Farul-Dinamo: Un ultim test de pregătire. Absențe și oportunități

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo dispută astăzi la Ovidiu un ultim meci de pregătire înainte de reluarea campionatului.

Este al doilea meci de pregătire pentru echipa noastră, care a mai evoluat la mijlocul săptămânii împotriva celor de la CS Mioveni, un adversar din zona noastră de clasament, împotriva căreia Dinamo a arătat foarte rău, aș spune chiar neplăcut de rău. Da, lipsa prospețimii fizice s-a văzut, dar de ce am arătat mult mai rău în comparație cu Mioveni, o contracandidată pentru evitarea retrogradării, nu îmi poate explica nimeni. De ce în afară de ocazia lui Bordusanu din primele minute, Dinamo nu a existat în plan ofensiv, la fel, nu îmi poate explica nimeni.

Astăzi este un test și mai  greu pentru echipa noastră, însă așa cum spuneam și în emisiunea de aseară, ținând cont de programul pe care îl avem în ultimele 9 etape din sezonul regulat, cred că este un test indicat. Din păcate, relevanța acestui meci este sub semnul întrebării, ținând cont de numărul de absente, dar și de lipsa întăririlor, care ar urmă să vină în zilele următoare.

Probleme mari în poartă! Dinamo vrea să aducă un portar

Cine sunt jucătorii care ar urmă să vină, mai ales în compartimentul ofensiv, este o nebuloasă totală, iar pentru asta Iuliu Mureșan are datoria să găsească soluții.

Mihai Esanu, Gabriel Torje și Ricardo Grigore nu au făcut deplasarea la Constanța, în vreme ce Steliano Filip și Plamen Iliev vor să plece de la Dinamo. La Deian Sorescu aș trece un semnul întrebării, negocierile pentru plecarea lui sunt în plină desfășurare, el nu a mai pus osul la bătaie în ultimele etape, de ce ar face asta într-un meci de pregătire, în condițiile în care știe că plecarea lui este iminentă.

  • Oportunități pentru alții

Absențele despre care am menționat pot reprezenta oportunități pentru alți jucători. În primul rând, pentru cei doi jucători aflați în probe, Alin Buleica și Nemanja Petrovic. Primul ar fi considerat un jucător de bandă, care ar completa flancul drept, deși este neclar, dacă ar fi pentru postul de fundaș dreapta, ori mijlocaș.

Tind să cred că mai degrabă pentru primul post, în condițiile în care Nica nici nu a făcut deplasarea la Constanța, Tomozei este anunțat titular astăzi. Nemanja Petrovic poate profita de lipsa soluțiilor din atac pentru a-l convinge pe Flavius să îl păstreze la Dinamo. Așa cum și Ștefan Fara poate profita de absența lui Mihai Esanu, pentru a-l determina pe Flavius să îi acorde și lui mai multe șanse.

Nu mă interesează un rezultat pozitiv, cât m-ar interesa mai degrabă ca echipa să practice un altfel de fotbal față de ce am văzut cu Mioveni, dar și în comparație cu ce am văzut în ultimele luni la Dinamo. Un fotbal de calitate ne poate oferi speranța că putem lupta cu șanse pentru salvare, suntem îngrijorați cu toții, dar vreau ca Dinamo să ne ofere totuși astăzi speranța că suntem pe drumul cel bun și chiar suntem capabili să ne salvăm cu propriile forțe!

Amicalul cu Mioveni nu este relevant. Jucătorii au fost încărcaţi, cu câte două antrenamente pe zi. Am mai avut mici probleme de lot. Trebuie să îmbunătăţim lotul, asta este clar.” Iuliu Muresan

”Știu că timpul este scurt, suntem contra-timp, acum nu ne lamentăm că e timpul scurt. Indiferent câte transferuri vom face, dacă va mai veni cineva, mă voi baza pe jucătorii tineri, mă ferer la Amzar, la Geani Crețu, la Mihaiu, plus cei care au mai fost la prima echipă, mă refer la Bordușanu și la Bani. Nu mai sunt copii, trebuie să fie responsabili” Flavius Stoican dupa Dinamo-Mioveni

loading...

Lasă un răspuns