Foame de puncte

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a pierdut primul meci din 2022 și situația noastră în clasament nu s-a îmbunătățit.

Ba chiar aș putea spune, s-a complicat puțin, deoarece Mediaș a învins la Arad, iar asta demonstrează faptul că medieșenii, în ciuda gravelor probleme financiare, nu renuntă la luptă. Dar în fond, ideea de bază rămâne, Dinamo trebuie să înceapă să adune puncte.

Jocul la Pitești a fost mai bun, am văzut mai multe lucruri pozitive, Dinamo nu ar fi meritat să piardă, după desfășurarea partidei, ținând cont de eroarea mare de arbitraj comisă, dar am rămas tot cu 12 puncte după meci și presiunea devine tot mai mare. Nu sunt adeptul teoriei că totul se decide în play-out, acolo într-adevăr ai 9 meciuri la dispoziție, se joacă 9 finale, dar misiunea trebuie să aibă măcar un grad de dificultate decent, pentru a prinde măcar locul de baraj.

Programul echipei noastre este unul foarte complicat în continuare, duminică întâlnim pe Fcsb, apoi mergem la Botoșani, avem etapă intermediară pe teren propriu cu Craiova, iar apoi încheiem acea săptămână la Arad.

Dar timpul nu mai are răbdare cu noi, clasamentul nu mai are, iar cei din club, dacă își doresc că fanii să rămână cât de cât optimiști și să țină speranța vie, au nevoie de câteva rezultate pozitive. Da, pare un program realmente imposibil, dar nu poți merge din înfrângere în înfrângere și să speri la mai bine, să speri în salvare.

Desigur, vom lua fiecare meci în parte, nu vom dezarma după orice înfrângere, dar trebuie să primească și ei răsplata unor victorii, altfel misiunea noastră va tinde spre ceva desprins dintr-un film al lui Tom Cruise

Vin intăriri înainte de derby! 

Astăzi sunt așteptați să vină câțiva jucători noi, de fapt mai bine zis, să fie anunțați în mod oficial, Figueiredo deja a fost anunțat în ziua meciului cu Arges, așteptăm anunțul pentru Jonathan Rodriguez, Dusan Celar se alătură și el atacului dinamovist, cu Ivanov încă se negociază, probabil azi sau mâine, jucătorul va oferi răspunsul, dacă acceptă și el provocarea de a veni sub formă de împrumut la Dinamo.

Dusan Mandic va veni și el pentru a întări atacul, nu neapărat postul de atacant, mai ales că poate fi soluție și în bandă, este un jucător pe care Stoican îl vede utilizat și în acea zona a terenului. Mai mult decât atât, Deșire Segbe Azankpo, vârf din liga secundă franceză, vine să creeze concurență în atac pentru Ivanovski.

Așadar, numărul jucătorilor transferați sare de 10, probabil vom mai auzi în această săptămână și de ceva rezilieri de contracte, cred că săptămâna asta se va lămuri situația lui Filip, care pare ceva desprins dintr-un dosar de lipsă de profesionalism din partea jucătorului, dar pe care îl plătim foarte, foarte bine, practic pentru nimic. Plamen Iliev este și el așteptat la discuții, pentru a se găși o soluție, au fost aduși 2 portari în ultimele zile, doar trebuie găsită modalitatea de reziliere.

Cu toate aceste mutări, eu sper că Dinamo va începe să urce, nu în clasament, pentru că acolo este momentan imposibil, ținând cont de numărul de puncte între noi și următoarea clasată, dar să urcăm la puncte obținute, acolo este marea durere. Să sperăm că vom avea motive de optimism în săptămânile viitoare!

Amical programat înainte de meciul cu Fcsb

Dinamo se pregătește de meciul cu Fcsb de duminică viitoare, pe stadionul Dinamo.

Va fi un meci extrem de important pentru echipa noastră, care este obligată să obțină puncte în următoarele meciuri, mai ales după rezultatul surpriză al mediesenilor din această seară, care au învins în deplasare pe UTA.

Dinamo este într-o situație disperată în clasament, dar nu este timp de pierdut, vor veni în următoarele zile noi jucători, pe care Flavius vrea să îi testeze într-un meci amical, miercuri, de la ora 14:30, cu Popești Leordeni, pe stadionul Dinamo.

Meciul nu va fi transmis live, dar vom veni de la partidă cu informații, dar și cu un rezumat video! 

loading...

Lasă un răspuns