AcasăEditorialExces de apărători

Exces de apărători

Defensiva lui Dinamo în primele 21 de etape a fost realmente catastrofală.

Indiferent ce soluții s-au găsit, ce sistem a fost folosit la Dinamo, fie că vorbim de 4-3-3, 3-5-2, 4-4-2 sau 4-2-3-1, echipa noastră a fost mereu vulnerabilă în apărare. Nici nu are rost să căutăm în statistici, deoarece nu vom găși un sezon în care Dinamo să fi încasat 43 de goluri în 21 de meciuri. Aici includem câteva umilințe cu Fcsb și Craiova, iar tabloul defensiv este complet.

Omogenitate pe când?

Au fost mulți factori care au contribuit la acest dezastru, aș menționa în primul rând lipsa de valoare a jucătorilor, pentru că nu poate fi ascuns acest ”parametru”. Dar și faptul că am folosit incredibil de mulți fundași centrali a contribuit. În prima rundă am avut un cuplu format din Dudea și Giafer, iar în final am folosit cu totul și cu totul alți fundași.

Mereu în căutări, chiar și acum în campania de transferuri ,trei jucători au fost confirmați că fiind semnați cu Dinamo, iar doi dintre ei sunt fundași centrali.

Număr meciuri în sezonul 2021/2022

Dudea: 4/0

Giafer: 10/0

Ehmann: 12/0

Grigore: 19/0

Popa: 8/0

Pinto: 9/0

Răzvan Patriche și Igor Jovanovic vin să aducă un plus de experiență în defensivă. Andre Pinto ar fi trebuit să îndeplinească deja acest rol, dar fundașul portughez mai degrabă a dezamăgit și salariul de 8000 de euro nu a fost justificat în niciun fel. Nu pot să îmi scot din cap replica lui Rednic de la Buzău, după o gafă a lui: ,,unde a jucat ăsta la Braga?”.

Pinto a plecat, Dudea probabil va rezilia și el, ori va continua la Dinamo II sau împrumutat în altă parte, dar cred că plecările nu se vor încheia aici. Probabil cel puțin unul dintre Giafer, Ehmann, Popa sau Grigore vor părăsi echipa în următoarea perioadă, dacă nu definitiv, măcar sub formă de împrumut.

Nu poți avea 6 fundaș centrali, ar fi necesari dacă ai avea 40 de meciuri de disputat și poate dacă Flavius se gândește la un sistem cu 3 fundași centrali. Dar avându-l la nevoie și pe Carp acolo, cred că logic și normal ar fi să mai fie eliberat lotul, mai ales că sunt alte compartimente deficitare.

Privind statistică, pot înțelege și criticile din partea unor suporteri la adresa lui Ricardo Grigore, cel care de departe are cele mai multe meciuri la Dinamo în sezonul actual, cam singurul punct fix din defensivă, iar atunci când ești punct fix într-o defensivă care încasează atât de multe goluri, nu ai cum să impresionezi.

In amicalul cu Mioveni i-am văzut la treaba pe Patriche, Ehmann, Giafer și Popa, Grigore a lipsit fiind răcit, Jovanovic vine duminică, sunt convins că vor fi ceva schimbări și la capitolul fundași cât de curând.

Compartimentul ”dezastru”

Dinamo a avut mari probleme în acest sezon, plecând de la defensivă și până în atac.

Acum în apărare s-au găsit niște soluții, am adus un fundaș dreapta, Marius Tomozei, venit de la UTA, care are misiunea de a acoperi flancul drept al apărării. În centrul unei defensive care a încasat un număr recorde goluri, au venit doi jucători, Patriche a debutat deja în meciul amical cu Mioveni, în vreme ce Igor Jovanovic este așteptat să aterizeze duminică în București, urmând să între în programul de pregătire al echipei. Despre ceea ce se întâmplă în centrul apărării, cu altă ocazie.

Însă cred că trebuie să ne concentrăm pe rezolvarea unei uriașe probleme din punctul meu de vedere, cea mai importantă în momentul de față, cea a vârfului. Dinamo se zbate în subsolul clasamentului și în ceea ce privește numărul golurilor marcate și dacă am adus în discuție golurile marcate de Dinamo, să nu uităm că 8 dintre reușite îi aparțin lui Deian Sorescu și 4 dintre goluri sunt reușite de Gabriel Torje. Așadar, un raport îngrijorător.

Dinamo a încercat foarte mulți atacanți, indiferent de numele antrenorului, plecând de la Bonetti, până la Colceag și Rednic. Odată cu ridicarea interdicției la transferuri au fost transferați o serie de jucători, însă fără succes pentru echipa noastră și încă se caută soluții.

Înainte de ridicarea interdicției la transferuri, în atac am avut jucători precum Robert Moldoveanu, Mihai Neicutescu sau Andreas Mihaiu, doar cel din urmă reușind să marcheze din acțiune, în partida cu Clinceni de pe teren propriu, victoria cu 3-1. Însă el a fost folosit puțin din cauza unei accidentări, iar în general a fost folosit în bandă.

Moldoveanu a fost o cruntă dezamăgire și s-a remarcat prin ratări incredibile, iar acum este la Farul, în vreme ce Neicutescu a fost dat afară și nu a semnat încă cu vreo formație. Cătălin Măgureanu a evoluat și el în câteva meciuri sub comanda lui Bonetti, iar Rednic l-a folosit titular în câteva rânduri, însă fără succes.

Odată cu ridicarea interdicției la transferuri, în Ștefan cel Mare soseau Mirko Ivanovski și Cătălin Țîră, jucători cu goluri și experiență în Liga I, care sperăm noi să revitalizeze o ofensivă în colaps. Dar nu au reușit nimic, Țîră a ieșit repede din grațiile antrenorilor, iar Ivanovski s-a remarcat prin raportul catastrofal de meciuri/goluri. Țîră a marcat un singul în Cupa României, împotriva celor de la Argeș, în vreme ce Ivanovski a punctat o singură dată din penalty, la Mediaș.

Sătul de lipsa de eficiență a atacanților, Rednic a adus și el niște băieți, care au venit și nu au făcut nimic în tricoul lui Dinamo. Marko Nunic s-a remarcat prin fizic, încă este în curtea clubului, dar este și el pe lista fotbaliștilor care vor pleca, în vreme ce Vestenicky deja a părăsit România.

Număr meciuri și goluri în toate competițiile! 

Ivanovski: 14/1

Nunic: 5/0

Vestenicky: 7/1

Moldoveanu: 13/0

Neicutescu: 6/0

Măgureanu: 9/0

Mihaiu: 6/1

Țîră: 8/1

În concluzie: Înțeleg că atacanții costă mult, dar pentru a păstra șanse reale de a ne salva de la retrogradare, suntem condamnați să transferăm ceva în atac, eu aș spune doi atacanți buni, marcatori, în caz contrar nu putem emite pretenții pentru supraviețuire. Petrovic este în probe, poate fi mai bun, dar ne trebuie calitate, ne trebuie un marcator, ne trebuie jucător capabil să marcheze 6-7 goluri în partea a doua a sezonului. La noi adunat toți atacanții nu au marcat 5 goluri.

Noi am fost echipa care plătea doi fundași stânga cu 8000 și 9000 de euro, total anormal în condițiile în care am avut atâtea minusuri în echipă. Timpul este scurt, condițiile sunt grele, dar ne trebuie MARCATOR!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare