Final dramatic și pierdem două puncte URIAȘE! Moldoveanu, asta o ai pe conștiință!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic a revenit pe banca lui Dinamo după doi ani de zile.

Într-o atmosferă dezolantă pe stadionul Dinamo, undeva în jur de 1000 de fani au fost prezenți pe bătrâna arenă din Ștefan cel Mare, Dinamo încerca să întrerupă seria neagră împotriva unei echipe care spera la play-off. Mircea Rednic nu a făcut experimente la primul meci, a trimis o formulă solidă, un 4-1-4-1, cu Iliev, Radu, Grigore, Popa, Filip, Răuță, Itu, Bani, Sorescu, Torje, Ivanovski. 

Înainte de startul meciului, Cătălin Hîldan Jr. a dat lovitura de start și toți jucătorii au intrat cu tricouri cu numărul 11, pentru a onora memoria Unicului Căpitan. 

Dinamo a avut o primă tentativă în primele minute de joc, Sorescu a recuperat bine un balon, dar mingea nu a ajuns la Ivanovski, care putea să marcheze primul gol din acțiune al echipei noastre din ultimele două luni. Însă după o acțiune de toată frumusețea purtată de Cătălin Itu, care a pătruns foarte frumos în careu, a venit și primul gol din acțiune.

Gabriel Torje a marcat cu un șut deviat, dar totodată care a readus încrederea în echipa noastră, care a avut pentru prima dată 1-0 în acest sezon. Putem spune în premieră după 11 etape, Dinamo deschide scorul! 

Foarte interesant modul în care l-a folosit Mircea Rednic pe Cătălin Itu, mult mai avansat mijlocașul central de la CFR, mai multă libertate de mișcare. Dinamo putea să facă 2-0 în minutul 18, Deian Sorescu a lucrat bine în flancul stâng, a centrat bine în centru, mingea a fost reluată cu capul de către Gabi Torje, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. La o faza de contraatac excelent purtată de Mirko Ivanovkski, acesta a păsat perfect către Deian Sorescu, dar șutul lui cu stângul s-a dus pe lângă poartă. Momente foarte bune de joc pentru echipa noastră.

UTA a replicat și ea în minutul 26, o acțiune care a surprins defensiva noastră, Antal a reluat în bara lui Iliev, șansă pentru Dinamo, ar fi fost o egalare nemeritată. UTA A început să iasă la joc și Dinamo să prefere cartea contraatacului, ceea ce a scos tot mai mult în evidență minusurile noastre în apărare, mai ales pe partea lui Andrei Radu.

Dinamo s-a retras exagerat de mult în ultimele minute ale primei reprize, poate din teamă, ori din dorința de a intra cu 1-0 la cabine, dar am ținut tot mai puțin de minge și am contat mult mai puțin pe atac. Cătălin Itu a încercat poartă cu un șut de la distanță în minutul 38, cel mai bun dinamovist în prima parte. Pe final de repriză, Dinamo a beneficiat de un mare avantaj, Ubbink de la UTA a fost eliminat pentru o lovitură cu cotul la Deian Sorescu. Cu o fază înainte, același Deian a lucrat o faza bună în stânga, a scos în centru la Bani, dar șutul acestuia s-a dus mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă. Până la urmă doar 1-0 la pauză, după o repriză plină de evenimente.

La pauză, Mircea Rednic l-a introdus pe Geani Crețu în locul lui Ahmed Bani, foarte slab în prima repriză. Schimbarea semnifica faptul că Dinamo încerca tot cartea contraatacului, Rednic a încercat să securizeze mijlocul terenului, acolo unde Bani a fost modest. Dinamo a scăpat bine pe contraatac, Filip a pătruns excelent în careu și a fost faultat. Deian Sorescu a marcat fără probleme și așa s-a făcut 2-0, al 6-lea gol pentru Deian și Dinamo mult mai liniștită, prima victorie după 8 meciuri mult mai aproape. 2-0 în minutul 54.

În sfârșit un joc mai dezinvolt, UTA a părut că cedează, dar din păcate o acțiune frumoasă în care aveam superioritate, a fost finalizată foarte prost de Andrei Radu, care a centrat cu exteriorul piciorului din stâng, direct la portar. Însă puteam zâmbi și noi  după foarte multă vreme, avantaj pe tabela și superioritate numerică pentru Dinamo.

O neatenție în apărare ne-a trezit la realitate, o dublă ocazie pentru UTA, care putea să revină pe tabela, dar Iliev a fost atent și a respins mingea trimisă cu capul de Roger. Din păcate nu ne-am trezit și până la urmă s-a făcut 2-1, David Miculescu a punctat după o nouă mingea respinsă de Iliev, dar de dată asta nu a mai fost ajutat de fundași. În minutul 67 a decis să schimbe Rednic, surprinzător, Moldoveanu a intrat în locul lui Cătălin Itu. Imediat Dinamo putea să facă 3-1, Deian Sorescu a preluat în interior, a șutat, dar mingea a fost respinsă din față porții. Uriașă oportunitate ratată de Dianmo, care trebuia să își dubleze avantajul pentru a avea un final de meci ceva mai liniștit.

În minutul 74, suporterii prezenți în Peluza Cătălin Hîldan i-au scandat numele Unicului Căpitan, minutul din infern, care te-a făcut etern..

Ce s-a întâmplat în minutul 76, este ireal, rar am trăit așa ceva pe stadion, o acțiune 2 contra 1 purtată de Deian Sorescu și Moldoveanu a fost ratată de Moldovanu, care a refuzat să împingă mingea în poartă, cu toată poarta în față. Așa ceva nu am crezut că o să văd.

În minutul 83 a ieșit și Torje de pe teren, a intrat Dudea, iar în locul lui Crețu a intrat Amzar. Au fost momente foarte grele pe final de meci, ar fi trebuit să fie un final liniștit, dar când îți bați joc de fotbal, ajungi să suferi și când nu ar trebui. Ionut Amzar putea sa marcheze primul gol pentru Dinamo, dar a trimis in bara in minutele de prelungiri.

Pe final de meci, o minge respinsa aiurea ajunge la un jucator al aradenilor si astfel se incheie 2-2! Ce final dramatic si ce rusine de egal, in conditiile in care oaspetii au fost in 10 oameni mai bine de o repriza!

loading...

Lasă un răspuns