Florin Bratu este linistit: „S-a stabilizat situatia”! Ce spune despre meciul cu CSU

Stiri Dinamo

Scris de:

La conferinta de presa organizata inainte de meciul cu CSU Craiova, Florin Bratu a fost intrebat evident si despre situatia lui Dan Nistor. 

Acesta este la un pas sa semneze prelungirea contractului cu Dinamo si Florin Bratu spune ca se vede asta la jucator, fiind mult mai linistit in momentul de fata: 

“Nistor in momentul de fata este un ucator linistit, din toate punctele de vedere. Cred ca s-a stabilizat situatia in jurul lui si cred ca nu ar trebui sa ne mai gandim la alte lucrurti, nu isi au rostul in momentul de fata, noi trebuie sa ne gandim la meciul de maine.  Despre salariu, trebuie sa ii intrebati pe cei din adminstrativ, eu ma ocup de antrenamente, jocuri.

L-ati vazut pe Dan Nistor in meciul trecut, jucand bine, dand si centrarea de gol in minutul 94, daca era afectat, era pe banca langa mine. Se ambitioneaza foarte mult, este capitanul lui Dinamo, unul dintre cei mai importanti jucatori, stie ca multe lucruri se invart in jurul lui.” a spus antrenorul echipei noastre.

Florin Bratu este constient ca ne asteapta un duel foarte complicat in Banie, impotriva unui adversar care se mobilizeaza exemplar impotriva lui Dinamo: 

„Nu ne-am gandit la egal, e greu sa pregatesti un meci astfel, vom incerca sa dam maxim, sa surprindem Craiova si speram ca la sfarsit sa fie un rezultat bun, dupa un spectacol pe masura. Eu respect publicul craiovean, cunoscator de fotbal, patimas, sper ca maine sa fie cat mai multi la stadion. 

Mitrita si Bancu sunt doi jucatori buni din Liga I, ii respectam foarte mult, aduc un plus de valoare, insa nu vom lua masuri speciale, pentru ca si noi trebuie sa ne facem jocul, cei care vor juca in zona lor acolo, vor da maxim pentru a-i bloca. Gazonul va fi o problema pentru ambele echipe.” a spus Bratu. 

El s-a referit si la selectia lui Radoi de la U21: „Mi-as fi dorit sa vad si jucatori de la Dinamo la echipa nationala, dar cred ca pe viitor Mirel Radoi va fi mai atent. Am avut si o discutie cu el, are o strategie, cu siguranta in meciurile urmatoare va fi mult mai atent si la Dinamo.”

Despre rezultatele rusinoase de ieri din EL: „Cred ca este o pata nu foarte buna pentru tot campionatul, tot fotbalul romanesc, nu vreau sa includ doar CFR. Ne-a scos o echipa de semi-amatori, nu este in regula, trebuie sa ne dea foarte mult de gandit. Nu stiu daca a ajuns atat de jos fotbalul romanesc, refuz sa cred asta, cat despre mentalitatea nosta, ea ar trebui schimbata, sa nu mai subestimam niciun adversar.

Acum ne vom razboi in fotbalul romanesc. Nereusita destul de mare, ne-am fi dorit sa avem echipe in Europa, sa fim prezenti acolo, sa vada lumea ca existam, nu s-a reusit in acest an, lucrul acesta trebuie sa ne dea gandit tuturor, nu doar celor de la CFR sau Fcsb, ar trebui usor, usor sa schimba poate nu mentalitatea atat de repede, dar ideea de a subestima anumite echipe. Va fi mai interesant Liga I, speram sa tinem si noi piciorul pe acceleratie.” a spus Bratu la conferinta de presa!

loading...

Lasă un răspuns