EXCLUSIV: Rednic are grija de juniorii lui Dinamo

Editorial

Scris de:

Mircea Rednic a spus in mai multe randuri faptul ca vrea sa ofere tuturor jucatorilor sanse, in ideea ca pregateste inca de pe acum terenul pentru sezonul viitor. 

In stagiunea urmatoare Dinamo nu are de gand sa se mai regaseaca in aceeasi situatie, sa fim din nou in play-out, astfel ca Rednic gandeste inca de pe acum ce are de gand sa faca in sezonul urmator. 

Desi a fost acuzat ca prioritizeaza aducerea de jucatori straini, Mircea Rednic este foarte atent si la tinerii din propria pepiniera. Acum cateva saptamani spre exemplu a fost la un meci al echipei U19 tocmai la Miercurea Ciuc. Mai mult decat atat, antrenorul echipei noastre cheama in mod constant juniori la antrenamentele echipei mari. 

Astazi am fost prezent la Saftica la antrenamentul echipei si nu mai putin de 8 juniori au participat la sedinta de pregatire de la echipa, doi dintre acesti jucatori fiind prezenti si in cantonamentul echipei din Turcia, din luna ianuarie, este vorba despre portarul Fara Stefan si mijlocasul ofensiv, Catalin Magureanu.

Rednic a chemat pana si jucatori de la echipa U16, este vorba despre portarul Horeboiu Dragos, ce a fost titular acum doua saptamani in victoria 4-0 in fata celor de la Steaua. La antrenament au mai fost Radu Zamfir, Andrei Bani Mustafa Ahmed, Valentin Borcea, Andrei Florescu si Rusea Razvan. 

Rednic obisnuieste ca in timpul saptamanii sa ii cheme prin rotatie pe juniori, pana la urma pentru ei este o experienta importanta, mai ales ca nu se compara conditiile de antrenament de la Saftica, cu cele de la Metaloglobus, unde se antreneaza de regula. Trebuie tinut cont de faptul ca din sezonul urmator, trebuie doi jucatori U21 pe teren in startul partidei. 

Mai jos aveti imagini de la antrenamentul echipei de la Saftica (Foto: Catalin Alexandru) 

Juniori Dinamo antrenament Juniori Dinamo antrenament

 

loading...

Lasă un răspuns