EXCLUSIV: Soluție nouă pentru postul U19! ,,L-a impresionat”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Accidentarea lui Antonio Bordusanu a creat o mare problemă pentru postul U19.

Odată cu accidentarea lui Antonio Bordusanu, Filip Dujmovic, poate cel mai bun jucător dinamovist, și-a pierdut locul de titular în echipa în meciurile de campionat, portarul bosniac urmând să apere în meciurile din Cupa României pentru moment.

Se caută soluții pentru a avea cât mai multe variante pentru postul U19, mai ales că la prima echipă sunt doar doi jucători eligibili, este vorba despre Denis Oncescu și Cristian Delciu. Și în intervenția lui de la Radio Dinamo1948, l-am întrebat pe Vlad Iacob despre situația creată cu postul U19 și dacă se vor căuta jucători în pauza de iarnă:

,,Noi mereu vom fi interesați de tinerii de perspectivă din țară, este esențial pentru clubul Dinamo, avem doi jucători în momentul de față, Burcă a mai încercat niște jucători tineri de la Academie, unul l-a impresionat. Îi avem pe Oncescu și Delciu, dar e posibil ca în iarnă să mai căutăm pe cineva, deoarece Antonio nu știu dacă va mai prinde un minut pe terenul de joc în sezonul actual.

Îi doresc multă sănătate lui Antonio, cred că astăzi a fost operat, nu am reușit să discut cu el sau departamentul medical, sper că totul a decurs bine, sperăm să se recupereze cât mai bine. A fost operat la aceiași clinică unde a fost operat și Buleică, este o procedura inovativă, care le permite să înceapă recuperarea la câteva zile după operație. Operația clasică necesită multe săptămâni în plus față de recuperarea actuală și sperăm să îl vedem cât mai curând pe teren.”, a spus Vlad Iacob.

Jucătorul care l-a impresionat pe Ovidiu Burcă și care este deja la antrenamentele echipei este Vlăduț Stanciu, un tânăr dinamovist născut în 2005. Un jucător crescut de Dinamo, el evoluează în atac, mai degrabă pe postul de vârf 2 și are un fizic bun, cei din staff văd o posibilă soluție pe viitor. Vlăduț Stanciu a marcat în semifinala de Liga Elitelor în sezonul trecut, cu Universitatea Cluj, deși era mult sub categoria de vârstă. Anul acesta a evoluat mai mult în Liga de Tineret și astfel tânărul dinamovist a făcut trecerea la prima echipă alături de gemenii Irimia, care se antrenează cu echipa de săptămâna trecută.

Din ce am remarcat și noi, Vlăduț Stanciu are un fizic bun pentru vârsta lui și ar putea fi integrat destul de repede în angrenajul primei echipe.

Frații Irimia (2006) au marcat recent pentru echipa noastră în Liga de Tineret și au fost chemați la antrenamente.

Dragoș (mijlocaș central) și David (bandă stânga) au marcat pentru Dinamo în duelul cu FCSB. Dragoș Irimia a marcat în minutul 47, în timp ce fratele său David a egalat pentru Dinamo în prelungirile partidei. Cei doi s-au născut pe 26 mai 2006 și au ajuns la Dinamo în 2019, când au venit de la academia de fotbal a lui Dan Chilom.

Ionel Culina a spus povestea celor doi frați Irimia. ”Câinii” au avut de-a lungul timpului mai mulți frați celebri.

”Mai întâi au fost “Băcuții”, frații Gheorghe și Ladislau, la începutul anilor ’50. Au urmat frații Nunweiller, “câinii roșii”, cei mai cunoscuți în istoria clubului: Ion, Lică, Radu, Victor și Eduard.

Din 1948 și până astăzi, statistica îi mai reține, în tricoul alb-roșu, pe frații Szakacs, Iosif și Ludovic, pe frații Pană, Constantin și Marian, pe frații Chiacu, Tudor și Hristu, ultimii pe listă fiind frații marocani Jaadi, Nabil și Reda”, a scris Ionel Culina, ofiterul de presă al lui Dinamo, pe contul său de Facebook.

Probabil va fi greu că acești copii să între în teren încă de acum, dar faptul că se antrenează cu prima echipa înseamnă enorm pentru ei și din iarnă s-ar putea să îi vedem în echipa treptat, astfel încât Dujmovic să nu mai fie sacrificat.

Concluziile lui Burcă dupa egalul cu Csikszereda

Chiar dacă Dinamo continuă să nu câștige și riscă să mai piardă puncte în raport cu formațiile din prima parte a clasamentului, antrenorul este încântat de modul în care au evoluat elevii lui.

Burcă e convins că, dacă Dinamo va avea astfel de prestații și în rundele următoare, cu siguranță vor fi legate și victoriile. Oricum, ”câinii” au ajuns la șase meciuri fără eșec în Liga 2.

”Am făcut un meci foarte bun, ne-a lipsit doar golul. În rest, am controlat jocul, am simțit că echipa începe să joace așa cum ne dorim. Ne-a lipsit doar golul, am făcut totul bine până în fața porții.

Sunt convins că vor veni și victoriile, personalitatea și curajul cu care a jucat echipa mi-au plăcut foarte mult. Cred că asta trebuie să facem, să jucăm ca o echipă mare, până la urmă suntem Dinamo. Am jucat cu personalitate, așa cum îi stă bine lui Dinamo.

Toți care joacă împotriva noastră au o motivație în plus, vor să demonstreze, e foarte bine. De aceea, trebuie să fim la o intensitate maximă meci de meci. Dar, din nou, cred că azi am făcut un meci bun, i-am felicitat pe băieți, țin să felicit și Miercurea Ciuc, se fac lucruri bune aici.

Și aici, și la Sepsi se întâmplă lucruri foarte frumoase, cred că fotbalul românesc poate să beneficieze de ele”, a declarat Ovidiu Burcă la finalul partidei, conform Liga2.ro.

În urma remizei cu FK Miercurea Ciuc, Dinamo a ajuns la șase rezultate pozitive la rând în campionatul Ligii 2. După victoria cu Unirea Slobozia, scor 1-0,”câinii” au reușit să ia un punct cu Minaur Baia Mare, echipă nou-promovată în divizia a doua vara trecută, scor 1-1, iar apoi au învins la limită Ripensia, cu scorul de 1-0, și Metaloglobus, scor 2-1. Runda trecută, Dinamo a făcut 0-0 cu CSM Slatina.

Momentan, pentru că nu s-a mai jucat vreun alt meci din etapa a 13-a, Dinamo a urcat pe locul 9 în clasamentul din Liga 2, cu 18 puncte. De partea cealaltă, FK Miercurea Ciuc e pe locul 4, cu 22 de puncte.

loading...

Lasă un răspuns