Eliberări înainte de întăriri?!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo s-a despărțit ieri de doi jucători și în mod normal trebuie să fie un plan dincolo de rezilieri.

O serie de jucători importanți s-au despărțit de Dinamo după retogradarea echipei, însă mai erau și câțiva jucători din sezonul trecut, rămași la Dinamo. Mihai Esanu și Antoni Ivanov păreau că vor continua la echipa noastră și în stagiunea 2022/2023.

Mihai Esanu a fost unul dintre cei mai slabi jucători în dubla de la barajul de menținere în Liga I și asta i-a atras o serie de critici. Atrăgeam atenția asupra faptului că presiunea va fi una teribilă pe Esanu, dar în fond a fost o decizie strict sportivă a antrenorului Ovidiu Burcă.

Antoni Ivanov va rămâne în memoria noastră ca fiind băiatul depresiv, dornic să evolueze la un nivel mai înalt, care a tratat totul cu lipsă de respect la adresa clubului. Amândoi au primit rezilierea contractului și asta este puțin surprinzător, în condițiile în care clubul nu acceptă să se despartă așa de ușor de jucători, știm deja ce s-a întâmplat cu anumiți jucători.

Urmează veniri?

În urmă cu aproximativ o săptămână, a fost transmis un comunicat din partea DDB și atunci era specificat faptul că Vlad Iacob vrea să mai aducă încă 5 jucători. Au fost prezentați 5 jucători a doua zi, însă nu despre ei era vorba. Din informațiile noastre, este vorba de jucători străini, de un anumit nivel, care ar fi pe lista clubului, dar care până acum nu au ajuns la Dinamo. O problemă era legată de eliberarea unor locuri în echipă, dar și de scăderea bugetului de salarii. Prin plecările lui Ivanov, Esanu și Ehmann, clubul a făcut ceva economie, mai ales cu salariul jucătorului bulgar. Probabil vor mai fi și alte plecări, dar cert este că aceste plecări trebuie urmate într-un anumit punct și de veniri, dacă dorim ridicarea nivelului sportiv.

Victoria cu 1-0 obținută în prima rundă este un semnal de alarmă că lucrurile nu sunt deloc așezate și perspectivele nu sunt teribil de bune pentru sezonul următor, dacă nu înțelegem minusurile din cadrul lotului.

Este bine că au plecat jucătorii pe care Burcă nu se bazează, dar este absolut necesar să vină și alte transferuri!

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns