AcasăEditorialFcsb - Dinamo, egal cat o victorie

Fcsb – Dinamo, egal cat o victorie

Da! Asa da, dupa meciul de aseara am reusit calificarea in finala Cupei, o finala mult asteptata, o finala dorita de toata suflarea dinamovista, mai ales ca vine impotriva rivalilor eterni. Un egal dulce ca o victorie, un egal care ne-a asigurat prezenta in finala!S-a terminat si ultima partida dintre noi si oi! S-a terminat cu bine, cu o califcare de care aveam nevoie. Cum spuneam si in avancronica meciului, ne sunt favorabile doua rezultate, atat egalul cu goluri cat si victoria ne asigurau prezenta in finala.

Jocul a debutat cam timid pentru noi, cei de la Fcsb reusind sa puna presiune pe apararea noastra, iar in minutul 16 Enache reuseste sa finalizeze o pasa foarte buna venita de la Stanciu, pe un plasament prost a lui Lazar. Scorul devine 1-0, nu era o tragedie, pentru ca eram nevoiti sa marcam pentru a ne califica. Dupa primirea golului am vazut alta fata, am inceput sa avansam cu toate liniile, sa ne aparam mai sus, sa facem un presing bun, reusind sa recuperam foarte multe mingii destul de aproape de poarta adversa. Cu trecerea timpului am reusit sa crestem in joc, au aparut si fazele de poarta, avand ocazii de a marca prin Ekeng. Insa e clar ca totul s-a schimbat odata cu eliminarea lui Bourceanu dupa un fault aproape criminal asupra lui Gnohere. Am vazut ca putem pasa, putem avea posesia, ca ne putem domina adversarul cand vrem.

Cum era de asteptat, in repriza secunda am iesit la joc, tipic pentru noi in duelurile contra celor de la Fcsb, renastem dupa pauza, parca vedem alta echipa, iar in minutul 52 Ekeng reuseste o executie MAGNIFICA dupa un sut de la 30 m si scorul devine 1-1. Eram calificati si eram sigur ca vom invinge. Insa imediat dupa reluarea jocului, Adi Popa recupereaza o mingie dupa un fault asupra lui Corbu, nesanctionat de arbitru si scorul devine 2-1. Golul egalizator, golul calificarii vine de la Puljic, care urmareste foarte bine faza si reuseste sa impinga mingea in poarta din cativa metri. Scor final 2-2 si mergem in finalaa!!

Echipa noastra a aratat astfel :

Cerniauskas – Hanca Marc Puljic Filip – Mevlja Ekeng – Lazar Palic Rotariu – Gnohere.

Cerniauskas – Un meci slabut din punctul meu de vedere. Daca la primul gol a ramas singur cu Enache si ii era destul de greu sa intervina, cred ca golul doi putea fi evitat. A respins mingea in fata de unde Chipciu mai mult a impins mingea decat a sutat-o, trecand peste piciorul sau. In rest o prestatie normala, fara interventii decisive, fara a iesi in evidenta. Sigur pe centrari si cam atat. Nota 5.5

Hanca – Da bai baiatule, asa da!! De la un timp parca isi revine. Mi-a placut mult, mai hotarat in interventii, mai sigur pe el, urca foarte bine in atac si nu ii e frica sa dribleze. Usor usor vedem ca e un transfer bun si sper sa se mentina pe aceeasi linie! Bravo Sergiu, nota 6.5

Marc – A facut un meci bun, fara erori, destul de sigur si pe faza defensiva, avand cateva interventii foarte bune in duelurile 1 contra 1. Sa nu uitam contributia decisiva la golul doi, urmarind foarte bine mingia dupa ce tot el lovise bara. Nota 6.5

Puljic – DOAMNE! Unde l-a gasit nea Mircea? Cred ca nu se supara nimeni daca spun cu tarie ca e cel mai bun fundas central din tara. Imbatabil in jocul aerian, un joc bun de picior, deposedari de clasa, isi domina foarte usor adversarii, a dat si gol, ce sa mai spunem? The Iron Man. Nota 8

Filip – A jucat prea putin.

Ekeng – In debutul partidei credeam ca vom avea o gaura la mijlocul terenului, insa odata cu trecerea timpului a crescut mult in joc. A aparut foarte bine si in atac, si-a facut foarte bine treaba si la inchidere. Intradevar, multe pase gresite, insa asumate, era cam singurul jucator ce incerca sa schimbe directia atacului, sa verticalizeze, sa grabeasca putin faza de atac. Si golul, Doamne ce gol!! Sper sa joace asa in continuare, personal mi-a placut mult! Nota 8

Mevlja – Cred ca si varf daca ar juca, ar face o treaba excelenta. Se vede ca are clasa, care un joc foarte bun de pase, controland mingea foarte bine, pasand si recuperand exact cand trebuie. Cred ca prestatiile lui deja nu ne mai surprind, e o certitudine, un jucator de clasa. Nota 7

Rotariu – Din nou parca prea putin, prea putin pentru ce se asteapta de la el. In multe momente egoist, nereusind sa se impuna in duelurile 1 contra 1. A centrat foarte bine la golul doi al nostru si de atunci parca a prins curaj. Ma astept la mult mai mult de la el. Nota 6

Lazar – Acelasi jucator, in unele momente iti da impresia ca poate decide meciul de unul singur, eliminandu-si foarte usor adevarsarii, iar in anumite momente nu e in stare sa dea o pasa de jumatate de metru. Primul gol a venit dupa o greseala de plasament a lui, nevazand ca in spatele sau se afla un adversar, permitandu-i sa ramana singur cu Cerniauskas. Nota 5

Palic – Creierul nostru, jucatorul care face foarte bine legatura intre mijlocasii defensivi si atac, un mijlocas care nu iese in evidenta doar prin aportul sau ofensiv ci si prin daruire, capacitatea de efort, vazandu-l in multe randuri coborand pentru a ajuta apararea. Nota 7

Gnohere – Asa da!! Asa da Bizonule! S-a luptat 90 de minute cu fundasii adversi, a obtinut cartonasul rosu la Bourceanu, a iesit in lateral pentru a primii mingii, a centrat, a facut alunecari, a alergat. DA! Asta e atacantul de care avem nevoie! Bravo Bizonule, nota 7.5

Corbu – Un meci bun, tinand cont ca a evoluat ca fundas stanga. Nu au fost multe erori, la golul doi a lor fiind faultat clar de Popa. In rest si-a facut treaba foarte bine, alearga foarte mult si foarte hotarat in interventii. Nota 5

Essombe – A intrat bine in meci, a sutat la golul marcat de Puljic. In acest meci cred ca s-a completat destul de bine cu Gnohere, acesta din urma coborand mai mult pentru a primii mingii si a le distribui catre Essombe. Nota 6

Romario – Fara prea multe realizari, se vede ca are tehnica insa nu il ajuta spatiile mici, s-a aparat destul de bine in momentele importante, a alergat destul de mult, insa asteptam mai mult de la el pe faza ofensiva. Nota 5.5

Bravo baieti, ati jucat din adancul inimii! Ati jucat cum fiecare suporter vrea sa o faceti, v-ati daruti, ati luptat pentru calificare pana in ultimul moment. Felicitari!

Sa vina cupaaa in Stefan cel Mareee!!!

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare