AcasăEditorialEXCLUSIV: Care este de fapt situatia lui Constantin Dima

EXCLUSIV: Care este de fapt situatia lui Constantin Dima

Dinamo dupa cum stim are o serie de jucatori imprumutati in primele ligi din Romania, dar asupra unui jucator a planat o stare de incertitudine. 

Este vorba despre Constantin Dima, un jucator de mare perspectiva, care a fost titular la nationala U19 in turneul de Elita organizat in Romania. 

Vorbim totusi de un fotbalist care la 18 ani evolua drept titular in prima parte a campionatului la Sepsi Sf. Gheorghe. Acum cei din Sf. Gheorghe mizeaza pe experienta, in dorinta de a ramane in primul esalon.

In sezonul trecut era capabil sa joace la fel titular in liga secunda, in conditiile in care jucatori de 19-20 de ani nu reuseau nici macar sa fie pastrati in lot. 

El la varsta de 16-17 ani era capabil sa joace la Dinamo II in liga a treia, reusea sa se impuna in fata unor jucatori mult mai in varsta decat el. 

Acum cateva saptamani va spuneam de situatia lui incerta, cum pe surse primisem mai multe informatii conform carora Constantin Dima pentru a reveni la Dinamo in vara, echipa noastra ar trebui sa achite o suma de 200 000 de euro!

Practic nu ar fi fost un imprumut, mai degraba un transfer cu clauza de rascumparare. Initial nu am primit niciun raspuns pe aceasta tema, dar Gabi Raduta, seful centrului de copii si juniori de la Dinamo ne-a informat de faptul ca Constantin Dima poate reveni fara probleme in vara la Dinamo, fara a achita vreo alta suma. 

Asadar, este o veste importanta, deoarece intr-un moment in care se discuta foarte mult de tineri, in curtea clubului vom avea in vara un fotbalist foarte interesant, de mare perspectiva si care cu siguranta ne-ar putea ajuta multi ani de acum inainte, daca vom avea grija de el. 

Constantin Dima a fost titular si in ultimul meci din play-out al lui Sepsi Sf. Gheorghe, dar a fost schimbat la scorul de 0-1 pentru a fi introdus un jucator de atac. 

Un numar de 13 fotbalisti, imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa. Lui Patrick Petre i-a fost reziliat contractul la Sepsi.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia) vor fi urmariti fie de Bratu insusi, fie de colaboratorii sai, pentru a vedea care merita sa faca pasul la vara la prima echipa, acestia fiind elevii lui Florin la juniorii A.

Florin Bratu

Alti 6 fotbalisti imprumutati din primele trei ligi vor fi monitorizati, iar Bratone va studia fisele lor tehnice. Unii ii vor fi adversari in play-out. Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

„Sunt de la opt ani la Dinamo, am castigat cu grupa 1999, in fiecare an, titlul de campioni la nivelul Bucurestiului. Cel mai important trofeu este titlul national la juniori C, in finala de la Mogosoaia. Imi doresc sa fiu cel mai bun, asa am crescut la Dinamo.

Nu este suficient ca am debutat la Dinamo II, visul meu este sa joc pentru prima echipa si sa debutez pentru echipa nationala.” spunea in 2015 Constantin Dima, care a lucrat sub comanda lui Florin Bratu la echipa secunda, in sezonul 2014/2015, cand avea 15 ani!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare