Frână zdravănă

Dinamo a pierdut ieri partida de la Iași cu scorul de 1-0 și am primit o lovitură foarte grea în lupta noastră pentru play-off.

Meciul de ieri are două povești, cea în plan sportiv și ceea ce au făcut ieșenii, care au refuzat să joace în repriza a două, după golul marcat. Dacă s-ar aplica regula lui Colina de la Mondial, în care să se prelungească astfel încât să existe măcar 35 de minute de fotbal efectiv într-o repriză, meciul de ieri ar fi avut nevoie de 30 de minute de prelungiri. Însă modul odios în care gazdele au simulat nu scuză cu nimic prestația noastră lamentabilă.

Din păcate, absența lui Dani Iglesias la mijlocul terenului s-a simțit teribil de mult, a lipsit mintea limpede de la centru, omul care să coordoneze jocul formației noastre. Absența lui Dani nu ar fi trebuit să aibă un impact în jocul nostru defensiv, care ieri nu a funcționat deloc bine, defazați, fără agresivitate, erori neforțate, parcă presiunea meciului i-ar fi apăsat pe unii mai mult decât era cazul și nu prea înțeleg de ce.

În plan ofensiv, am văzut aceeași placă pe care am văzut-o pe tot parcursul sezonului, impotență în fața porții, dar nici nu am ajuns în fața porții, nu am reușit să ne creăm ocazii în adevăratul sens al cuvântului, mai ales după golul marcat. Aici nu mai ține de simulările gazdelor, ține de lipsa noastră de calitate. Poate nu a fost nici maxim de inspirație la alegerea primului 11 sau la schimbări, dar este tardiv acum, putem să speculăm și să venim cu fel și fel de scuze, dar rezultatul rămâne același și noi am plecăm învinși de la Iași și dezamăgirea pentru mine ar fi că nu am reușit să avem o evoluție pe măsura așteptărilor.

Calcule putem face în continuare, dar din acest moment sunt prea multe condiții pentru a putea termina în primele 6. Condiția necesară, dar nu și suficientă, este cea în care noi batem tot până la finalul sezonului regular, meciul de la Brașov fiind primul, apoi încă 3 meciuri în 2023, care sunt la îndemână, dar am menționat că nu este suficientă, deoarece de acum stăm la mâna rezultatelor și ne trebuie multă bafta ca să terminăm măcar pe locul 6.

Din păcate, startul ratat de sezon a făcut drept imposibilă ideea de a mai rata meciuri în acest final de sezon. Însă campionatul nu se încheie aici pentru noi, trebuie să continuăm reconstrucția, sunt convins că în iarnă vor avea loc multe schimbări, mai ales dacă vor veni și cele la nivel administrativ/financiar. Nu avem de ce să ne plângem de milă, mergem la Brașov cu gândul de a obține toate punctele puse în joc și apoi vedem ce putem obține în 2023.

Felicitări tuturor fanilor prezenți aseară la meci, atașamentul fanilor dinamoviști este incredibil în continuare și lupta noastră continuă!