Exclusiv Radio Dinamo1948: Contract reziliat cu unul dintre jucătorii cu probleme!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo aduce jucători dar se și desparte de anumiți jucători care nu intră în planurile lui Flavius Stoican.

Dinamo nu a reușit până acum să rezilieze cu toți jucătorii, pe care Flaviust Stoican nu se bazează.

Astăzi conducerea clubului a reușit să ajungă la un acord de reziliere cu Michel Espinosa. Acesta a fost folosit pentru ultima dată în partida amicală cu Buzău, câștigată cu 3-2 de Dinamo. Era anunțat titular și în partida cu Astra, dar a fost înlocuit în ultimul moment. De atunci, acesta nu a mai fost folosit deloc și Rednic anunța în cadrul conferințelor de presă că este accidentat, dar nu s-a știut în niciun moment despre ce este vorba.

Chiar dacă dorea să renunțe la serviciile sale, Dinamo avea probleme în a realiza acest lucru. Acesta avea mari probleme cu o accidentarea și renunțarea la serviciile sale nu este chiar simplă. Din fericire acordul de astăzi a rezolvat o problemă complicată pentru clubul nostru.

De ce nu a apărat Chesneau la Chiajna!

Dinamo a ajuns la un acord cu Concordia Chiajna, locul 4 din Liga 2, pentru împrumutul francezului Thomas Chesneau.

Transferul a fost anuntat de Fanatik. Este o mutare care a stârnit foarte multe reacții în rândul fanilor dinamoviști, fiind vorba despre un portar care nu a evoluat în acest sezon pentru o formație de ligă secundă. Președintele clubului ilfovean a explicat de ce acesta nu a apărat la Chiajna în stagiunea actuală, după ce în sezonul trecut a fost un portar de bază pentru echipa antrenată de Claudiu Niculescu.

Thomas Chesneau a evoluat în 17 meciuri din sezonul trecut pentru Concordia Chiajna şi a fost unul dintre remarcaţii echipei ilfovene. Însă, în noua stagiune, portarul nu a bifat decât o prezenţă în echipă. 

,,Încă nu am parafat nimic, dar am convenit cu domnul Mureșan să facem actele azi. Este un portar de mare calitate. Nu vă uitați la faptul că am ajuns noi să împrumutăm la Dinamo. Mi-aș dori să aibă noroc și Dinamo, și Thomas Chesneau. La noi a fost dezavantajat de regula potrivit căreia trebuie să folosim un jucător sub 19 ani și unul sub 20.

Într-un fel, Chesneau a fost sacrificat. De aceea s-a ajuns la această situație. Cred că va face face treabă bună la Dinamo. E pregătit. E motivat. Nu am discutat despre ce va fi din vară. Vom vedea atunci. Până atunci, să-și facă treaba și, și Dinamo”, a spus Tănase pentru Gazeta Sporturilor.

Thomas Chesneau a fost format de PSG, fiind crescut în academia parizienilor încă de la vârsta de 11 ani. El chiar a fost în lotul primei echipe în sezonul 2019-2020, fiind al treilea portar al echipei, după Gianluigi Buffon şi Alphonse Areola.

La finalul sezonului 2020, francezul nu a mai fost păstrat în lot devenind liber de contract. Portarul a fost dus la Concordia de agentul său, fiind bucuros că a primit încă o şansă să îşi arate calităţile.

loading...

Lasă un răspuns