AcasăEditorialEurogolul lui Borja ne aduce un punct! Am dominat copios Botosaniul

Eurogolul lui Borja ne aduce un punct! Am dominat copios Botosaniul

Dinamo a intalnit in aceasta seara de la ora 21:00, pe FC Botosani, intr-un duel extrem de important pentru echipa noastra.

Chiar daca nu au fost spectatori in tribuna, am simtit nevoia sa fiu alaturi de echipa noastra in acest drum inceput , desi stiam ca va fi nevoie de rabdare, pentru ca nu se construieste o echipa din mers.

Dinamo nu a inceput rau partida cu Botosani, un ritm bun pentru echipa noastra, cu Fabbrini mult mai implicat, dar per total neinspirat. In minutul 10, formatia noastra a avut o prima ocazie buna, dar sutul lui Sorescu a fost blocat. La faza imediat urmatoare, Janusz Gol a preluat superb un balon la marginea careului si a sutat din prima cu stangul, dar mingea s-a dus putin pe langa poarta lui Pap. Momente bune de joc pentru echipa noastra. Cum spunea si Cosmin Contra inainte de meci, un astfel de duel se castiga si cu inima, chiar daca fizic echipa sufera.

Straton a avut o interventie excelenta in fata lui Keita. Cateva minute mai tarziu, Sorescu a lovit excelent o minge cu capul, dar mingea s-a dus foarte aproape de poarta lui Pap. Un joc ofensiv mult mai legat al echipei noastre, fata de partida cu Chindia. Nemec a avut si el o oportunitate foarte buna, dar sutul lui a fost blocat, iar Sorescu nu a reusit sa ajunga la mingea care a ramas in bratele lui Pap. A lipsit inspiratia jucatorilor in ultima treime in primele 30 de minute, dar un joc mai bun al echipei noastre.

La o eroare a a lui Gonzalez, care a pasat in centru, Ofosu a ajuns la minge inainte lui Straton, care a iesit haotic. Ofosu a centrat in careu si mingea a intrat in poarta, dupa o deviere a lui Isma Lopez. 1-0 pentru oaspeti, impotriva cursului jocului. Faza premergatoare jocului a fost una discutabila, putea sa se dea offside la Ofosu, dar din pacate, 1-0 pentru Botosani la intrarea la cabine. Urmau 45 de minute de foc pentru Dinamo, care incerca sa evite a doua infrangere consecutiva cu Cosmin Contra.

Contra a schimbat la pauza, i-a introdus pe Camara si pe Borja Valle in locul lui Fabbrini si Magureanu, Fabbrini nefiind prea inspirat nici in partida de astazi. Gonzalez a creat prima ocazie pentru Dinamo in startul reprizei secunde, dar sutul venezueleanului s-a dus putin pe langa poarta, excelenta executia fundasului dreapta. Un start foarte bun al echipei noastre in actul secund, o presiune excelenta pusa de Dinamo pe adversari.

Borja Valle a castigat un balon in flancul stang, a centrat bine in careu, dar Nemec a reluat mult peste poarta dintr-o pozitie foarte buna. Atitudine buna a baietilor, care au luptat pentru egalare, insa Nemec nu a fost deloc inspirat in atac, desi a fost prezent, s-a aratat la joc. Borja Valle si Juan Camara au aratat multa calitate in joc, tehnici, dar oaspetii s-au aparat in propria jumatate in majoritatea timpului.

Egalul a venit in urma unei executii care l-ar fi facut gelos si pe Hagi, Borja Valle a preluat din propria jumatate, l-a vazut pe Pap iesit si a sutat de la 50 de metri, iar mingea l-a depasit pe portar. Un gol de senzatie marcat de noul decar dinamovist! Golul sezonului inca din runda a treia. Nemec putea sa faca 2-1 cateva minute mai tarziu, dar nu a reusit sa suteze la centrarea lui Camara. Dinamo a incercat sa forteze si marcarea golului de 2-1, dar presiunea nu a mai fost la acelasi nivel, fizic am cedat putin, dar oricum am aratat foarte bine per total, am dominat Botosaniul, o posesie covarsitoare pentru echipa noastra, 68% fata de 32% pentru oaspeti.

Golul lui Borja Valle aduce un punct in Stefan cel Mare, este inca startul de sezon, important este faptul ca jocul arata mult mai bine fata de ce am vazut in primele doua runde, impotriva unui adversar mult mai puternic, o contracandidata la play-off. Odata cu urmatoarele transferuri, este clar ca vom arata tot mai bine. Borja Valle si Juan Camara au intrat bine in joc, trebuie sa tinem cont ca ei au efectuat doar cateva antrenamente cu echipa in aceasta perioada si au nevoie de o perioada de adaptare.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare