Echipa de baschet schimbă antrenorul! Cine este favorit să preia banca tehnică

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Campionatul de baschet este în pauză competițională, Liga Națională se va relua la sfârșitul lunii martie, dar această pauză va aduce o schimbare importantă la Dinamo.
După cum anunță cei de la baschet.ro, Dinamo s-a despărțit de antrenorul Antonis Constantinides.  Antonis Constantinides a plecat de la Dinamo București și a fost prezentat deja drept noul antrenor al celor de la Ergis Kormend, formație din prima liga maghiară.

Acesta a mai antrenat gruparea respectivă în sezonul 2018-2019, iar echipa aflată în acest moment pe locul 7 în campionatul din țara vecină a ales să apeleze din nou la serviciile sale. Constantinides a avut un parcurs mai nereușit în ultima perioadă alături de Dinamo, gruparea din Capitală fiind învinsă în campionat chiar pe propriul teren CSM Galați și CSM Târgu Jiu. De asemenea, alb-roșii au ratat calificarea la turneul final al Cupei României.

Dinamo a început bine sub comanda lui Constantinides, dar ultimele două turnee au adus doar înfrângeri pentru echipa noastră.  Din informațiile RD1948, cele mai mari șanse pentru preluarea băncii tehnice le are Hristu Sapera, un antrenor care a mai activat în Liga Națională ca principal la Pitești și Steaua. Momentan nu s-a anunțat nimic oficial, dar el este în pole-position.

Dinamo are 6 victorii și 7 înfrângeri în campionat, fiind pe locul 8, la egalitate cu Steaua.

loading...

Lasă un răspuns