AcasăCS DinamoEXCLUSIV! Echipa de handbal s-a reunit! Declarațiile lui Xavi, Cupara, Kuduz și...

EXCLUSIV! Echipa de handbal s-a reunit! Declarațiile lui Xavi, Cupara, Kuduz și Militaru

Echipa de handbal s-a reunit astăzi în vederea pregătirii sezonului 2023/2024.

Dezamăgirea provocată de decizia EHF, de a nu primi echipa noastră în grupele Champions League, a trecut, astfel că echipa se pregătește de meciurile oficiale, de campionat, Supercupă, dar și European League, acolo unde Dinamo își dorește un parcurs cât mai lung.

Au fost prezenți la reunire și jucătorii transferați în această vară, iar Vladimir Cupara, portar venit de la Veszprem, a oferit primele declarații:

VLADIMIR CUPARA: ,,Sunt fericit că sunt aici, că începem presezonul. Am văzut puțin din oraș, îmi place, dar și tot ce oferă Dinamo, condiții de antrenamente, sală, îmi place totul și sunt mândru să fiu aici. E o provocare mare pentru mine. Am evoluat împotriva lui Dinamo pe vremea când eram la Ademar Leon.

Când am aflat că Dinamo nu va evolua în Champions League, am spus că nu contează, e important să jucăm în European League pentru a câstiga, vom avea timp, vom construi echipa și vom reveni la anul în Champions League. Grupa noastră e grea, e important să jucăm serios în toate meciurile, putem învinge pe oricine. Sunt nerăbdător să lucrez cu Xavi, am jucat împotriva lui, am auzit multe lucruri bune, am discutat de mai multe ori cu el și sunt nerăbdător. Țelul nostru este să câștigăm toate trofeele sezonul acesta.”

ROBERT MILITARU: ,,Am avut o vacanță destul de lungă, eram nerăbdători să revenim la echipă, să muncim. Pentru toată lumea a fost o dezamăgire că nu vom juca în Champions League, ne doream să fim acolo, nu a depins de noi și nu avem ce face. Nu vreau să discut despre alte echipe, Dinamo București merită să joace în CL, o să ne facem treaba și o să încercăm să câștigăm competiția. Noi ne axam să câștigăm European League. ”

ANTE KUDUZ: ,,Sezonul acesta avem o echipă foarte bună, am adus câțiva jucători foarte buni, avem un nucleu solid din sezonul trecut. Echipa va merge mai bine, țintim cele mai mari obiective, trebuie să demonstrăm asta în antrenamente și jocuri. Sunt dezamăgit că nu jucăm în CL, dar am trăit asta și acum câțiva ani, merităm să fim acolo, știa asta toată lumea, dar noi am făcut ce a depins de noi. Dar uneori nu este suficient, dar va fi sezonul răzbunării, pentru a demonstra că merităm să jucăm în Champions League.”

Noi cu Berlin și Chambery vom lupta pentru primul loc, dar nu contează cu cine joci, trebuie să demonstrezi că ești cel mai bun”

XAVI PASCUAL: ,,Sunt fericit pentru că echipa s-a întors acasă, toată echipa e bine, avem o problemă cu Bokhan, a avut o problemă cu genunchii, sperăm că în 2 săptămâni să se antreneze alături de colegi. Eu cred că Dinamo este mai puternică, din an în an echipa e mai puternică, suntem pe un drum corect, echipa e pregătită și vedem în această perioadă dacă avem capacitatea de a recupera automatismele și de a schimba puțin modelul.

Echipa e pregătită pentru tot, vedem ce va fi în această săptămână, la Dinamo momentan avem această echipă. Nu a fost în mâna noastră calificarea în Champions League, întrebarea e pentru EHF, nu pentru noi. Eu cred că nu e întrebarea pentru noi, noi suntem pregătiți pentru CL, EHF așa a decis. Noi am jucat bine, avem o echipa pregătită, dar jucăm în European League, luptăm cu grupul pe care îl avem, ne așteaptă meciuri grele.

Grupa e grea, jucăm împotriva principalei favorită, Berlin, Chambery, dar sunt sigur că pentru ei nu este ușor să joace împotriva lui Dinamo, când vor fi meciurile, vedem cum le pregătim, avem 2 luni și jumătate la dispoziție.

E prima dată când nu joc în Champions League, nu e o problemă pentru mine. Nu am câștigă acest trofeu, e important, dar acum nu ne gândim la câștigarea trofeului, trebuie să pregătim echipa pentru trofeele puse în joc, în toate competițiile. E diferit, modelul de competiție e diferit, nu e ușor, avem echipe puternice.

 

LOT PREZENT REUNIRE:

👉Portari: Saeid Heidarirad, Vladimir Cupara, Alin Cozmaciuc
👉Extreme: Nicușor Negru, Alex Pascual, Andrii Akimenko, Tudor Buguleț
👉Interi stânga: Ali Zein, Ante Kuduz, Dan Racoțea, Robert Militaru
👉Centri: Lazar Kukic, Joao Pedro da Silva, Daniel Stanciuc
👉Interi dreapta: Javier Humet, Stanislav Kasparek, Eduardo Gurbindo, Aleksandar Cenic
👉Pivoți: Cedric Sorhaindo, Miklos Rosta, Viachaslau Bokhan, Călin Dedu
👉Antrenori: Xavier Pascual, Jordi Giralt, Sebastian Bota, Răzvan Pop
👉Director sportiv: David Barrufet

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare