AcasăCS DinamoDuel pentru calificare si pentru primul loc!

Duel pentru calificare si pentru primul loc!

Dinamo intalneste in aceasta seara in sala Dinamo pe Kadetten Schaffhausen, intr-un duel care poate sa ne aduca in mare proportie calificarea in faza urmatoare.

Site-ul EHF remarca faptul ca Dinamo este una din cele doua echipe neinvinse in competitie. Echipa noastra scrie in aceasta perioada o noua pagina de istorie, avand un parcurs fabulos, cu 4 victorii si 2 rezultate de egalitate, desi multi considerau aceasta grupa chiar mai dificila decat cea din sezonul trecut.

Dinamo vine dupa un succes fabulos cu Wisla, 29-20, o lectie de handbal predata, alaturi de un public incredibil. Dinamo a invins si ne-am indepartat de a doua clasata, GOG. Insa acest lucru a fost posibil datorita victoriei reusite de Kadetten, 40-28, una care ne pune in garda.

In primul rand, egalul scos in Elvetia se dovedeste a fi unul valoros, spuneam si atunci, vom vedea pe parcurs daca am castigat un punct sau am pierdut unul. Pe de alta parte,trebuie sa fim foarte atenti in aceasta seara, deoarece oaspetii isi vor juca ultima sansa la calificare. Dinamo are 4 puncte avans si in cazul in care vom castiga, Kadetten nu ne mai poate depasi.

Am fi siguri de calificarea in faza urmatoare in proportie de 99%, dar mai important, ne-am mentine la 2 puncte in fata danezilor de la GOG. Spuneam si saptamana trecuta, important este sa mergem mai departe, dar sa terminam si pe primul loc. Dinamo este neinvinsa in competitie, iar cea de-a doua echipa neinvinsa este in grupa C, Bidasoa Irun. Spaniolii reveniti dupa 23 de ani in competitie, au invins categoric pe Savehof in deplasare si practic sunt siguri de primul loc in grupa. Ar fi de evitat un duel cu Bidasoa. Lupta pentru locul 2 se da intre Sporting si Savehof, recunosc ca mi-as dori o revansa cu Sporting dupa eliminarea din sezonul trecut.

In acest moment, se pare ca duelul pentru suprematia in grupa noastra este intre Dinamo si GOG. Dinamo are 2 puncte avans, dar si o victorie la scor obtinuta pe teren propriu, care poate conta enorm in calculele ulterioare.

Insa pana atunci, trebuie sa ne facem datoria in aceasta seara. Savenco din pacate se pare ca acuza o accidentare si este posibil sa nu poata evolua, la fel si Bannour inca se resimte dupa accidentarea suferita in meciul cu Wisla, de aceea trebuie sa fim prezenti in numar cat mai mare alaturi de supercampioni. Va fi cu siguranta o atmosfera infernala si la final sa ne bucuram de un nou succes!

DINAMO-Kadetten, Sala Dinamo, ora 18:15!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare