AcasăEditorialEgal in ploaie

Egal in ploaie

Dinamo a intalnit in aceasta seara echipa Viitorul Constanta, intr-o partida ce se anunta interesanta si spectaculoasa, tinand cont de precedentele partide in care s-au marcat foarte multe goluri. Presiunea primului meci din playoff dar si vremea neprielnica au facut ca spectacolul sa fie unul banal.Dinamo a inceput in formula :

Penedo Cano – Romera Nedelcearu Popescu Filip – Busuladzic Nistor Palic – Bumba Nemec Hanca. Fara mari suprize in echipa noastra, exceptandu-i pe accidentatii Dielna, Maric, Branescu si Mahlangu, putem spune ca antrenorul Cosmin Contra a aliniat cel mai bun prim 11 posibil in momentul de fata. Singura dilema era cine va face cuplu cu Nedelcearu in centrul aprararii, antrenorul nostru fiind nevoit sa aleaga intre Ceccarelli si Popescu. Ceccarelli cu un plus de experienta, jucand si la un nivel destul de inalt in campionatul Italiei sau tanarul Popescu, care a aratat in multe randuri un potential enorm, insa primind foarte putine sanse in acest sezon.

Mihai Popescu- Un mare castig

Partida a debutat cu cei de la Viitorul punand presiune pe noi, avand posesia si vantul de partea lor. Pe un teren destul de greu, jucatorii nostrii s-au adaptat destul de greu si am observat in prima parte foarte multe greseli personale, pase foarte simple gresite, un joc la intamplare si deja imi zbura gandul la meciurile din perioada Andone. Ma intrebam unde sunt jucatorii care in precedentele 4 meciuri erau atat de siguri pe ei, aveau atitudine si se luptau pana la ultima suflare pentru fiecare minge. Dupa primele 20 de minute mi-a fost teama, am crezut ca vom pierde acest joc fara drept de apel, desi presiunea Viitorului era una falsa, avand doar posesia, pasand foarte mult in lateral, nereusind sa isi creeze ocazii clare de gol. Aici tin sa precizez siguranta defensiva de care am dat dovada in acest meci. Exceptand acea respingere a lui Filip, toti fundasii nostrii au evoluat excelent in aceasta seara si se pare ca in sfarsit avem aparare, cea mai mare problema a noastra fiind rezolvata, 2 goluri primite in 5 meciuri.

Cred ca aici se face diferenta intre Cosmin Contra si Ioan Andone. Contra a reusit sa creeze o siguranta defensiva excelenta, sa le dea fundasilor increderea necesara pentru a trata orice faza cu maturitate si simplitate. Romera din nou cu un joc foarte bun pe faza defensiva, s-a aparat foarte bine in fata lui Coman si Ganea, putin prezent pe faza ofensiva, insa odata cu venirea lui Contra parca este alt jucator, mult mai determinat, mult mai prezent in joc.

Nedelcearu din nou impecabil, sigur in interventii si stalpul apararii desi are doar 20 de ani!

Popescu a fost pentru mine supriza placuta din aceasta seara. Decis, sigur pe el, intrari la sacrificiu, dispus sa bage capul in gheata. Ma intreb de ce avem nevoie pentru a le acorda sanse tinerilor nostrii? Trebuie sa se accidenteze jucatorii care nu au evoluat in ultimii ani, pentru a putea vedea la lucru jucatori din propria pepiniera? Din punctul meu de vedere Popescu a fost cel mai bun jucator al nostru in aceasta seara, avand si cea mai mare ocazia a echipei noastre in minutul 92. Bravo Mihai, sper sa continui pe aceasta linie, ai demonstrat ca meriti sa fii aici si ma bucur ca noi, cei care am crezut in tine nu ne-am inselat! Un mare BRAVO!

Nu vreau sa vorbesc despre jucatori foarte mult, am subliniat doar evolutiile jucatorilor care m-au impresionat personal in ultimul timp.

Jocul a fost destul de subtire, tinand cont de ultimele partide e clar ca toti ne asteptam la mai mult, la o victorie impotriva „oitei”, insa e clar ca si Viitorul a crescut mult in ultimii ani iar prezenta lor in playoff nu este intamplatoare. Per total cred ca rezultatul este unul echitabil, cu putine ocazii de poarta, poate cea mai mare ratare fiind cea a lui Popescu.

Este un punct muncit, un punct care ne mentin sansele la primele doua locuri, iar acum chiar depindem numai de noi, de cat de sus vrem sa ajungem si cat de mult ne dorim sa avem un Dinamo campion.

Echipa arata bine, munceste si isi doreste, avem atitudinea si suportul necesar din partea fanilor pentru a spera la un nou titlu de campioni. Campioni oricum suntem, in tribune, acolo unde nimeni nu ne poate depasi, pentru ca ce facem noi, nimeni nu poate face in Romania.

Personal, tinand cont ca am absentat ceva vreme, vreau sa ii multumesc lui Cosmin Contra pentru calificarea in playoff, pentru modul in care se prezinta in momentul de fata jucatorii, pentru atitudinea si respectul de care dau dovada in momentul in care imbraca tricoul alb rosu. Pentru restul ii voi multumi la finalul sezonului!

Doar Dinamo Bucuresti!!

Contra: ”Am vorbit cu ei la pauză. 5 puncte se pot recupera în 9 etape”

 

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare