EXCLUSIV: Ultimele detalii despre transferurile pregatite de Mircea Rednic

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a avut o iarna foarte agitata si ne asteptam in continuare la transferuri, urmand ca in zilele urmatoare sa aflam numele viitorilor jucatori pe care Rednic ii va aduce la echipa. 

Daca pana acum nu au fost adusi deloc jucatori in compartimentul care ne-a produs cele mai mari batai de cap, acest lucru se va schimba. Dinamo vrea sa aduca zilele urmatoare cativa fundasi. Si avem vesti bune in acest sens.

Sursele RD1948 ne-au informat ca Dinamo a ajuns la un acord cu fundasul central lituanian de 29 de ani Linas Klimavicius si fundasul dreapta francez Damien Dussaut, 24 de ani. Cei doi vor efectua maine dimineata vizita medicala cu Dinamo, astfel ca desi astazi a aparut informati ca au semnat deja cu Dinamo, informatia este eronata.

Linas Klimavicius este un fundas central de 1.90 metri. Ultima data a evoluat la Zalgiris Kaunas, vicecampioana Lituaniei, unde l-a avut coleg pe Liviu Antal. Linas Klimavicius este om de baza in echipa nationala a Lituaniei. In partida de pe teren propriu din Liga Natiunilor contra Romaniei, scor 1-2, Linas a fost integralist. De-a lungul carierei a evoluat la Ekranas, Sudova, Dnipro, Kryvbas, Daugaba Riga, Trakai si Zalgiris.

Damien Dussaut, fundas francez trecut pe la Valenciennes B si Standard Liege vine liber de contract, dupa ce isi va rezilia contractul cu Sint-Truidense, care expira in vara. Dussaut, care are 59 de meciuri la Sint-Truidense si 10 la Standard Liege, poate evolua si ca fundas stanga si si-a dat deja acordul pentru a veni la Dinamo.

Maine, daca toate lucrurile vor decurge ok la vizita medicala si nu prea au de ce sa nu fie, vor si semna cu Dinamo, dar nu vor mai merge in Turcia, deoarece cantonamentul este pe final si maine va fi ultima partida amicala, urmand sa se alature lotului dupa revenirea echipei in tara.

Insa campania de transferuri nu se opreste aici. Rednic vrea sa mai aduca un fundas central, pe lista ar fi italianul de 25 de ani de la Livorno, Gonelli, dar Rednic inca nu s-a decis pe cine va aduce, cert este ca vrea sa mai aduca un fundas central. Zilele urmatoare antrenorul echipei noastre asteapta si un varf, dar asteapta incheierea perioadei de transferuri din Vest. 

“Ochiul e reteta. Acum caut un atacant cu talie, un pivot bun in jocul aerian. Nu am gasit un nume, dar suntem aproape. Transferurile in Europa se inchid pe 31 ianuarie si vor deveni disponibili si fotbalisti pe care nu-i putem lua acum. Unii tin de pret, altii nu joaca la cluburile lor si se vor hotari sa plece acum, in ianuarie. Nimeni nu vine la Dinamo pe sase luni, semneaza doar cine accepta un contract pe un an si jumatate.” a spus Rednic

Rednic a caracterizat jucatorii adusi pana acum: 

Sean McDermott: “La portar, aveam doua posibilitati, un portar cu experienta de la Livorno, Luca Mazzoni, si McDermott. A avut un cuvant de spus si antrenorul cu portarii. Si mie mi-a placut, nu imi plac neaparat portarii foarte inalti, care au un joc bun de picior, au mobilitate si reflexe, se preteaza pentru campionatul nostru, cum e portarul de la Craiova. Chiar daca financiar era mai scump McDermott, am zis sa facem sacrificiul, ca e un portar care sunt sigur ca se va adapta. Are o varsta buna, a jucat pana acum, ne-am gandit si pentru viitor, pentru club, pana la urma am ales aceasta decizie. 

Aliji si Mustoe: “Sunt multumit de ei, nu stiu pe cine as alege, unul este mai tehnic, altul este mai agresiv, stilul englezesc. Aliji are si un pic de tehnica. Avem concurenta, puteam sa renuntam la Aliji, dar aveam informatii pozitive, am zis sa ii mai acordam o sansa. Chiar daca am fost suparat, in momentul in care a venit nu stiam ca este accidentat. Sper sa inteleaga sansa pe care o are, cand o sa aiba sanse, sa demonstreze ca este mai bun decat Jordan.”

Filip si N’Diaye: “Doi jucatori de profil defensiv, Filip mai mobil, N’Diaye mai defensiv, aveam nevoie pentru ca am fost descoperiti, Rachid, Cooper, Gomelt si Nistor, nu pot sa faca din pucnt de vedere defensiv. 

Jaadi: “Problema lui este de disciplina tactica, problema lui ca filozofeaza, de aceea nici nu s-a adaptat la Loti Boloni. Nici eu nu sunt foarte deschis, dar suntem alta generatie. Are calitate, poate sa faca diferenta unul contra unu, dar discutiile mele cu el au fost foarte clare. Sa nu creada ca este mare jucator, vine de la o echipa din Belgia, unde nu prea a jucat. Aici are sansa sa se impuna.

Christovao: “Mie imi place, e diferit de Montini, e un atacant mai fix, puternic, bun la jocul aerian, prezent in fata portii si chiar mi l-am dorit foarte mult.”

loading...

Lasă un răspuns