Dunarea-DINAMO: Avem primul 11 trimis in teren de Gane!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste in aceasta seara pe Dunarea Calarasi in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Pana in aceasta faza a competitiei, Dinamo a avut parte doar de adversari puternici, am trecut in primul tur de Viitorul Constanta, in cel mai bun meci al sezonului, 3-0 sec, in care nu le-am dat nicio sansa dobrogenilor. Apoi a venit victoria in derby-ul cu Fcsb, care ne-a oferit tichetele pentru faza urmatoare. Sortii au fost mai blanzi si ne-au scos in cale pe Dunarea Calarasi, o echipa din liga secunda, care se bate pentru promovare, dar pana la urma este o echipa din esalonul secund.

Dunarea, un meci bonus! Pentru calaraseni, calificarea in aceasta faza a competitiei nu era in program, asa cum nu este in program sa mearga mai departe, asa cum a spus antrenorul Cristi Pustai, meciul din sferturi este un bonus pentru ei. Dar asta nu inseamna ca indiferent de ce jucatori va trimite in teren, meciul nu va fi tratat cu maxim de seriozitate, ca nu vor da totul pe teren. Nu ai sansa prea des sa intalnesti un Dinamo aflat atat de jos, in sferturile de finala.

Dunarea a fost de altfel singura echipa care a obtinut calificarea la masa verde, meciul cu Turris Turnu Magurele nu s-a mai desfasurat dupa ce echipa patronata de Dragnea Jr. s-a retras din toate competitiile. Dunarea este pe loc de play-off in esalonul secund, pe loc de play-off si au un egal si o victorie in 2021.

Dinamo dupa umilinta: Dinamo revine dupa ce i-a fost administrata o mama de bataie de catre Viitorul Constanta, un meci de uitat pentru echipa noastra, care a aratat pur si simplu groaznic. De altfel, am aratat groaznic in ultimele doua meciuri oficiale, in care defensiv nu am mai fost deloc in regula, iar din punct de vedere ofensiv, in dreptul lui Dinamo poate fi trecut un mare ZERO! Atat in ceea ce priveste numarul golurilor marcate, dar si al ocaziilor create.

Intrebarea care se pune, aceasta este adevarata fata a lui Dinamo sub comanda lui Jerry Gane? A fost doar o criza de forma peste care vom trece astazi si jucatorii vor castiga, iar ulterior lucrurile vor reveni cat de cat la normal? Vom afla astazi.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS IN TEREN DE GANE: 

ESANU- SORESCU, PULJIC, GRIGORE, FILIP- RAUTA, ANTON, ACHIM- MORSAY, FABBRINI, GUEYE

Rezerve: Gudmund, Bordusanu, Radu, Stere, Magureanu, Bejan, Cretu, Bani, Mihaiu

DE CE ESTE IMPORTANT ACEST MECI PENTRU TOATA SUFLAREA DINAMOVISTA! 

Suporterii: Fanii dinamovisti depun eforturi incredibile in aceasta perioada, sunt eforturi financiare considerabile, sunt fani care ofera lunar sute de euro prin programul DDB, prin achizitionarea de zeci sau sute de bilete, donatii in program, achizitionarea de tricouri mai nou. In ultimul meci, recunostinta pentru un sold-out reusit in practic 4 zile, a fost o mare palma, cam de 5-0 din partea baietilor. Un esec in urma caruia au fost extrem de multe voci nemultumite. Mie nu imi place sa folosesc sintagma “suporteri de rezultat”, dar nu putem avea pretentia la infinit ca fanii sa depuna aceste eforturi si sa nu vina ceva pozitiv in schimb. Meciul de astazi este o gura de oxigen de care si noi avem nevoie. In cazul unui insucces, va fi din ce in ce mai greu sa mai realizam sold-outuri meci de meci.

Gane: Suflarea dinamovista pare ca si-a cam pierdut rabdarea cu Gane, pe buna dreptate pana la urma, ultimele doua evolutii au fost catastrofale, realmente doua meciuri groaznice, dar acesta a primit credit in continuare pentru meciul cu Dunarea. O calificare evident ca il mentine in functie si ar mai elimina din critici. Depinde si de evolutie, de felul in care vom reusi sa ne calificam ,dar primul pas acesta este, sa mergem mai departe. Am ajunge in semifinale, unde ne asteapta Craiova, Astra si Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Dar meciurile din semifinale se joaca din aprilie incolo.

Jucatorii: Vestiarul se vede limpede ca nu mai este la fel de unit, nu inteleg de ce, aici probabil si Gane are partea lui de vina, dar pana la urma si jucatorii trebuie sa stabileasca de ce vin la finalul partidelor si ne spun de lipsa de atitudine, cand asta vine doar din partea lor, doar de ei depinde sa aiba “atitudine”. Dupa sold-outul cu Viitorul ne-au oferit un 5-0, suporterii depun eforturi teribile pentru ei si trebuie sa inteleaga ca fara fani, nu ar fi primit niciun salariu. Rasplata trebuie sa fie o calificare si ulterior sa lege cateva rezultate pozitive in campionat. Dar totul trebuie sa inceapa de astazi, la Calarasi.

Marius Nicolae: Cred ca in lista trebuie inclus si Marius Nicolae, nu pot sa judec munca depusa de acesta pana acum, dar dintre jucatorii adusi, greu de remarcat cineva cu adevarat, tot jucatorii care au ramas din sezonul trecut cam duc greul. Nu a putut sa aduca un atacant, un minus din punctul meu de vedere. Inteleg situatia financiara si imaginea varza pe care o avem, dar suferim prea mult in atac. Nu spun nicidecum ca este unul dintre principalii vinovati, dar suporterii il vad in tandem cu Gane si va fi judecat ca atare. Este si pentru el un moment important.

Avem nevoie de aceasta calificare, recunosc ca am emotii de parca jucam un meci european, dar situatia este de asa natura incat sa il vad asa. Am emotii si pentru ca nu mai vreau sa revad evolutia din meciul cu Viitorul. Sper sa fie un asa zis moment zero, sper sa fie CALIFICARE!

loading...

Lasă un răspuns