Final dramatic in derby!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Echipa de rugby a avut în această după-amiază un prim test important în noua ediție de campionat.

Acum două săptămâni, Dinamo o învingea pe Politehnica Iași cu 62-0, dar astăzi am avut parte de un prim duel cu adevărat important în campionat, am întâlnit-o în deplasare pe Steaua, în Ghencea. Ambițiile de titlu erau puse la încercare.

Steaua a început în forță meciul și în startul meciului au reușit să puncteze repede și să se desprindă pe tabelă la 8-0 după doar câteva minute de joc. 11-3 era până spre finalul de repriză, când Dinamo a revenit incredibil și băieții noștri au intrat chiar în avantaj la cabine.

Repriza a două a fost un meci de luptă, așa cum îi stă bine unui derby, iar Steaua părea desprinsă în echipa câștigătoare cu câteva minute înainte de final. Însă băieții lui Sosene Anesi și Cristi Hîldan nu au renunțat la luptă și au egalat în minutele de prelungiri. 23-23 a fost rezultatul final și Dinamo obține un punct din deplasarea din Ghencea.

Va urma și returul, care probabil se va juca pe Arcul de Triumf, însă Dinamo arată foarte bine și pe măsură ce vor trece etapele, echipa se va lega și mai bine.

Felicitări băieți pentru spiritul de luptă!

Eseurile noastre au fost marcate de Damian Bonaparte și de Dorin Tică. Celelalte puncte au puse pe tabelă de Jondre Williams (3 lovituri de pedeapsă și două transformări).

Steaua – DINAMO 23-23