EXCLUSIV: Ce jucatori au fost lasati in afara lotului

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregateste de meciul cu Fcsb de maine seara, unul extrem de important, care poate duce atat la impacarea fanilor cu echipa, dar si la o pozitionare mult mai buna in clasament inainte de pauza competitionala. 

Trei puncte pot sa o aduca pe Dinamo la cateva puncte distanta de locul 6 si astfel putem pregati in ceva mai multa liniste aceasta pauza de doua saptamani. Dupa aceea, vom avea un program infernal, in care vom intalni pe Gaz Metan, Viitorul, CFR, Hermannstadt, Craiova si Astra Giurgiu.

Jucatorii au intrat in cantonament inca de aseara si Rednic a anuntat lotul pe care se bazeaza in meciul cu Fcsb. Acesta a lasat in afara lotului cativa jucatori, este vorba de Ionut Serban, Andrei Tircoveanu, Vlad Mutiu, Naser Aliji, Rachid Ait-Atmane si Matia Montini, care urmeaza sa semneze cu echipa zilele urmatoare. 

Dupa cum va spuneam si de dimineata, dintre noii veniti, doar Simon Zenke a fost pastrat in lot pentru meciul cu Fcsb, el nu va fi titular, dar va fi pe banca de rezerve. Din informatiile noastre, Pesic inca nu este refacut si nu este inca solutie pentru Dinamo, probabil dupa pauza competitionala sa poata reveni la antrenamente. Pe de alta parte, Mircea Axente s-a refacut dupa accidentare si poate fi folosit in derby. Atacul ramane in continuare o mare problema pentru Dinamo, daca ne gandim la lipsa de eficacitate a atacantilor nostri. 

”Nu numai ca e un derby, dar e un meci important pentru noi, avem nevoie de puncte. Vom incerca duminica sa castigam. Intalnim un adversar bun, cu jucatori cu mare calitate. Vrem sa-i surprindem pe contraatac si sa inscriem. La fiecare meci trebuie sa luam maximum de puncte. Dintre jucatorii noi doar unul singur va fi pe banca pentru ca e pregatit. Ceilalti spun ca sunt pregatiti, dar nu sunt” Mircea Rednic

ISTVAN KOVACS LA CENTRU! 

Istorie complicata cu el la centru! Istvan Kovacas a arbitrat de mai multe ori pe Dinamo, anumite partide au fost cu probleme, in special cele in care a vrut sa iasa in evidenta mai mult decat era cazul. Primul meci al echipei noastre cu Kovacs la centru a fost in 2008, intr-un meci Vaslui-Dinamo, 1-2. Interesant este ca atunci tot Mircea Rednic era antrenor. Meciurile cu probleme au fost prin 2013/2014, spre exemplu intr-un meci Astra-Dinamo, 2-1,  l-a eliminat pe Matei, care s-a dus sa aplaude galeria, care atunci il contesta chiar pe arbitru. Un an mai tarziu, a vrut sa iasa in evidenta la meciul Chiajna-Dinamo (0-0), meci disputat in 2014. Atunci a vrut sa scoata echipele de pe teren din cauza injuraturilor. 

Acesta ne-ar arbitrat in trei randuri, in partidele cu Fcsb. Prima data a fost in returul semifinalelor Cupei Romaniei, in sezonul 2013/2014, meci incheiat la egalitate, 1-1. Dinamo avea de recuperat un deficit de trei goluri. Urmatoarele doua meciuri cu Fcsb, in care el a fost la centru, au fost doua infrangeri pentru echipa noastra, 2-1 in play-offul sezonului 2016/2017 si 1-0 in sezonul regular 2017/2018, primul meci cu Vasile Miriuta pe banca noastra. 

El a fost arbitru si in meciul de trista amintire cu Astra, ultima etapa din sezonul regular, cand s-a pus in discutie faptul ca a lasat meciul sa se dispute, desi conditiile meteorologice nu erau deloc grozave. Per total, Dinamo are 16 victorii cu Kovacs la centru, 14 infrangeri si 8 meciuri s-au terminat la egalitate. In acest sezon ne-a arbitrat in doua randuri, victoria de acasa cu Viitorul, 1-0, si infrangerea cu Astra tot de pe Stefan cel Mare, 1-2.

”Nu numai ca e un derby, dar e un meci important pentru noi, avem nevoie de puncte. Vom incerca duminica sa castigam. Intalnim un adversar bun, cu jucatori cu mare calitate. Vrem sa-i surprindem pe contraatac si sa inscriem. La fiecare meci trebuie sa luam maximum de puncte. Dintre jucatorii noi doar unul singur va fi pe banca pentru ca e pregatit. Ceilalti spun ca sunt pregatiti, dar nu sunt” Mircea Rednic

loading...

Lasă un răspuns