Explicații pentru eliminările lui Steliano Filip: „E nervos! Iubirea te poate tâmpi definitiv”

Stiri Dinamo

Steliano Filip a avut din nou o evoluție dezastruoasă pentru Dinmo, fiind eliminat în prima repriză a meciului cu CFR Cluj, 1-4.

La finalul partidei, Dumitru Dragomir, fostul președinte al LPF, a vorbit despre situația fotbalistului de 27 de ani și a căutat explicații pentru evoluțiile sale modeste și pentru eliminările dese, fiind de părere că ar avea nevoie de ajutor pentru a-și calma nervii pe care-i are în timpul partidelor.

„E nervos! Trebuie dus undeva, la un medic, ceva cu «mansarda». A avut și probleme cu familia, trebuie înțeles. Nu pot dezvolta această problemă. Filip e în corzi, din punct de vedere mental.

Iubirea te poate tâmpi definitiv, dar te și poate salva. Cea mai mare suferință din lume a fost provocată de iubire. Oricât de tare ești, cedezi în fața iubirii”, a spus Dumitru Dragomir la GSP LIVE.

Cuvântul de ordine pe care îl vrea Stoican la echipă

Dinamo a reușit să țină aproape de CFR până la pauză, însă eliminarea lui Filip a distrus jocul și CFR a marcat de 3 ori după pauză și scorul putea căpăta alte proporții. Flavius Stoican nu a vorbit nimic despre o eventuală demisie și se gândește la începutul unui nou campionat în play-out:

,,E greu să joci contra CFR-ului 11 contra 11, am închis bine culoarele, am reușit să marcăm, am primit acel gol înainte de eliminare. CFR a profitat la maxim de eliminare, când a intrat Debeljuh pe teren, și-a făcut simțită prezența, un jucător foarte bun, care marchează, se bate. Am întâlnit un adversar care își merită primul loc din această competiție.

Cu siguranță începe un nou campionat, pe lângă lucrurile de corectat, să mergem pe aceeași dorință, atitudine, dar cuvântul de ordine trebuie să fie echilibru. Suntem o echipă care ne dorim, dar deja facem excese de zel, rămânem în inferioritate și se pot rupe jocurile din cauza unei decizii. Trebuie să fim mult mai echilibrați.

Am avut o discuție cu toată echipa, le-am spus și lor, mult mai multă muncă, ce înseamnă jucători care au forță, viteză, putere, conectați la performanță, vreau că cei tineri să ia exemplu. Trebuie să învățăm din exemple, în ceea ce privește situația lui Filip, o să am o discuție nu doar cu el, dar trebuie să fim echilibrați.

Până la golul egalizator, CFR își crea ocazii doar din cornere, voiam să le spun la pauză să evităm faulturile inutile,dar am rămas în 10 și nu s-a anulat tot.

Obiectivul lui Dinamo este rămânerea în prima ligă, începe un nou campionat, Dinamo trebuie să tratezeze meciurile că și cum echipele au un număr egal de puncte. Mergem la Rapid să jucăm care pe care” a spus Stoican în cadrul conferinței de presă de după meci.