miercuri, iulie 17, 2024
AcasăEditorialEXCLUSIV: Zeljko Kopic a explicat de ce a fost adus Oprut!

EXCLUSIV: Zeljko Kopic a explicat de ce a fost adus Oprut!

Zeljko Kopic are un nou jucător sub comanda lui, Raul Oprut a fost prezentat oficial astăzi.

Un al doilea jucător cu experiență transferat de Dinamo, după Kennedy Boateng. Un jucător obișnuit cu Liga I, a fost și în anturajul primei reprezentative, Oprut vine să aducă un plus de concurență în flancul stâng, acolo unde au fost multe probleme în sezonul trecut.

Într-un interviu acordat pentru Radio Dinamo1948, care va putea fi urmărit integral joi seară, Zeljko Kopic a oferit primele declarații despre jucătorul dinamovist:

,,Este unul dintre jucătorii pe care i-am analizat, a fost urmărit de departamentul de scouting, ne-am gândit să avem opțiuni. Avem concurență în stânga, Amzar, Bordusanu, dar vreau să am pe toate posturile calitate înainte de toate, jucătorii să lupte pentru poziția lor în echipă. Oprut a fost parte a echipei naționale și cred că pentru el va fi o șansă importantă să demonstreze și sper ca pe viitor să facă parte din echipa națională, dar trebuie să arate asta pe teren, așa cum trebuie să o facă toți.”, a declarat Zeljko Kopic pentru Radio Dinamo1948.

,,Bine ai venit, Raul OPRUȚ!
Cluburile Dinamo 1948 București și KV Kortrijk au ajuns la un acord pentru împrumutul pe un sezon al fundașului stânga Raul Opruț. Născut la Caransebeș, Raul a început fotbalul la Liceul Sportiv Banatul Timișoara și a fost format, mai târziu, de italienii de la Chievo. A ajuns apoi la echipa de tineret a celor de la Genoa, iar 3 ani mai târziu a fost repatriat de FC Hermannstadt.

În sezonul abia încheiat, Raul a jucat 3 meciuri în Liga I Belgiană pentru KV Kortrijk și 20 pentru Hermannstadt (sub formă de împrumut); 19 în Superliga și unul în Cupa României. A evoluat, de asemenea, 87 de minute pentru România, în amicalul disputat împotriva Columbiei, la finalul lunii martie a acestui an. Clubul nostru va avea opțiunea de a-l transfera definitiv pe Raul, începând cu sezonul 2025-2026.”, a fost anuntul clubului.

Raul Oprut este adus la Dinamo pentru a întări flancul stâng al apărării. Suporterii dinamoviști îl cunosc din Liga I, de la Hermannstadt, acolo unde a evoluat și în sezonul trecut, deși a fost cedat pe 400 000 de euro în Belgia la KV Kortrijk, pentru care a evoluat destul de puțin. A revenit sub formă de împrumut la Hermannstadt, echipa pentru care a evoluat în Liga I și unde s-a afirmat în fotbalul din România.

Crescut la juniorii lui Genoa, Oprut a făcut trecerea în România în 2019 și valoarea maximă pe transfermarkt a fost atinsă în momentul transferului în Belgia, 800 000.

158 de meciuri a adunat Oprut pentru Hermannstadt în primele două ligi, marcând 5 goluri și oferind 15 pase decisive

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare