AcasăStiri DinamoFlorentin Petre despre academie.

Florentin Petre despre academie.

Dupa ce Mircea Rednic a criticat felul in care este condus Centrul de copii si juniori al clubului nostru, cei din staff-ul tehnic au iesit cu declaratii la spusele lui Rednic.

Contactat de cei de la gsp, Florentin Petre a facut urmatoarea declaratie.

Florentin, Rednic a spus că centrul de copii şi juniori al lui Dinamo nu mai e ce era odată. Ce părere ai?
– Aceste declaraţii mă afectează şi pe mine pentru că am fost implicat în strategia clubului un an de zile. Îl contrazic pe Mircea Rednic, avem după Gică Hagi cea mai bine organizată Academie din România.

– Atunci de ce nu vedem mai mulţi jucători din pepiniera proprie în echipa mare?
– Păi acum sunt şapte jucători cu echipa mare în cantonamentul din Slovenia, dacă nu aveau calitate nu erau acolo plus că au jucat şi împrumut la echipe din liga a doua, deci valoare au.

– Şi totuşi, sezonul trecut nu prea i-am văzut. Mircea Rednic îi urmărea?
– Veneau doar secunzii la meciuri. Mai venea şi Rednic o dată la patru sau cinci meciuri, atât.

„PATRICK A PIERDUT ŞASE LUNI”

– Cum ai fi văzut tu lucrurile?
– Sunt de acord că nu pot emite pretenţii pentru titularizare în momentul acesta, dar o dată la două sau trei meciuri era normal să fie băgaţi, în funcţie de scor.

– Aşa cum a intrat fiul tău Patrick şi a marcat cu Viitorul un gol de un punct?
– E un exemplu, da, dar uite ce s-a întâmplat cu Patrick după aceea. A pierdut şase luni degeaba, timp în care putea creşte. Aici nu e vorba doar de băiatul meu, mai sunt destui în această situaţie.

– Hai să vorbim şi de „naţională”, ruşinoasă eliminarea de la EURO?
– Nu e ruşinoasă pentru că ăsta e nivelul actual al echipei noastre. Noi am fost obişnuiţi cu Generaţia de Aur, am mai prins şi noi, cei din generaţia mea câteva momente bune, am învăţat de la generaţia lui Hagi, ei ne-au învăţat ce înseamnă caracterul adevărat de fotbalist.

„I-AM TREZIT PE NEMȚI”

– Care ar fi salvarea?
– Am să îţi dau un exemplu. Acum ceva vreme eram la cursurile Şcolii de Antrenori. A venit un antrenor din staff-ul tehnic al „naţionalei” Germaniei şi ne-a spus că pentru fotbalul lor momentul zero a fost când i-am bătut noi în amical 5-1.

– De ce?
– Povestea neamţul că după acel meci a fost o şedinţă mare cu oameni de fotbal, politicieni, investitori, oameni de afaceri şi aşa mai departe. Toţi au discutat şi au pus la punct o strategie nouă pentru a stabiliza fotbalul german. Au început să investească foarte mult în Academiile de copii şi juniori. După câţiva ani au luat Cupa Mondială. Respectivul ne-a spus că România are fotbalişti mult mai talentaţi, dar că spre deosebire de germani, nouă nu ne place munca şi ne pierdem în momentele critice.

„Fotbalul trebuie făcut de foşti fotbalişti nu de oameni care nu au legătură cu fenomenul. Să nu mai existe fotbal pe prietenie şi pe pile. Trebuie investit în sport pentru că suntem o naţie de oameni foarte talentaţi” Florentin Petre.

„Este greu să vorbim despre câștigarea campionatului”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare