miercuri, iulie 17, 2024
AcasăStiri Dinamo"E un punct de plecare determinant sa conturam filosofia clubului"

„E un punct de plecare determinant sa conturam filosofia clubului”

Alex Couto, noul director general al lui Dinamo, a tinut un discurs la mormantul lui Catalin Hildan din Branesti.

„Mi s-a explicat importanta pe care o are Catalin Hildan la acest club. A fost un moment foarte emotionant, cred ca aratand respect legendelor noastre e un punct de plecare determinant sa conturam filosofia clubului, respectandu-le memoria. Cred ca asta trebuie sa ne uneasca pe toti. Cosmin mi-a spus ca au fost colegi si ca e foarte emotionant ca se afla aici.

Catalin reprezinta istoria acestui club, iar spiritul sau e cu noi. Un motiv in plus ca echipa sa fie mai unita. Azi trebuie sa ne indreptam toata atentia catre memoria lui Catalin si catre familia sa, sa aratam respect fata de imaginea si memoria lui”, a spus Couto la 20 de ani de la decesul „unicului capitan”.

Couto a vorbit putin si despre infrangerea cu FCSB: „Jucatorii isi doresc sa demonstreze ca jocul bun prestat este o constanta . Au jucat bine, sunt dezamagiti de rezultat, dar si de cum s-a ajuns la acest rezultat. Nu vreau sa fiu mai clar pentru ca aceste momente trebuie tratate cu diplomatie”.

CE A DECLARAT ALEX COUTO IN MOMENTUL IN CARE A FOST PREZENTAT OFICIAL

Alex Couto:  Responsabilitatea e bine definita ca viitor director general, voi incerca sa reorganizez si sa restructurez atat din punct de vedere administrativ, cat si sportiv. De asemenea, voi fi cel care trebuie sa impulsioneze tot ce tine de marketing, merchandising, relatiile cu presa si tot ce tine de clubul nostru. Trebuie sa facem departament bine definite, pentru bunul mers al activitatii. Vom avea la dispozitie ultimele tehnologii care vor fi puse la dispozitie celor care vor conduce departamentele directe ale clubului, CCJ si prima echipa, directorului sportiv.

Ceea ce este cel mai important, sa stim ce vrem, sa realizam in cel mai scurt timp posibil, sa ajungem acolo unde ne dorim cu totii. Incercam sa facem tot posiblul, pentru a crea toate conditiile necesare tehnologice si umane, cei doi care conduc fotbalul, sa aiba la indemana, toate elementele necesare pentru a face in cel mai scurt timp.  Este prima data cand ajung in Bucuresti si am ramas profund impresionat de oras.”

Primii pasi pe care ii va face la Dinamo: „Este sa identificam cum este structura clubul acum, sa remaniem clubul, sa cream acele sectii, departament, nu trebuie sa fie independente, sa comunice intre ele, doar in echipa se pot face lucrurile bine.”

Cum a fost atras in acest proiect: „Mi-a prezentat un proiect bine definit, care este foarte clar si de asemenea, m-a interesat aceasta provocare, pentru ca este domeniul in care activez. Cel mai important este ce putem face, nu ce stim sa facem. Cel mai important, rolul nostru este de a crea tot ce este nevoie pentru infrastructura, tot ce tine de tehnologie, sa aplicam, fiecare departament si sectie sa colaboreze, sa fie interactivitate intre departamente.”

Ce impresie i-a lasat fotbalul din Liga I: „Sunt un indragostit de istoria fotbalului, consider ca este sub nivelul potential al fotbalului romanesc, eu cred ca exista viitor in ceea ce priveste viitorul acestui sport. Am avut posibilitatea sa vedem elita fotbalului romanesc, ganditi-va ca Hagi a jucat la cele doua mari echipe, Real si Barcelona. Si fara sa uitam, de cel care este antrenorul echipei, Cosmin Contra.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare