Farul-DINAMO: Avem primul 11 trimis in teren de Dario Bonetti

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo întâlnește în această seară pe Farul Constanța, într-un duel de foc pentru tinerii din lotul echipei noastre.

După șase puncte obținute în primele cinci etape, Dinamo merge astăzi la Ovidiu pentru cel mai greu meci al începutului de sezon. Întâlnim pe Farul Constanța, deși recunosc că mie în continuare îmi vine să le spun Viitorul Constanța. În afară de numele echipei Farul, în rest simt că evoluăm tot cu Viitorul, lotul este al clubului condus de Hagi, la fel precum stadionul. Diferența ar fi că o parte din suporterii Farului au ales să vină alături de echipa rezultată în urma fuziunii.

Însă indiferent de nume, situația este aceeași, au parte de un lot mult mai bun decât cel pe care îl are Dinamo la dispoziție. Constănțenii au un start bun de sezon, nu grozav, dar oricum bun, au pierdut în runda trecută pentru prima dată, în deplasare la Cluj, aș spune eu o înfrângere nemeritată după cum s-au desfășurat ostilitățile. Un meci care ar trebui să ne pună în gardă, pentru că este clar faptul că au multă calitate.

Neapărat mai bine! Condiția necesară, să vedem dacă și suficientă, ar fi că Dinamo să joace mult mai bine față de partida de luni seară, când am arătat foarte rău, în special în partea secundă. După primirea golului, Dinamo a fost de nerecunoscut și numărul ocaziilor create s-a apropiat vertiginos de cota zero. Un joc prea haotic, cu decizii greșite luate de jucătorii noștri, care trebuie să practice un altfel de fotbal în seara asta.

Deși am considera adversara de astăzi o echipă care va trimite în teren foarte mulți tineri, lucrurile nu prea stau deloc așa și media de vârstă este mult mai scăzută în cazul lui Dinamo. Vine greu de crezut, dar Dinamo este Viitorul de acum câțiva ani, care avea câte 4-5 jucători U21 și încă 2-3 la limita eligibilității.

Însă tinerii pe care Dario îi va trimite în teren astăzi nu trebuie să resimtă presiunea pe care au resimțit-o luni seară, fiind vorba de un meci din sezonul regulat. Va fi însă un test important pentru ei, deoarece Dinamo este clar echipa considerată cu șansa a doua.

AVEM PRIMUL 11:

ESANU- CRETU, GIAFER, GRIGORE, AMZAR- EHMANN, RAUTA, FILIP- BANI, SORESCU, MOLDOVEANU

REZERVE: Fara, Tone, Mihaiu , Borcea, Florescu, Penescu, Magureanu, Bordusanu, Stan

FC Farul Constanţa – Dinamo, vineri, 20 august – 21.30

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 25 de ori în principala competiţie internă, de 11 ori s-au impus constănţenii, de șapte ori au câştigat bucureştenii, iar alte șapte jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FCV Farul gazdă: 13 partide – 4 succese Farul – 4 victorii Dinamo – 5 remize.

Primul meci a avut loc pe 17 noiembrie 2012, Viitorul – Dinamo 1-1, marcatori Romario Benzar şi Issa Ba. În returul ediţiei 2012/2013, constănţenii s-au impus în „Ştefan cel Mare” cu 3-2, golul victoriei fiind reuşit de Balaşa în ultimul minut de joc.

Primul succes din contul bucureştenilor: 8 mai 2015, Viitorul – Dinamo 0-2.

Cele mai multe goluri marcate: 2 noiembrie 2015, Dinamo – Viitorul 1-5 şi 6 mai 2016, Dinamo-Viitorul 3-3.

Două remize albe s-au înregistrat de-a lungul timpului, ambele pe terenul constănţenilor (pe 5 august 2013 şi pe 13 martie 2017).

Cea mai mare diferenţă de scor:  15 iulie 2019, Viitorul – Dinamo 5-0 şi 26 februarie 2021, Dinamo – Viitorul 0-5.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 2 mai 2021, Viitorul – Dinamo 1-2.

Partida va consemna şi o confruntare în premieră la nivelul băncilor tehnice între Gheorghe Hagi şi Dario Bonetti.

Mediile de vârstă

Va fi un duel între echipele cu cele mai mici medii de vârstă, Farul – 23 ani şi 10 luni, respectiv Dinamo – 21 ani şi 10 luni.

loading...

Lasă un răspuns