AcasăEditorialFcsb-DINAMO: Schimbarea lui DINAMO! Cum ar putea arăta primul 11 astăzi

Fcsb-DINAMO: Schimbarea lui DINAMO! Cum ar putea arăta primul 11 astăzi

Gata, pauza competițională a luat sfârșit și astăzi avem un meci extrem de important!

A devenit un meci pe care mulți se tem să îl numească derby, deși ironia face ca această partidă să atragă cel mai mare interes în rândul suflării dinamoviste. Sunt unii care îl consideră un meci împotriva echipei lui Becali și atât. Indiferent de ce parte a baricadei va situați, pentru Dinamo este un meci foarte important pentru viitorul pe termen scurt.

O peluză plină! Așa cum ne-am obișnuit deja, mobilizarea câinilor este incredibilă, vom avea se pare din nou o peluză plină. Am primit foarte multe mesaje în privat în ultimele zile, de la ”câini” din toată țară, care își doresc să fie prezenți la meci. Da, bilete sunt suficiente, veniți la Dinamo sau la casa de bilete de la Arena Națională, suporterii dinamoviști sunt pregătiți să scrie o nouă pagină de istorie.

Este un prilej să ne revedem după o pauză atât de lungă, sunt câini veniți din toată țară, chiar din toată Europa, doar pentru acest meci. Interesul este unul foarte ridicat și pe lângă sold-out-ul din peluză, sunt convins că va fi un nou sold-out și la biletele virtuale. Se anunță o asistență demnă de ”derby”, însă fondul sonor va fi asigurat de cine trebuie, victoria noastră va fi din nou la scor de neprezentare! Acum să trecem și la fotbal.

Început prost pentru adversari, Dinamo o necunoscută! La fel ca în fiecare an, adversarii de astăzi sunt cotați cu prima șansă la titlu, dar începutul lor de sezon nu arată că ar fi o pretendentă la titlu. Au doar trei puncte în plus față de noi, țînând cont de lotul pe care l-au avut ei la startul competiției, în comparație cu al nostru, este rușinos pentru ei. Însă au schimbat și ei la nivelul băncii tehnice înainte de pauză competițională, Edi Iordănescu a devenit noul lor antrenor, în plus de asta au adus și doi jucători importanți. Dar și Dinamo de acum este o mare necunoscută.

Schimbarea la față! Dacă spunem că Dinamo a ținut headline-ul în ultimele săptămâni, ar fi prea puțin spus. Toate discuțiile au fost în jurul echipei noastre, al speculațiilor de transferuri. Totul a început în momentul în care interdicția la transferuri a fost ridicată, la puțin timp după meciul cu Argeș, de pe teren propriu. A fost ceea ce așteptăm noi, dar ceea ce își dorea și Dario Bonetti. Acum poate să se declare un antrenor mulțumit, fericit probabil doar dacă ar mai primi o întărire extrem de necesară, la mijlocul terenului.

Are variante! Cu toate acestea, nici el nu poate nega faptul că are soluții de acum înainte, atât pentru alcătuirea primului 11, dar și pentru a avea jucători care să poată întra de pe banca de rezerve, în timpul partidei. Însă nu ne putem aștepta ca toți cei 8 jucători transferați în ultimele zile să fie în teren astăzi, unii probabil vor rămâne pe banca, asta dacă nu cumva unul sau doi vor fi lăsăți în afara lotului, depinde la nivel fizic se prezintă.

Cum ar putea arăta primul 11: După ceva timp, chiar ne putem juca ”de-a antrenorul”, lucru pe care îl fac în avancronică de mai bine de 7 ani de zile, mereu mi-a plăcut să mă gândesc cum ar putea arăta primul 11, nu neapărat cum aș folosi eu. Acum devine mult mai interesantă discuția, deoarece chiar sunt alternative. Din păcate, nu toți jucătorii sunt astăzi apți de joc, Dudea, Mihaiu și Neicutescu sunt out, iar la Nica sunt ceva semne de întrebare, foarte probabil să nu joace nici el astăzi.

Din punctul meu de vedere, cred că Iliev va fi titular în această seară între buturi, aici recunosc că m-am tot gândit, dar cred că bulgarul, cu plusul lui de experiență și fără ”antecedente” în ultimele meciuri, poate aduce un plus de siguranță. Vorbește bine limba română, deci poate dialoga cu cei din față, nu este străin de meciuri importante, totuși are la active partide în cupele europene, precum și în derby-urile din Bulgaria.

Pe linia de fund, mă aștept la o linie formată din Deian Sorescu în dreapta, Andrei Radu în stânga, iar în centrul defensivei vor juca Giafer și Grigore. Mă gândesc că vom vedea un 4-3-3, care poate deveni 4-1-4-1 în funcție de așezare și evoluție. În centru mă aștept să îi vedem pe Răuță-Itu-Filip, trei jucători care au agresivitate, care pot să ajute defensiva, Itu și Filip pot contribui și la faza de atac, Răuță este bine să se limiteze doar la ce știe să facă, ”să taie lemne”.

În față sunt cele mai multe semne de întrebare. În mod normal, dacă totul ar fi în regulă și din punct de vedere fizic nu ar fi probleme, atunci Torje și Matei ar evolua în benzi, în vreme ce Ivanovski ar intra din primul minut. Dar cât de pregătiți sunt cei trei? Torje pare într-adevăr intr-o formă foarte bună, la el nu aș fi șocat să îl vedem titular, dar oare Matei și Ivanovski pot intra din primul minut, ori este mai indicat să între pe parcurs? De aceea cred că Bani va fi titular, iar în atac sunt 50-50, dar cu un plus pentru Ivanovski,care nici el nu a fost în pregătire cu vreo echipă. Cătălin Țîră nu cred că se pune problema să între momentan, se pare că fizic nu este chiar ce trebuie…momentan.

Desigur, nu știm care va fi garnitura de start, cu toate acestea, nu sună deloc rău când îi punem în teren și ușor, ușor Dinamo poate să devină o echipă cu pretenții. Nu mă aștept să rupem norii de la primul meci, avem nevoie de 3-4 etape de legare a relațiilor de joc, de omogenizare, de integrare a noilor veniți, care trebuie să ajungă la un nivel optim, din punct de vedere fizic.

Sunt mult mai încrezător în șansele noastre, ținând cont de schimbările din ultimele două săptămâni. Abia aștept să ne vedem pe stadion, cu toții cu un singur gând: ASTĂZI BATE DINAMO!

“Ştim că este o partidă importantă, dar diferită de toate celelalte, chiar dacă punctele puse în joc sunt aceleaşi. Suntem pregătiţi să dăm tot ce avem mai bun din noi. FCSB a schimbat mult în echipă, va fi un meci de văzut cu adevărat. Dintre jucătorii care au venit, unii vor juca, alţii nu, pentru că ei nu sunt din punct de vedere fizic la nivelul echipei, mai ales pentru un meci important cum este acesta.

Întâlnim un adversar puternic. Clasamentul nu oglindeşte însă valoarea celor de la FCSB, dar considerăm că şi noi suntem în aceeaşi situaţie, locul ocupat în present nu arată unde am fi putut să fim cu câteva puncte în plus. Dar ăsta este fotbalul, fiecare meci are o istorie diferită. Vedem ce va fi mâine, vom încerca să scriem încă o pagină importantă în istoria clubului nostru”, a spus Bonetti ieri.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare