Gata cu sperantele, din nou in play-out!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a mers la Voluntari cu gandul de a obtine victoria care sa ne mentina in continuare in cursa pentru play-off.

Pentru Uhrin, formula castigatoare nu se schimba, chiar daca Ioan Filip si Ante Puljic au revenit dupa suspendari. Insa victoria convingatoare cu Astra l-a convins pe Uhrin sa nu schimbe nimic in formula de start.

Eu sunt Diego, nu Nistor! Incurajati de aproximativ 1000 de suporteri prezenti in peluza, dinamovistii au inceput mai bine meciul si am dominat startul de meci, Fabbrini fiind vioara intai, cu multa libertate de exprimare din partea lui Dusan Uhrin. Dupa, ilfovenii au preluat initiativa si au avut o ocazie imensa de a marca, Capatina nu a reusit sa il invinga pe Piscitelli din mijlocul careului, italianul avand o interventie de toata frumusetea. Doua minute mai tarziu, Simonovski a trimis superb din intoarcere, dar bara ne-a salvat.

A fost momentul in care baietii nostri s-au trezit, cateva minute mai tarziu, Dinamo a deschis scorul, Perovic a primit o minge in careu de la Kostarna, Slavko a preluat bine si a pasat in centru, acolo unde a venit Sorescu, care a ajuns si el la cota 6 in clasamentul golgheterilor. 1-0, care putea deveni 2-0 in cateva minute, dupa o faza superba de atac, Fabbrini a preluat in mijlocul careului, a trimis spre coltul lung, dar Cojocaru a deviat mingea in bara. 1-0 la pauza si echipa noastra spera in continuare.

Prima ocazie a reprizei secunde ne-a apartinut, Mihaiu a patruns bine in flancul drept, i-a pasat bine lui Perovic in mijlocul careului, dar varful sarb nu si-a calculat pasii si a trimis mult peste poarta. A urmat ca Mihaiu sa nu isi calculeze bine pasii, Skovajsa a centrat puternic in careu in minutul 60, dar Mihaiu nu a putut relua intr-o minge pe care scria 2-0. Tot Mihaiu a mai avut o oportunitate, Perovic a scos bine o minge in centru dupa ce a urmarit bine mingea, Sorescu i-a lasat balonul lui Mihaiu, care venea puternic din spate, dar a trmis peste poarta. Energic mijlocasul dinamovist, dar care mai are de lucrat la finalizare.

Dupa cateva minute de joc moarte, Dinamo a ramas in 10 oameni, dupa ce Lukas Skovajsa a incasat doua galbene, al doilea dupa o intrare imprudenta la marginea careului. Fundasul stanga slovac nu va putea evolua cu Fcsb, Uhrin va trebuie sa il foloseasca probabil pe Andrei Sin. Din lovitura libera, Eric a trimis fantastic, insa bara ne-a salvat din nou, portarul italian nu a avut reactie. Au fost momente de asediu la poarta noastra, Piscitelii nu a putut interveni la o centrare si Mihai Popescu a scos fantastic de pe linia portii cu capul,dar inevitabilul s-a produs, Catalin Tira a egalat cu 15 minute ramase de joc, apararea noastra a cedat la fel ca in partida cu Sepsi. Popescu efectiv a fost umilit de varful ilfovean, acelasi jucator care provocase eliminarea lui Skovajsa cu cateva minute in urma. Putin de neinteles faptul ca dupa eliminare, nu am avut nicio reactie sau schimbare de pe margine, desi se vedea ca suntem inghesuiti in propria jumatate.

Cateva minute mai tarziu, Tudorie de abia intrat, a marcat un gol fabulos la capatul unui contraatac perfect, in care Dinamo nu a avut reactie, totul a plecat de la o minge pierduta aiurea in atac. Exteriorul lui Tudorie ne ducea in acel moment in play-out fara discutii. O decizie greu de inteles a avut loc imediat dupa golul de 2-1, Uhrin l-a trimis in teren pe Puljic in locul lui Mihaiu. Doua minute mai tarziu a fost trimis in teren si un om de atac, Popa l-a inlocuit pe Rauta, foarte tarziu efectuate schimbarile. Avem o problema mare de tot la partidele din deplasare, mai ales la concentrare, nu intamplator am incasat mai mult de 20 de goluri dupa minutul 60.

Dinamo putea sa revina in joc in minutul 87, Perovic a reluat bine cu capul o centrare a lui Sorescu, dar mingea s-a dus putin peste poarta. Popescu a incasat galben imediat dupa acea faza, dupa ce au fost momente de imbranceli, ceea ce inseamna ca Popescu nu va putea juca cu Fcsb.

Dinamo pierde un meci ciudat, in care parea la un moment dat ca victoria nu are cum sa ne scape, dar dupa minutul 60 nu am avut niciun fel de replica, am cedat initiativa si eliminarea lui Skovajsa ne-a turnat plumb in picioare. Dinamo rateaza astfel orice sansa de a mai ajunge in play-off, nu ca mai erau foarte multe. Acum nu ne ramane decat sa ne pregatim pentru meciul cu Fcsb de duminica viitoare, sa asteptam tragerea la sorti din Cupa Romaniei si sa vedem cine isi asuma ratarea obiectivului…pentru al treilea an consecutiv.

loading...

Lasă un răspuns