„Gafe impardonabile. Trebuie să suporte consecințele”

Stiri Dinamo

Scris de:

Istvan Kovacs l-a eliminat incorect pe Steliano Filip, iar jucătorul echipei noastre a și fost suspendat timp de două etape.

În raportul de joc, Kovacs a spus că l-a eliminat pe Filip pentru o lovitură cu cotul, dar o lovitură care a fost inexistentă.  Ion Crăciunescu cere suspendarea lui Istvan Kovacs, după greșelile comise în derby-ul FCSB-Dinamo. Fostul șef al Comisiei Centrale a Arbitrilor este de părere că nu trebuie să existe clemență în cazul „centralilor” care comit asemenea greșeli.

Fostul mare arbitru cere ca fiecare arbitru să fie tratat cu o unitate de măsură egală, indiferent de numele acestora:

Ion Crăciunescu este de părere că Istvan Kovacs a greșit incredibil, când a decis să-l elimine direct pe Steliano Filip, pentru un fault fără intensitate, fără o lovitură clară. Acesta este de părere că arbitrul partidei a fost influențat și de căderea teatrală a lui Valentin Gheorghe, care ar fi meritat un cartonaș galben pentru acel gest.

„Se încadrează la o mare gafă de arbitraj, să îi dai roșu lui Steliano Filip, în loc să îi dai galben pentru simulare fotbalistului de la FCSB, diferența e ca între Muntele Everest și Dealul Patriarhiei. Cu siguranță ar trebui suspendat Istvan Kovacs,

Îmi aduc aminte că după un moment similar, eu am schimbat o brigadă care trebuia să oficieze la un meci din cupele europene, iar UEFA ne-a felicitat. Ei spun că arbitrii trebuie să primească meciuri, doar că trebuie să arate că sunt și în formă

Istvan face astfel de gafe pentru că are o anumită suficiență, sunt greșeli impardonabile, eu cred că nu se pregătește cum trebuie și nu acordă atenția cuvenită meciurilor. Fiecare joc e ca un examen, cu toate că ai arbitrat bine 10 meciuri e posibil să gafezi în al 11-lea. Dacă faci o astfel de eroare nu te iartă nimeni, e clar că a produs o pagubă unei echipe și trebuie să suporte consecințele”, a declarat Ion Crăciunescu, pentru Realitatea Sportivă.

loading...

Lasă un răspuns