Echipa de handbal si-a prezentat staff-ul tehnic pentru urmatorul sezon

CS Dinamo

Scris de:

Dupa ce ieri, 1 iunie, s-a anuntat oficial numirea lui Xavi Pascual ca antrenor al “dulailor”, astazi am primit si completarea staff-ului tehnic al echipei din Stefan cel Mare.

Ei sunt cei ce vor incerca si in sezonul urmator sa o duca pe Dinamo la cel mai inalt nivel din punct de vedere sportiv, asa cum ne-am obisnuit in ultimii ani:

► Călin Hossu – manager secție handbal
► Daniel Georgescu – coordonator echipă seniori
► Ovidiu Semen – delegat secție handbal
► Dan Savenco – coordonator secție juniori, manager Academia de Handbal CS Dinamo
► Florin Vasiliu – instructor sportiv

Când va afla Dinamo dacă joacă în Champions League

Ieri a fost anunțat în mod oficial ceea ce se vehicula de câteva săptămâni, venirea lui Xavi Pascual. Celebrul antrenor spaniol, multiplu campion și câștigător de Champions League cu Barcelona, a semnat pe trei ani de zile cu Dinamo. Obiectivul este clar de a obține rezultate în cupele europene:

“Este o onoare pentru mine să mă întorc ca antrenor în România. Dinamo m-a dorit foarte mult și vreau să mulțumesc clubului pentru efortul depus pentru a mă avea pe banca tehnică în sezonul următor.
Pentru mine este o mare provocare și sper că această colaborare să fie de lungă durată și de mare succes. Aș dori, de asemenea, să îi trimit cele mai bune urări lui Javi Humet în aceste momente dificile pentru el. Am fost foarte impresionat de modul în care fanii dinamoviști l-au susținut în acele momente dificile”, a declarat fostul antrenor al catalanilor.

Dinamo își dorește un wild-card pentru cea mai importantă competiție intercluburi și conform Prosport, decizia va veni înainte de data de 11 iunie, când va avea loc Final Four-ul de la Koln. Este greu de spus în acest moment care sunt șansele echipei noastre, deoarece am văzut și în trecut cum criteriile anunțate sunt anulate de alte interese, pe care le-a semnalat și Daniel Georgescu într-un interviu acordat anul trecut.

Daca nu va primi nici de aceasta data wild-card pentru Champions League, Dinamo va evolua in European Handball League acolo unde obiectivul va fi de a ajunge in fazele finale.

 

loading...

Lasă un răspuns