Fcsb-DINAMO: Nenorocitilor, cat ne mai furati?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a mers pe Arena Nationala cu gandul de a obtine toate punctele puse in joc.

Un meci foarte important pentru echipa noastra, dornica sa arate ca este o contracandidata la primele patru locuri, un prilej bun de a ne anunta intentiile pentru acest campionat. Contra nu a schimbat foarte mult fata de meciul cu UTA, Borja Valle a fost titular, Deian Sorescu a fost lasat pe banca, dar clar anuntat ca va intra destul de repede in teren, in locul lui Andreas Mihaiu, al doilea U21.

Prima ocazie in minutul 4, Borja Valle nu a putut mingea in poarta, dupa o actiune frumoasa a lui Camara. Tanase a avut prima ocazie pentru gazde in minutul 6, Tanase a devit cu capul o minge centrata de Morutan, balonul s-a scurs putin pe langa bara, visatoare putin defensiva noastra si un prim semnal de alarma.

Un minut mai tarziu, eroarea lui Gol de la mijloc, cand a pierdut inexplicabil balonul,  i-a pus pe contraatac pe gazde si Tanase l-a executat pe Mejias, care nu a putut interveni. Uriasa greseala lui Gol, a fost un contraatac in superioritate numerica, Man i-a pasat lui Tanase in pozitie centrala. Eroare mare a mijlocasului polonez.

Dinamo a avut o ocazie importanta in minutul 13, Nemec a tinut bine de minge, i-a pasat lui Camara care a trecut bine de Pantiru, a pasat in centru, Isma Lopez a sutat din interiorul careului, dar balonul a fost blocat de aparatorii adversi. Sutul nu a fost unul grozav, dar a sutat cu piciorul drept, care nu este cel de baza.

In minutul 17, apararea dinamovista efectiv a dormit total, un corner executat in 2 contra 1, centrare pe bara a doua si Cristea a inscrie singur, Grigore a facut filaj, buna centrarea, dar nepermis un astfel de gol. 2-0 foarte rapid pentru gazde.

Dupa startul catastrofal de meci, Contra a schimbat rapid, Mihaiu a fost scos de pe teren inca din minutul 22, in locul sau a intrat Deian Sorescu, golgheterul lui Dinamo din sezonul trecut, dar si in actuala stagiune, cu doua reusite.

In minutul 26, Dinamo avea sansa sa revina in joc, Gonzalez a reusit sa obtina un penalty, Pantiru i-a dat cu bratul in gat si astfel Dinamo putea sa revina in joc. Borja Valle a executat lovitura de pedeapsa si Dinamo revenea in joc, 2-1 in minutul 26! Primul gol reusit de Dinamo inainte de pauza in actualul campionat.

Multe cartonase galbene in primele 30 de minute, semnale ca meciul probabil nu se va termina cu 22 de jucatori pe teren. Din pacate, Janusz Gol destul de agresiv, dar cu putine variante de inlocuire. Dinamo dezorganizata in plan defensiv la fazele fie, semn ca in continuare sunt lucruri de pus la punct.  Calcaiul lui Ahile au fost fazele fixe, mai ales in prima repriza, la fiecare corner a fost haos in apararea noastra, clar avem mult de lucru la aceste momente ale jocului.

Oricum, de apreciat ritmul fantastic de ridicat al meciului in prima parte, rar mi-a fost dat sa vad in Liga I un asttel de ritm de joc, un derby viu, aprins, dar in care Dinamo a inceput destul de prost, surprinsa parca de faptul ca Fcsb au avut atata determinare si disponibilitate la efort. Ramanea de vazut cat rezistau. Sorescu a reluat frumos din voleu, o centrare a lui Isma Lopez, dar sutul cu stangul s-a dus putin pe langa. Mult mai implicat in joc Deian Sorescu fata de Mihaiu, pe care l-a inlocuit.

Dinamo a inceput treptat sa domine dupa minutul 30, am avut posesia, dar si cativa jucatori iesiti din forma, mai ales Janusz Gol, in pericol de a primi rosu, dar fara a avea posibilitatea de a fi schimbat cu un alt mijlocas central.

Dupa o faza de contraatac superba, purtata de Deian Sorescu, Adam Nemec reuseste sa egaleze cu un sut deviat, dar un sut foarte bun, puternic, mult mai bun atacantul slovac astazi. 2-2 in minutul 42, incredibil ce repriza, un meci de nota 10 intre cele doua echipe.

Repriza a doua a inceput cu doua schimbari la Fcsb, Popescu si Buziuc au intrat in locul lui Perianu si Bus. In minutul 50, Sorescu putea face 3-2, dupa o centrare perfecta a lui Gonzalez, Sorescu reia din prima si Vlad scoate incredibil o minge sutata bine de Deian.

Dinamo a dominat si startul reprizei secunde, posesia de partea noastra, echipa noastra trebuia sa gaseasca calea catre gol. Un meci excelent facut de Adam Nemec, invigorat parca dupa golul marcat, a si deposedat mult, si-a indeplinit bine rolul de pivot, multe baloane deviate catre linia a doua, un ritm mai bun de joc, cu siguranta dupa pauza de 2 saptamani, va arata si mai bine.

Rauta putea fi eroul lui Dinamo in minutul 56, un corner inteligent executat de Camara, l-a gasit singur pe Rauta la 11 metri, dar mijlocasul defensiv nu a reusit sa suteze, un luft de toata frumusetea. Dinamo avea sansa unui contraatac trei contra trei, dar Deian Sorescu nu a gasit cea mai buna finalizare a actiunii purtate in mare viteza, dar a reusit sa scoata un galben la Ovidiu Popescu.

O noua faza de contraatac purtata de Deian Sorescu in stanga, care a scapat singur, a pasat in careu la Camara, dar spaniolul a reluat modest, un sut care se ducea in aut, dar Vlad a intervenit si macar am scos un corner. O pasa fantastica data de Borja Valle lui Sorescu la faza contraatacului, pe pozitie viitoare, in spatele fundasilor. Pacat ca nu am gasit cea mai buna finalizare nici de aceasta data. Dupa minutul 65, am lasat impresia ca am cedat putin initiativa.

Si inevitabilul s-a produs in minutul 75, arbitrul ne-a FURAT GROSOLAN, la sugestia tusierului, Petrescu a dictat penalty si rosu, la o faza in care Isma Lopez a lovit mingea. A cata greseala majora comisa impotriva noastra? Nu se poate asa ceva, nu e posibil sa fii furat in halul asta. Ma intreb, cat sa mai putem suporta astfel de decizii luate impotriva noastra? In minutul 80, Fabbrini a avut o ocazie uriasa sa faca 3-3, dar balonul trimis cu capul a fost salvat de Vlad.

Stiu ca ar trebui sa ne concentram mai mult pe joc si pe ce putem face sa imbunatatim situatia noastra in clasament, dar de cate erori majore impotriva noastra este nevoie, pentru a lua atitudine? Pentru a face ceva sa schimbam situatia. Imi este scarba efectiv si cred ca starea aceasta este impartasita de mai multi fani.

Pierdem, da, am avut si noi sansa sa nu ajugem in situatia asta, de a pierde, dar nu se poate ca meci de meci sa se comita cate o greseala MAJORA impotriva ta!! NU E NORMAL SI TREBUIE CA CEI DIN CONDUCERE SA IA ATITUDINE!

loading...

Lasă un răspuns