Fcsb-DINAMO: Fara remontada. Pierdem si returul, iesim din Cupa!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a mers pe Arena Nationala cu gandul de a spala rusinea din tur si eventual de a forta o minune in cazul in care evolutia scorului ne permitea.

Mihalcea a incercat sa trimita un prim 11 cat de cat competitiv, dar si-au facut loc in garnitura de start jucatori care au evoluat mai putin in ultima vreme, precum Kostrna, Mihaiu, Neicutescu si Serban. Pentru ultimii doi au fost primele minute petrecute in teren in 2020.

Dinamo nu si-a invatat lectia nici de aceasta data si am inceput meciul foarte prost, tematori si in minutul 2 gazdele au deschis scorul dupa un contraatac in care fundasii nostri au fost depasiti in viteza de jucatorii adversi. Practic meciul a inceput de la 1-0 si Dinamo a intrat greu in joc. Chiar daca a fost o formula de start cu mai multi jucatori care nu au evoluat in acest an, Dinamo nu s-a miscat foarte rau in prima parte si au fost cateva ocazii la poarta tanarului Udrea. 1-0 a fost si scorul la pauza.

Dupa iesirea de la cabine, Ionut Serban a avut o ocazie excelenta de a egala, a batut foarte bine o lovitura libera, dar executia a fost respinsa de Udrea spectaculos. La pauza, Mihalcea i-a introdus pe Skovajsa si Sorescu in locul lui Neicutescu si Moldoveanu. Dupa ocazia lui Serban, gazdele au inceput din nou sa domine si si-au creat cateva ocazii la poarta lui Straton. Ricardo Grigore a trimis si el un sut periculos din afara careului scos de acelasi Udrea.

Dinamo a jucat la trecerea timpului, echipa noastra prioritizeaza clar meciul de duminica cu Politehnica Iasi, astazi doar s-a vrut limitarea scorului si sa parasim competitia cat mai onorabil posibil. Raman in continuare problemele ofensive ale echipei, faptul ca cream foarte greu ocazii de poarta.

Pentru Dinamo urmeaza marele duel cu Iasi de duminica, din Stefan cel Mare, un meci pe care formatia noastra este condamnata sa il castige pentru a avea in continuare sanse bune de a evita retrogradarea, o adevarata finala pentru supravietuire.

Dinamo a incercat sa castige turul la masa verde, insa cel mai probabil nu se va schimba nimic.  Portarul Andrei Vlad a primit cartonase galbene in faza „optimilor”, cu U Cluj, si in faza „sferturilor”, cu Hermannstadt. Regulamentul Disciplinar al FRF, prin articolul 40.2, prevede insa ca avertismentele sunt anulate inainte de sferturile de finala. Astfel, la momentul meciului tur cu Dinamo, Vlad avea un singur cartonas.

In ROAF, momentul anularii cartonaselor galbene este inainte de optimile de finala. Acesta este si motivul pentru care dinamovistii vor cere un punct oficial de vedere de la Felix Grigore, observatorul partidei dintre FCSB si Dinamo, care este si seful departamentului competitii la FRF. Cei de la FRF au transmis Gazetei Sporturilor ca, in conformitate cu art. 2, punctul 2 din regulamentul disciplinar, cand sunt doua spete care se bat cap in cap se aplica prevederile regulamentului disciplinar. Astfel, Dinamo nu are nici o sansa sa castige la „masa verde”, chiar daca ROAF le-ar da dreptate „cainilor”. Vlad a fost folosit regulamentar in meciul tur.

loading...

Lasă un răspuns