EXCLUSIV: Care este situatia lui Mihai Popescu! Cati bani poate obtine Dinamo

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Mihai Popescu este inca jucatorul lui Dinamo, dar situatia fundasului central se poate schimba in curand. 

Mihai Popescu era vazut drept unul dintre fundasii de baza ai echipei in stagiunea trecuta. Jucatorul parea ca primeste credit din partea lui Florin Bratu si a fost titular integralist in primele 8 runde, marcand printre altele si un gol important in derby-ul cu Fcsb, dar si un gol in infrangerea de la CFR. 

Insa apararea lui Dinamo a fost de cosmar si Popescu nu a fost nici el in cea mai buna forma. Dupa venirea lui Rednic, el a lipsit in doar doua meciuri de campionat, egalul de la Chiajna si infrangerea de la Viitorul. Avand a patra cea mai slaba aparare din campionat, Rednic a decis sa renunte la aproape toata linia defensiva si Popescu nu a facut exceptie. A evoluat in 16 partide de campionat in vara/toamna anului 2018 pentru Dinamo. 

Pentru el a venit o oferta de imprumut din Scotia, de la St. Mirren, o echipa angrenata in lupta pentru salvarea de la retrogradare. Dinamo a acceptat, el nu a avut incotro, mai ales ca la Dinamo nu mai intra in planurile antrenorului. Spre deosebire de Corbu, care nu a prins echipa la scotieni, Popescu a fost titular de drept si a contribuit din plin la salvarea de la retrogradare. 

A evoluat in toate competitiile in 21 de meciuri si acum se pune intrebarea, ce ii rezerva viitorul? El nu a fost prezent la reunire si nu a facut deplasarea in Spania. Din informatiile noastre, el este imprumutat pana pe 30 iunie si atunci scotienii vor lua o decizie. Mai multe surse indica faptul ca ei sunt decisi sa activeze clauza de transfer definitiv si aici este cu adevarat surprinzator.

Daca cei de la St. Mirren se decid sa il transfere definitiv, Dinamo va primi suma de 350 000 de euro! O suma importanta de pe urma unui jucator pe care nu ne bazam, Dinamo are deja 4 fundasi centrali pe care se bazeaza, iar unul dintre Grigore si Ciobotariu vor fi titulari. 

Bani si de pe Nedelcearu! Dupa cum v-am anuntat inca de saptamana trecuta, Dinamo a pastrat un procent de 15% la transferul lui Nedelcearu in Rusia si echipa noastra poate incasa in aceasta vara o suma importanta. Se vorbeste tot mai mult de interesul lui AS Roma, care il poate transfera in aceasta vara, dupa turneul final extrem de reusit al liderului din defensiva nationalei U21. Astfel, Dinamo poate incasa peste 1 milion de euro de pe doi jucatori ce nici macar nu sunt in lotul lui Neagoe. Ramane de vazut cum vor fi utilizati acei bani, mai ales ca actuala campanie de transferuri este pe final. 

Va vom tine la curent cu desfasurarea evenimentelor. 

loading...

Lasă un răspuns