Dunarea-DINAMO: CALIFICARE, dar raman semne de intrebare in privinta jocului

Dinamo a mers la Calarasi pentru un meci extrem de important, pentru jucatori, suporteri, dar si pentru Gane, care putea fi demis in cazul unui rezultat nefericit.

Dinamo a inregistrat doua infrangeri dure in campionat, cu Astra si Viitorul, golaveraj 0-7, iar din pacate, evolutia a fost una cu mult sub asteptari. Gane a simtit ca postul sau este in pericol si a constientizat importanta acestui meci, mai ales ca obiectivul castigarii Cupei a fost anuntat de ceva vreme.

Fata de meciul cu Viitorul, Dinamo a venit cu cateva schimbari: Esanu-Sorescu, Puljic, Grigore, Filip- Rauta, Achim- Morsay, Anton, Fabbrini- Magaye. Meciul a inceput cu un prim semnal transmis de Paul Anton, care a sutat de la distanta, dar portarul austriac al gazdelor, Krell, a respins in corner. Au urmat insa minute teribil de proaste de joc pentru Dinamo.

In minutul 7, Puljic a comis o eroare uriasa, a vrut sa trimita catre Esanu, care a simtit ca gafeaza fundasul croat, mingea a ajuns la Kanda, dar care a fost blocat de Esanu. Kanda un alt jucator crescut de Dinamo.

Cateva minute mai tarziu, Sava l-a intins pe Esanu de la 20 de metri, dar portarul dinamovist a respins in corner un sut foarte frumos.  In minutul 10, o noua ocazie pentru Dunarea, Carstocea a trimis bine de la marginea careului, dar Esanu a trimis din nou in corner

Din nou ocazie pentru Dunarea in mijlocul reprizei, Tudoran i-a luat fata lui Filip si a sutat din interiorul careului, slab din fericire si Esanu a retinut, Filip a stat iar cam departe de adversar.  In minutul 28, o noua actiune foarte simpla, dar eficienta a calarasenilor, Sava a ajuns iar la finalizare, dar a sutat slab, pe langa poarta lui Esanu. Daca ar fi fost o echipa mai decenta, am fi primit pe putin doua goluri in primele 30 de minute, o echipa lipsita de vlaga, fara niciun fel de identitate ofensiva.

Contrar cursului jocului, Dinamo a deschis scorul printr-o executie superba a lui Anton de la aproximativ 25-30 de metri, cu pamantul, tot Anton a fost cel care a sutat de la distanta in startul meciului. Tot Anton a fost cel care a dublat avantajul lui Dinamo, cu un sut inteligent, cu pamantul, care a trecut peste portarul Krell. Un 2-0 nesperat tinand cont de aspectul si evolutia jocului. Un rezultat linistitor insa si speram ca dupa revenirea de la cabine, sa vedem echipa evoluand.

Calu si Began au intrat la pauza pentru Dunarea, iar la Dinamo, in locul lui Grigore a intrat Bejan, un motiv fiind si cartonasul galben pe care Rici l-a incasat. Desi se lauda ca a folosit multi tineri, in repriza a doua cu Dunarea Calarasi la scorul de 2-0, Dinamo a inceput cu un singur U21, acela fiind Esanu. O actiune cat de cat mai legata a avut loc in minutul 47, Sorescu a patruns bine in flancul drept, a centrat in forta, dar Filip a trimis din prima, peste poarta. Dunarea a cedat dupa golurile marcate de Dinamo si inevitabil a venit si golul 3, Anton a executat o faza fixa, prima data mingea a fost respinsa de portarul Began, dar Bejan a fost atent si a trimis mingea in poarta. 3-0 in minutul 63, neasteptat de bine, dupa cum incepusem jocul.

Desi nu ne asteptam, a venit si o eroare din partea lui Esanu, care a fost fara greseala astazi. Fotescu a executat o lovitura libera din banda, Esanu nu a avut reactie si a lasat mingea sa treaca pe langa si astfel s-a facut 3-1, cu ceva sperante pentru gazde ca pot reveni in joc.  In minutul 75, parea ca e momentul lui Magaye Gueye sa marcheze si el, numai ca acesta a avut nevoie de multe atingeri de balon si sutul lui a fost foarte slab. In minutul 77, a intrat in teren si amuzantul de Geani Cretu, care a fost trimis o saptamana la echipa secunda. A fost si el folosit pana la urma pe postul lui de baza, cel de mijlocas central. Si chiar a avut o actiune personala destul de interesanta, finalizata cu un sut, dar retinut fara mari problema de Began.

Magaye a mai avut o ocazie sa marcheze, dar nu a reusit nici din pozitie 1 contra 1 cu Began, nici cu poarta goala, e clar ca nu traverseaza o forma sportiva buna, nu are nici incredere, pare mai tot timpul nervos, fara realizari. Mare deceptie. Bani a intrat si el in locul lui Fabbrini in ultimele 5 minute. In minutele de prelungire a intrat si Magureanu, nu sunt mare fan al acestor schimbari, mai ales cand ai si avantaj important pe tabela. Morsay i-a lasat locul in teren, total dezamagitor si astazi, nu vad mai nimic din partea lui, chiar daca astazi a fost folosit in banda. Meciul s-a incheiat cu o noua ocazie pentru Magaye, care nu a reusit nici de data asta sa il invinga pe Began cu un sut din interiorul careului.

Nu pot sa nu fiu fericit ca ne-am calificat, ca am marcat de 3 ori, dar jocul lasa mult de dorit, cu tot respectul, nu pot sa fiu prea entuziasmat de ce am vazut. Nu privesc cu prea multa incredere catre urmatoarele dispute, nu evoluand de asemenea maniera.

Trebuie sa ne bucuram dupa acest succes, astazi, dar am in continuare multe semne de intrebare. Cred ca meciul cu Voluntari este unul decisiv in continuare pentru Gane, sper sa obtinem si acolo un rezultat pozitiv, dar evoluand precum astazi in primele 30 de minute, nicio sansa. Dinamo se alatura pana la urma lui Astra, Craiova si Viitorul Tg Jiu in semifinale, ramane de vazut cine ne va fi adversar in faza urmatoare, care se va disputa in dubla mansa.