Farul-DINAMO: Duel de foc pentru tinerii lui Dario! Cum ar putea arăta primul 11

Editorial

Scris de:

Dinamo întâlnește în această seară pe Farul Constanța, într-un duel de foc pentru tinerii din lotul echipei noastre.

După șase puncte obținute în primele cinci etape, Dinamo merge astăzi la Ovidiu pentru cel mai greu meci al începutului de sezon. Întâlnim pe Farul Constanța, deși recunosc că mie în continuare îmi vine să le spun Viitorul Constanța. În afară de numele echipei Farul, în rest simt că evoluăm tot cu Viitorul, lotul este al clubului condus de Hagi, la fel precum stadionul. Diferența ar fi că o parte din suporterii Farului au ales să vină alături de echipa rezultată în urma fuziunii.

Însă indiferent de nume, situația este aceeași, au parte de un lot mult mai bun decât cel pe care îl are Dinamo la dispoziție. Constănțenii au un start bun de sezon, nu grozav, dar oricum bun, au pierdut în runda trecută pentru prima dată, în deplasare la Cluj, aș spune eu o înfrângere nemeritată după cum s-au desfășurat ostilitățile. Un meci care ar trebui să ne pună în gardă, pentru că este clar faptul că au multă calitate.

Neapărat mai bine! Condiția necesară, să vedem dacă și suficientă, ar fi că Dinamo să joace mult mai bine față de partida de luni seară, când am arătat foarte rău, în special în partea secundă. După primirea golului, Dinamo a fost de nerecunoscut și numărul ocaziilor create s-a apropiat vertiginos de cota zero. Un joc prea haotic, cu decizii greșite luate de jucătorii noștri, care trebuie să practice un altfel de fotbal în seara asta.

Deși am considera adversara de astăzi o echipă care va trimite în teren foarte mulți tineri, lucrurile nu prea stau deloc așa și media de vârstă este mult mai scăzută în cazul lui Dinamo. Vine greu de crezut, dar Dinamo este Viitorul de acum câțiva ani, care avea câte 4-5 jucători U21 și încă 2-3 la limita eligibilității.

Însă tinerii pe care Dario îi va trimite în teren astăzi nu trebuie să resimtă presiunea pe care au resimțit-o luni seară, fiind vorba de un meci din sezonul regulat. Va fi însă un test important pentru ei, deoarece Dinamo este clar echipa considerată cu șansa a doua.

Ce variante are Dario? Dinamo în prima repriză cu Mioveni nu a arătat deloc rău din punctul meu de vedere, au fost câteva momente cheie judecate prost în prima parte, care altfel ar fi putut scrie istoria meciului. Însă rezultatul a fost scris de reușitele oaspeților, nu de ce am fi putut face noi.

Trebuie să fim extrem de corecți și să înțelegem momentul prin care trece Dinamo, de aceea pentru partida de astăzi eu unul nu mă aștept să fie foarte multe schimbări în garnitura de start, posibil să fie fix același 11 ca în meciul anterior, singurul semn de întrebare fiind la Mihaiu, dar este clar că jucătorul ofensiv l-a deranjat cu ceva pe Dario, de nu a fost trimis nici măcar un minut în teren cu Mioveni. Esanu în poartă, Giafer, Grigore, Ehmann, Amzar, Răuță, Crețu, Filip, Sorescu, Bani, Moldoveanu, acesta ar putea fi primul 11 pe care să îl vedem și astăzi în teren.

Din punctul meu de vedere, rezultatul poate fi și negativ, însă vreau să văd atitudine din partea băieților, nu vreau să îi văd crispați, nu vreau supărare, vreau să văd plăcerea de a juca fotbal. Iar în momentele grele, dacă vor să prindă energie, să ridice privirea spre tribune, deoarece mulți dinamoviști vor fi acolo cu pumnii ridicați pentru a le ridica moralul!

“Nu este surprinzător că s-au vândut toate biletele pentru acest meci. Sezonul este abia la început, însă orice joc este important pentru noi. Am pierdut puncte în ultimele meciuri, dar aveam posibilitatea să terminăm la egalitate. Aici e vorba și despre experienţă. Farul este o echipă bună, cu calitate, cu un proiect pe termen lung. Oricărei echipe îi va fi greu să câştige la Constanța.

Eu aş vrea ca jucătorii mei să facă un meci bun cu Farul, vom vedea rezultatul. Ştiu că Hagi este o legendă aici, un antrenor foarte inteligent. Paul Anton este pe calea cea bună, sperăm ca la următorul meci să fie pe teren. Sper ca el să continue cu Dinamo pentru că este alături de proiectul nostru. Pentru binele clubului şi al suporterilor, sper ca viitorul lui să fie la Dinamo.

Dacă îl vom pierde pe Sorescu ar fi o problemă, dar s-ar rezolva unele probleme financiare şi am putea cumpăra alt jucător. Avem nevoie de timp, fără presiune! Rezultatele sunt importante, le vorbesc jucătorilor în fiecare zi despre acest lucru”, a declarat Dario Bonetti la conferința de presă organizată finalul antrenamentului programat în Ștefan cel Mare.

,,Întâlnim o echipă de tradiţie a fotbalului nostru, care are spirit, o dinamică bună de joc în ultima perioadă, tranziţie pozitivă foarte bună şi disciplină tactică. Are un antrenor italian foarte bun, care, în scurtul timp de când este la echipă, a făcut lucrurile foarte bine. Trebuie să avem răbdare să desfacem apărarea lor şi blocul lor funcţional, care este unul compact, şi să fim foarte atenţie pe tranziţie negativă.

Aşteptam momentul în care să jucăm şi cu casa închisă, ne bucurăm, toată lumea e mulţumită când se joacă aşa. Vrem să câştigăm, astfel încât suporterii să fie mulţumiţi, alături de noi, a declarat antrenorul Farului, Cătălin Anghel, managerul tehnic Gică Hagi urmând a-şi ispăşi la acest meci ultima etapă de suspendare dintre cele două primite, în urma eliminării din partida cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

loading...

Lasă un răspuns