândim la oribilă noastră defensivă din campionat, care a încasat 16 goluri doar în meciurile din deplasare. Problema nu a fost doar la nivelul fundașilor centrali, dar este mare nevoie de experiență, iar Pinto poate asigura acest lucru, sper doar că nivelul fizic să fie unul ridicat. Dacă nu va fi folosit Giafer în centrul apărării, atunci el va face cuplu cu Ricardo Grigore.

O nouă șansă pentru Eșanu

Mihai Esanu a început sezonul drept titular de drept în poarta lui Dinamo, fiind considerat chiar un punct fix, mai ales după ce în sezonul trecut s-a integrat foarte bine în garnitura de start. După un început destul de bun, au început  apară erorile, goluri primite de la 60 de metri, nu mai puțin de 6 goluri în derby-ul cu Fcsb, fiind de altfel ultimul meci în campionat în care a apărat poarta echipei noastre.

mai fost titular în partida de cupă cu Ripensia, dar varianta numărul 1 pentru campionat era Plamen Iliev, portar adus de la Ludogorets, cu partide în naționala BulgarieiÎnsă înainte de meciul cu Mediaș, au fost emoțiifiind chiar suspect de COVID, dar este doar răcit portarul bulgar și nu a făcut deplasarea, după cum a declarat Rednic la conferința de presă

17 goluri în 8 meciuri a primit Esanu în actualul sezon

DATE STATISTICE! 

17 septembrie 2021, Rapid – Gaz Metan 1-2: a fost singura victorie reuşită de medieşeni în ultimele 10 meciuri disputate în campionat, interval în care au mai înregistrat două remize şi șapte înfrângeri.

Gaz Metan a marcat în șase dintre cele 11 jocuri disputate în ediţia curentă, dar a şi primit cel puţin un gol în nouă partide.

Dinamo este fără punct scos în deplasare, golaverajul roş-albilor pe teren advers fiind (0-16).

Remiza înregistrată de dinamovişti în precedenta rundă, 2-2 cu UTA (acasă), a fost al 500-lea egal bifat de gruparea bucureşteană pe prima scenă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 33 de ori în principala competiţie internă, de opt ori au câştigat medieşenii, de 18 ori s-au impus dinamoviştii, iar alte șapte meciuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Gaz Metan gazdă: 17 jocuri – 7 victorii Gaz Metan – 4 remize – 6 succese Dinamo.

O singură victorie are antrenorul Mircea Rednic în ultimele opt jocuri disputate în faţa medieşenilor (10 mai 2019, Dinamo – Gaz Metan 2-0), în rest au fost cinci rezultate de egalitate şi două înfrângeri.

Mediile de vârstă

Gaz Metan – 26 ani şi 6 luni;

Dinamo – 23 ani şi 9 luni, cea mai mică din campionat.

26 de jucători a utilizat gruparea medieşeană în primele 11 runde, dintre care 12 străini.

Dinamo s-a bazat pe 29 de fotbalişti, 11 dintre ei fiind autohtoni născuţi după 1 ianuarie 2000, locul 1 la acest capitol, la egalitate cu Viitorul.

Indiferent ce formula sau ce jucatori va trimite in teren, sunt convins ca Rednic va alege cel mai bun prim 11 si astazi am convingerea ca putem obtine cel putin un punct din deplasare!

HAI DINAMO!

MIRCEA REDNIC: ,,La Mediaş ne dorim să luăm puncte, un punct, pentru că este o echipă care, de când a schimbat antrenorul, are o altă faţă. În ultimele două meciuri a jucat chiar foarte bine. Sunt jucători acolo cu care eu am lucrat, jucători cu calitate. Trebuie să ne aşteptăm la un meci foarte greu dar eu am încredere, mai ales după discuţiile pe care le-am avut după evoluţia din meciul cu UTA.

Sunt trei puncte în joc şi vrem să le luăm, apoi mai vin jucători, revin şi unii accidentaţi. După meciul cu UTA nu mai sunt îngrijorat pentru că am avut atitudine, am încredere că o vom putea scoate până în iarnă şi apoi vom vedea ce vom face”.

loading...

Lasă un răspuns