Februarie de foc in handbal

CS DinamoEditorial

Scris de:

Meciul cu Dunarea Calarasi a marcat inceputul unei perioade de foc pentru echipa de handbal, ce va disputa multe partide, intr-o perioada destul de scurta de timp, intalnind adversari puternici, atat din Liga Nationala, cat si din Cupa EHF, competitie ce va debuta la mijlocul lunii februarie.

Sambata, de la ora 17:00, Dinamo joaca in deplasare cu Energia Tg Jiu, o formatie cu pretentii de play-off in acest sezon. Au inceput slab gorjenii acest sezon, dar vor sa isi revina, mai ales ca distanta pana la locul 8, este de numai 3 puncte, astfel ca isi vor vinde scump pielea. Au si un antrenor experimentat, ce a dus CSM pe locul 2 anul trecut, astfel ca va fi un duel tare. Apoi, Dinamo intalneste pe HC Adrian Petrea Resita, echipa ce ne-a furnizat prima infrangere a sezonului, un meci slab facut de dulai in fata surprizei campionatului, o echipa cu sanse foarte mari de a juca in play-off. Meciul se va miercuri, in sala Dinamo, din nou fara spectatori.

Apoi, pe 14 februarie, jucam in deplasare cu Granollers, in Cupa EHF, debutul in faza grupelor, una foarte dificila pentru Dinamo, cu sanse nu foarte mari de a trece mai departe, avand in vedere ce echipe sunt in grupa. Urmeaza o noua revansa, 18 februarie, in fata celor din Turda, echipa ce ne-a tinut in sah, Dinamo reusind un egal in extremis, Turda fiind deasemenea o echipa cu pretentii de play-off, fiind la mare lupta cu Dunarea, Baia Mare si Timisoara pentru ultimele locuri de play-off. Dupa aceasta partida, vine si primul meci acasa in Cupa EHF, probabil in sala polivalenta, pe 21 februarie cu nemtii de la Magdeburg, echipa clasata pe locul 10 in Bundesliga, insa o formatie obisnuita cu competitiile europene. Granollers pe de alta parte, este pe locul 4, intr-un campionat dominat net de Barcelona. In ultimul meci, Barcelona a dispus de Granollers, 39-28.

La cateva zile distanta de acest duel, Dinamo se deplaseaza la Odorhei, pentru duelul cu echipa clasata pe locul 2, poate decisiv in acel moment pentru obtinerea locului1 la finalul sezonului regular. Luna de foc, se termina cu deplasarea la Aalborg, pentru duelul cu echipa din localitatea daneza.

Asadar, o luna de foc, pentru echipa noastra, ce nu dispune din pacate de o banca foarte lunga, cel putin in zona interilor. Avem insa extreme de calitate, posibilitatea de a schimba in acea zona, dar si la pivoti. Odata cu plecarea, lui Milasevici, am pierdut si un centru de calitate, desi muntenegreanul nu pot spune ca a impresionat, insa numeric Dinamo sta mai rau, intr-o perioada cu multe meciuri, astfel ca speram sa fim ocrotiti de accidentari.

Speram sa trecem cu bine de aceasta perioada dificila, cu multe dispute grele. Din pacate, din toate aceste partide, probabil doar meciul cu Magdeburg, il vom putea urmari live, in sala Polivalenta, pe data de 21 februarie. In continuare, nu se misca lucrurile in cazul salii Dinamo si nici nu exista vreun termen in acest sens….pacat, mare pacat.

loading...

Lasă un răspuns