Filip aproape de a pleca de la Dinamo! Cât ar primi clubul nostru

Stiri Dinamo

Scris de:

Steliano Filip este încă jucătorul lui Dinamo, dar acest lucru s-ar putea schimba în următoarele zile.

Acesta nu mai dorește să rămână la Dinamo, iar echipa noastră vrea să scape de el, însă nu în orice condiții, Dinamo cere o sumă de transfer în schimbul plecării sale.

Iar dorința lui Răzvan Zăvăleanu pare să se îndeplinească. Conform Fanatik, fundașul stânga are șanse mari să plece de la Dinamo în finalul perioadei de transferuri, după ce a primit o ofertă de la o echipă din Ungaria.  Dorința fundașului stânga s-ar putea îndeplini până luni, 14 februarie, atunci când se închide perioada de mercato atât în România, cât și în Ungaria, acolo unde este dorit fotbalistul.

Steliano Filip a primit o ofertă de la Mezokovesdi, ocupanta locului 7 din prima ligă maghiară. În schimbul fundașului, ungurii îi oferă lui Dinamo 50 de mii de euro, plus 20% dintr-un viitor transfer.

Filip face tot ce poate ca să scape din „Groapă” și, pentru a merge în Ungaria, va renunța la patru salarii pe care le are de încasat de la Dinamo, adică 30 de mii de euro. Cele două părți trebuie să se înțeleagă și să semneze actele foarte rapid, având în vedere că 14 februarie este ultima zi în care se pot face transferuri în cele două campionate vecine.

Dinamoviștii așteaptă oferta pe adresa clubului, dar nu îi poate da curs decât după ce primește acordul administratorului judiciar, Răzvan Zăvăleanu, echipa din Ștefan cel Mare fiind în insolvență.

Exclusiv RD1948: Cat lipseste Desire Azankpo

În presă au apărut informații  alarmante despre accidentarea lui Desire Azankpo, din fericire pentru alb-roșiisituația nu este atât de gravă.

Desire Azankpo nu poate fi folosit de Flavius Stoican pentru meciul de mâineîn urma accidentării de la Botoșani, dar poate reveni repede în circuitul echipei.

Sursele Radio Dinamo 1948 ne-au spus  accidentarea atacantului din Benin nu este foarte gravă, nu s-a dat o perioada exactă dar cel mai probabil jucătorul poate reveni în teren la meciul împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

În timpul conferinței, antrenorul a vorbit despre criticile primite de jucătorii săi și a dezvăluit cum i-a învățat pe jucători să se ferească de știrile negative la televizor.

„E nevoie de pozitivism, începând de la mine. Dar trebuie să le și intre în cap jucătorilor ce le spun, nu să existe un blocaj. Trebuie să luăm lucrurile așa cum sunt. Sunt foarte multe lucruri rele pe lume și multe vorbe dure aruncate în mass media. Nu trebuie să ne copleșească

Vă dau un exemplu, Putin. Când îl văd la TV zic «Uite ce bărbat bine la 50-60 de ani cât are». Când, de fapt, văd la televizor că începe războiul, că sunt certuri. Eu nu văd să se spună că Putin a făcut lupte, că a intrat în apă rece, că face… Atunci eu ce fac? Mă hrănesc cu știrile astea? Păi atunci când începe războiul o să fiu deja mort dacă eu stau să mă gândesc la asta. Așa și noi. Când începe meciul ne gândim «Mama ce e acolo, ce rău eu».

Sunt conștient 100% că jucătorii sunt afectați de critici. Dar le-am spus «Dacă nu vă convine ceva din punct de vedere al criticilor și nu vă hrăniți cu ele, apăsați butonul roșu de la televizor. Sau, pac, luați telecomanda și dați la muzică, vă uitați la Discovery, cu lei, tigri, păsărele. Și sunteți liniști la cap și jucăm fotbal». Nu cerem mare lucru. Oamenii de la stadion vor să vadă fotbal.

Acum, că e presiune… Jucătorii zic «Mister, trebuie neapărat să facem». Dacă vă arăt ce mesaj le transmite Cosmin Matei jucătorilor, vi se ridică părul pe mână. E un mesaj de încurajare. Oamenii ne critică. De ce ne critică? Pentru că nu avem rezultate. Dacă am avea, știți cum am fi? Am veni aici precum cocoșii. Acum suntem în genunchi, unul pe burtă, altul e sub mașină. Îl scotem de acolo și plecăm de acolo. Cine? Eu cu ei.

Eu tot ce spun vine din sufletul meu, din mine, din interiorul meu. Și transmit acest lucru. Trebuie și canalele astea… Știți că mai există theta healing, yoga, meditații, d-astea în care tu cu tine însuți… Un psiholog trebuie să stea zi de zi cu echipa, să știe tot. Dacă vine mâine unul, ce să spună?”, a spus Stoican la conferința de presă.

 

loading...

Lasă un răspuns