Duel decisiv pentru Dinamo în Champions League! Ultimele informații

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de super duelul cu Flensburg, din grupele Champions League la handbal.

Săptămâna trecută a luat sfârșit prima fază a partidelor din grupa B din Champions League, odată cu duelul din Germania. A fost un meci în care Dinamo a ținut aproape de trupa germană în prima repriză, când a fost 14-14, dar în partea a doua, nemții au ”dat drumul la câini” și și-au impus la o diferență de 7 goluri, 37-30, practic fiecare atac al gazdelor a însemnat un gol încasat de Dinamo.

Lucru care nu trebuie să se întâmple astăzi, într-un meci care poate fi decisiv pentru Dinamo, în perspectiva șanselor noastre de a merge mai departe.

Dinamo ocupă ultimul loc în grupă cu 4 puncte, dar diferența față de locul 5 este de numai 2 puncte. În cazul unui succes astăzi, am trece peste Flensburg și foarte probabil și peste Porto, care întâlnește pe teren propriu pe PSG. Motor are deplasare infernală în Ungaria la Veszprem, astfel că un succes astăzi ar însemna enorm pentru Dinamo.

Din păcate, nu vom avea parte de sprijinul fanilor dinamoviști, care ar fi putut înclina balanța decisiv în favoarea noastră, așa cum au făcut de fiecare dată în partidele europene. Ieri, Xavi Pascual, în cadrul conferinței de presă, amintea de partida cu Kielce, în care Dinamo a câștigat, fiind de altfel ultimul meci în care fanii au putut veni în număr mare în sală.

Astăzi ai noștri campioni trebuie să se descurce singuri împotriva unei echipe de top, reprezentantă a celui mai puternic campionat din lume.

Pentru Dinamo urmează deplasarea în Ungaria, la Veszprem, joia viitoare și încheiem anul handbalistic din Champions cu un duel la fel de important, pe teren propriu cu Motor Zaporozhye.

Ce a declarat Xavi Pascual înainte de duelul cu Flensburg!

Dinamo se pregătește de duelul cu Flensburg din grupele Champions League.

Dinamo se luptă pentru calificarea în faza următoare a competiției și formația noastră are nevoie mâine de o victorie împotriva unei formații de top, care anul trecut a terminat pe locul secund în cel mai puternic campionat al Europei, cel al Germaniei. În tur, Dinamo a cedat cu 37-30, după ce în prima repriză echipa noastră a ținut la egal trupa germană, dar în partea a doua am cedat.

Xavi Pascual, antrenorul lui Dinamo, este conștient că mâine ne așteaptă un duel foarte greu cu Flensburg, dar le cere jucătorilor să lupte pentru fiecare balon, iar la final echipa cea mai bună să învingă. Totodată, antrenorul lui Dinamo a spus că doar faptul că Dinamo se bate cu echipe precum Motor, Porto sau Flensburg pentru calificare, este un progres pentru Dinamo:

,, Avem mereu șanse să câștigăm, nu contează împotriva cui, pentru mine e important să jucăm bine, să dăm totul, în Ligă știm că e diferit. 

Vrem să câștigăm toate meciurile, cred că sunt realist cu situația actuală, dar și ei au nevoie de victorie. Trebuie să dăm totul pe teren și vom vedea la final, care va fi echipa mai bună. Au câștigat la 7 goluri diferență în tur. 

Pentru noi, a evolua cu fani, este minunat, cred că meciul cu Kielce a fost incredibil, cu Porto ne-au ajutat, dar pentru noi suportul lor e incredibil, dacă am evolua cu fani, ar fi minunat. 

Dinamo se bate cu echipe de top pentru calificare, Porto, Motor, Flensburg, pentru mine cel mai important e meciul următor, nu contează ce a fost acum două luni, cel mai important e mâine. Vreau să câștig două puncte. 

Obiectivul de a merge mai departe, e greu, încercăm să câștigăm mâine, vom vedea după meciul de mâine , dacă suntem aproape de ei, precum în prima parte la Flensburg, avem o șansă, dacă vom juca ca în partea a doua, e imposibil. 

Am mare încredere în băieții mei, echipa va rămâne așa și din iarnă, oricine ne poate ajuta din lot. 

Muncim mult, nu m-am gândit ce a făcut Dinamo în trecut, nu vreau să compar, nu e același lot, nu e aceeași competiție, nu e același antrenor. Legat de schimbarea la mentalitate e o întrebare pentru jucători, nu pentru mine. 

Am discutat cu jucătorii, nu sunt bucuros cu evoluția noastră din campionat, cred că putem evolua mai bine, trebuie să schimbăm în viitor, pentru că nu e ușor. Toate echipele care joacă în CL, au probleme în campionat. E greu să te deplasezi, să joci, trebuie să te adaptezi, asta nu e ușor de înțeles. Dacă ai charter, e mai ușor, dacă ai deplasare de 14 ore, e foarte greu.

Pe viitor va fi mai bine, în Ucraina am avut charter, echipa a ajuns odihnită la TImișoara. Clubul ajută mult, ne ajută la infrastructură, dar trebuie să îmbunătățim pe viitor. Pentru mine că antrenor e important să am aceste facilități, să am jucătorii la nivel maxim meci de meci”, a declarat Xavi Pascual inainte de meci.

Raul Nantes Campos: ,,Ne trebuie victorie pentru a merge mai departe, trebuie să câștigăm. Avem șanse și dacă nu câștigăm,dar pentru noi meciul cu Flensburg este decisiv. Nu avem probleme în lot, jucăm din ce în ce mai bine, ne simțim bine. Putem câstiga împotriva oricui vine la București”

loading...

Lasă un răspuns